Reklama
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słynny inwestor wpadł w kłopoty - wyprzedał dzieła sztuki za 1 mld USD!

|
selectedselectedselected

Słynny inwestor w latach 2020-22 wyprzedał większość posiadanych dzieł sztuki, by uregulować 1 mld USD zobowiązań wobec banków. A kolekcję miał niemałą.

LFI/Photoshot/REPORTER
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

ZOSTAŃ Z NAMI – AKTUALIZUJEMY TEKST

 

Jak donosi Bloomberg, słynny biznesman i inwestor Ron Perelman wyprzedał posiadane dzieła m.in. Picassa i Basquiata, by zapłacić bankom 1 mld USD zobowiązań.

Reklama

 

Wyprzedał dzieła sztuki za 1 mld USD

Inwestor Ron Perelman wpadł w tarapaty biznesowe i sprzedał dzieła sztuki o wartości prawie 1 mld USD. Tak: jednego miliarda dolarów. Zrobił to w latach 2020-22, by uregulować zobowiązania wobec banków.

W kłopoty wpadł po tym, jak akcje Revlon, których używał jako zabezpieczenia, straciły znacznie na wartości a pożyczkodawcy, w tym Deutsche Bank, zażądali spłaty - wynika z niedawno ujawnionych dokumentów sądowych, do których dotarł Bloomberg.

Perelman pozbył się wielu dzieł. Na liście wyprzedanych znajdują się tacy artyści, jak Cy Twombly, Ed Ruscha, Andy Warhol, Jackson Pollock, Alberto Giacometti, Roy Lichtenstein, Pablo Picasso i Jean-Michel Basquiat. Sama śmietanka XX wieku.

To, że Perelman wyprzedawał dzieła sztuki, mówiło się w świecie biznesowym i kolekcjonerskim od dawna, pojawiały się także artykuły na ten temat. Jednak dokumentacja z długotrwałej sprawy sądowej zawiera listę wszystkich 71 dzieł, których sprzedaż przyniosła Perelmanowi 963 mln USD w latach 2020-2022. Z tego 910 mln USD trafiło do jego wierzycieli.

Reklama

Ciekawostką jest fakt, że Perelman sprzedawał dzieła nie tylko na publicznych aukcjach (np. w domu Sotheby's), ale również znajomym. Dwa dzieła zostały kupione przez założyciela firmy inwestycyjnej Citadel, Kena Griffina. „Gdy odwiedziłem dom Perelmana w Hamptons. Widziałem dużo sztuki na sprzedaż. Krążyły plotki, że Ron stoi w obliczu wyzwań finansowych i one się potwierdziły” – zeznał Griffin.

Bloomberg we wrześniu 2020 r. donosił, że Perelman sprzedał swój Gulfstream 650, a także swój wielki jacht. to również było pokłosie problemów finansowych Perelmana.

 

Buy and hold nie wypaliło przez pandemię

81-letni inwestor wypadł z listy Bloomberga 500 najbogatszych ludzi na świecie w 2018 roku, gdy jego majatek zszedł poniżej 19 mld USD. W 2020 roku media obliczały, że jego net worth wynosi około 4,7 mld USD.

Perelman wpadł w kłopoty, bo akcje firmy kosmetycznej Revlon zanurkowały. Kupił je za 1,74 mld USD w 1985 roku. Trzymał długo, ale w pandemii Covid-19 jego pozycja straciła połowę wartości. Tymczasem Perelman używał tego pakietu jako zabezpieczenia wielkich pożyczek. Po gwałtownej utracie wartości pakietu, Deutsche Bank wezwał go do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Spółka Revlon ogłosiła upadłość w czerwcu 2022 roku.

Reklama

 

Historia notowań Revlon

Źródło: Barchart

 

Reklama

Co ciekawe, od 4 lat Perelman sądzi się ze swoimi ubezpieczycielami, którzy nie chcą uznać roszczenia dotyczącego pięciu dzieł sztuki o wartości 410 mln USD, które zostały uszkodzone w pożarze posiadłości inwestora. Sprawa jest w toku.

 

Kim jest Ronald Owen Perelman

Urodził się 1 stycznia 1943 roku w USA. Jego firma MacAndrews & Forbes Incorporated działa w wielu branżach (m.in. sektor spożywczy, samochody, cygara, makijaż). Perelman posiadał także udziały w firmach Deluxe Entertainment, Revlon, RetailMeNot, Scientific Games Corporation.

Perelman ukończył The Haverford School w Haverford w Pensylwanii w 1962 roku. Już w wieku 11 lat brał udział w posiedzeniach zarządu firmy swojego ojca. Jednak zadbał także o wykształcenie, ukończył Wharton School na University of Pennsylvania, gdzie uzyskał tytuł MBA w 1966 roku.

We wrześniu 2017 r. magazyn Forbes uznał Perelmana za jeden ze "100 największych żyjących umysłów biznesowych". Problem w tym, że dwa lata później zaczęły się problemy biznesowe Perelmana.

Reklama

Ciekawostką jest fakt, że w przeszłości Perelman nie pękał przed bankami. W 2005 roku wygrał proces z bankiem Morgan Stanley. Po pięciotygodniowym procesie, ława przysięgłych orzekła na korzyść Perelmana i przyznała mu 1,45 mld USD odszkodowania. Jednak bank odwołał się, sprawa miała jeszcze wiele odsłon i koniec końców Perelman nie uzyskał tak wysokiego odszkodowania.

 

Zobacz również: Kim jest Klaus Schwab? Założyciel World Economic Forum opuszcza stanowisko

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej