Sprzedaż domów na rynku wtórnym (“existing home sales”) w Stanach Zjednoczonych spadła o 15,3% w ciągu roku, jak wynika z najnowszych danych. Oprocentowanie nowych kredytów jest najwyższe od wielu lat. Wygląda na to, że zniechęca to Amerykanów do zmiany lokum i pozbywania się obecnej nieruchomosci.
- Ponad 50% ankietowanych Amerykanów uważa, że to zły czas na kupno domu - wynika z badania
- Opłacalność kupna domu jest na niższym poziomie niż w trakcie bańki nieruchomości w 2006 roku, ocenia Apollo Global Management
Zaskakujące dane z USA - spada sprzedaż domów na rynku wtórnym
Jak wynika z danych "Existing Home Sales" za sierpień 2023 roku, sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych okazała się niższa niż w lipcu i wyniosła 4,04 mln nieruchomości. To trzeci miesiąc spadku tej wartości z rzędu. Tymczasem, prognoza zakładała wzrost do 4,1 mln wobec 4,07 przed miesiącem.
Co istotne, liczba sprzedanych domów w sierpniu 2023 roku jest o 15,3% niższa niż przed rokiem! Tak wysoki wynik jest prawdopodobnie efektem tego, że znaczna część Amerykanów uważa, iż zakup nieruchomości w USA jest obecnie nieopłacalny.
Wskaźnik "Existing Home Sales" publikowany przez FRED (Federal Reserve Economic Data) odnosi się do ilości sprzedanych już istniejących domów na rynku nieruchomości w USA. Jest to ważny wskaźnik ekonomiczny, który mierzy aktywność rynku nieruchomości i może wskazywać na ogólny stan gospodarki, ponieważ zakup i sprzedaż nieruchomości często wiąże się z dużymi wydatkami i kredytami hipotecznymi.
Zobacz również: Polska gospodarka, inflacja i stopy procentowe - 30 kont na Twitterze / X które warto obserwować
Liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA w danym miesiącu (21.09.2023)
Źródło: FRED.
Według badania Apollo Global Management, opłacalność domów jest obecnie na rekordowo niskim poziomie. Opracowany przez nich wskaźnik obrazuje sytuację, w której domy są mniej opłacalne niż nawet w szczycie bańki w 2006 roku, która poprzedziła recesję lat 2007-2009.
Wskaźnik opłacalności kupna domu opracowany przez Apollo Global Management.
Źródło: Apollo Global Management
W badaniu University of Michigan, ponad 50% ankietowanych Amerykanów stwierdziło, że obecny czas to zły moment na kupno domu. Wysokie stopy procentowe funduszy federalnych utrzymywane przez Rezerwę Federalną sprawiają, że kredyt hipoteczny jest wysoko oprocentowany i w rezultacie drogi.
Wykres: ponad 50% konsumentów w USA uważa, że obecnie jest zły czas na kupno domu z uwagi na wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych
Źródło: Apollo Global Management, University of Michigan.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA sięga już blisko 8%, co odstrasza kupujących, którzy pamiętają jeszcze nisko oprocentowane kredyty sprzed 2-3 lat, gdy stopy procentowe Fed były na rekordowo niskim poziomie.
Obecnie, przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałej stopie to 7,77%. W przypadku refinansowania kredytu to 8,15%.
Zobacz również: Polska gospodarka, inflacja i stopy procentowe - 30 kont na Twitterze / X które warto obserwować
Wykres: USA - przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych na 30-lat ze stałą stopą procentową, z oceną kredytu FICO 700-760 (wysoka ocena) z 20% wkładem własnym.
Źródło: Investopedia
Właśnie ta druga liczba odstrasza dużą część kredytobiorców, którzy obawiają się pozbyć obecnej nieruchomości zakupionej przy niższej stopie kredytu. W przypadku refinansowania kredytu przy zakupie nowej nieruchomości, musieliby oni pogodzić się ze znacznie droższym kredytem.
W rezultacie, liczba ofert domów na rynku wtórnym drastycznie spadła:
Wykres: Liczba domów dostępnych do sprzedaży (linia niebieska) w mln sztuk
Źródło: Apollo Global Management
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję