Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,31-0,08%
USD / PLN3,99-0,09%
CHF / PLN4,53+0,10%
GBP / PLN5,04-0,09%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 502,89-0,16%
S&P 5004 964,54-0,22%
ROPA BRENT82,70+0,12%
ROPA WTI77,52+0,38%
ZŁOTO2 022,75-0,08%
SREBRO22,82-1,13%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rejestracja jako Mała Instytucja Płatnicza: lista potrzebnych dokumentów

Kancelaria Prawna RPMS | 17:03 09 maj 2023

Rejestracja jako Mała Instytucja Płatnicza: lista potrzebnych dokumentów   | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Mała Instytucja Płatnicza istnieje w polskim systemie prawnym od 20 czerwca 2018 roku. To forma działalności skierowana do podmiotów, które chcą samodzielnie świadczyć usługi płatnicze takie jak np. wykonywanie pośrednictwa przy transferach pieniężnych. Zanim pojawiło się MIP, jedyną opcją było ubieganie się o status KIP (Krajowej Instytucji Płatniczej). Związana z tym procedura wiązała się jednak z dużym stopniem sformalizowania, nie małymi wymaganiami i długim czasem oczekiwania.

Obecnie można skorzystać z alternatywy, którą jest właśnie MIP. To wariant prostszy, tańszy i dający niemal takie same możliwości jak KIP. Mimo to wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które omawiamy poniżej, a obsługa MIP winna być realizowana przez odpowiednio doświadczone podmioty.

 

Proces rejestracji jako Mała Instytucja Płatnicza. Jakie dokumenty przygotować?

Procedura rejestracyjna jest dość prosta, jednak do jej realizacji wymagany jest cały zestaw dokumentów. Pierwszy i najbardziej podstawowy to wniosek o rejestrację podmiotu jako MIP. Znajdziemy go w wersji do pobrania na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. W witrynie dostępne są też wszelkie obowiązkowe załączniki, które również trzeba wypełnić.

Reklama

Następnie do wniosku należy dołączyć schemat graficzny prowadzonej działalności. Chodzi tutaj o graficzne ukazanie tego, jakie podmioty i w jakim czasie będą uczestniczyć w świadczeniu poszczególnych usług. Jest to wynikiem konieczności zachowania transparentności – zwłaszcza jeżeli stosujemy outsourcing czynności do innych podmiotów.

Kolejny potrzebny dokument to oświadczenie odnośnie kompletności i prawdziwości składanych informacji oraz informacje o tym, czy zamierzamy korzystać z usług agentów (jest to zbliżone do wzoru zawiadomienia z art. 85 ust. 1 uUP).

 

Pozostałe wymagane dokumenty

Oprócz tego należy przygotować:

  • program działalności na pierwszych 12 miesięcy;
  • plan finansowy na pierwszych 12 miesięcy;
  • procedury AML/CFT (przeciwdziałania praniu pieniędzy);
  • procedury zarządzania ryzykiem, na które MIP jest narażony, w tym plan ciągłości działania;
  • procedury rozpatrywania reklamacji.

Oczywiście sporządzanie powyższej dokumentacji, która stanowi załączniku do wniosku, będzie bardzo czasochłonne. Zazwyczaj trwa to około 1-2 miesiące. Cała ta dokumentacja ma udowodnić organowi nadzoru, że dany podmiot jest w pełni wiarygodny i bezpieczny na tyle, aby klienci mogli powierzyć mu swoje pieniądze.

Reklama

Kiedy już zgromadzimy wszystkie dokumenty, pozostaje je podpisać. Wymaga się przy tym, aby odbywało się to zgodnie z zasadami reprezentacji, które obowiązują nas ze względu na prawną formę wykonywania działalności.

 

Złożenie wniosku i wydanie decyzji przez KNF

Na koniec, gdy już dopełnimy wszelkich formalności, składamy wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Po tym pozostaje czekać na wydanie decyzji. Gdy to nastąpi, KNF wyda dodatkowo specjalne zaświadczenie, które potwierdzi dokonanie wpisu. Data wpisu jest jednocześnie dniem, w którym możemy rozpocząć działalność jako Mała Instytucja Płatnicza.

 

Marcin Staniszewski Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej