Temat podatku katastralnego powraca w Polsce od co najmniej kilkunastu lat. Dotychczas nie było skonkretyzowanych planów dotyczących jego wprowadzenia. Rynek nieruchomości wymaga jednak nowych regulacji, dlatego zapytaliśmy ekspertów o ich opinie i sugestie obejmujące system podatkowego.
Podatek katastralny to podatek pobierany od wartości danej nieruchomości. Wartość katastralna określana jest przy uwzględnieniu powszechnej taksacji. Zgodnie z przyjętymi zasadami, im droższa nieruchomość, tym wyższa danina. Szacując stawkę, pod uwagę bierze się czynniki takie, jak: lokalizacja, metraż, rozkład pomieszczeń, zabudowę oraz rodzaj budynku.
Niezależnie od opcji politycznej, należy przyznać, że podatek katastralny z pewnością wpłynąłby na budżet polskich samorządów. Zgodnie z jego przeznaczeniem, stanowiłby ważne wsparcie finansowe dla gmin. W teorii zapewniłoby to ogromne wpływy do budżetu, co doprowadziłoby do zwiększenia autonomii fiskalnej czy ustabilizowałoby przychody. Z racji, że to podatek elastyczny i efektywny, wraz ze wzrostem wartości nieruchomości, rosłaby jego wysokość. Jako zaletę tego rozwiązania przytacza się także stronę podażową na rynku. Obowiązywanie systemu danin skłoniłoby właścicieli pustostanów do rozważenia sprzedaży własności, ze względu na generowane koszty.
Opodatkowanie nieruchomości w formie podatku katastralnego obowiązuje