Reklama
WIG81 412,34-0,45%
WIG202 411,43-0,48%
EUR / PLN4,31-0,08%
USD / PLN3,99-0,10%
CHF / PLN4,53+0,11%
GBP / PLN5,04-0,09%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX17 118,12+0,29%
FT-SE7 662,51-0,73%
CAC 407 812,09+0,22%
DJI38 517,01-0,12%
S&P 5004 964,11-0,23%
ROPA BRENT82,76+0,19%
ROPA WTI77,56+0,43%
ZŁOTO2 022,49-0,09%
SREBRO22,81-1,17%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Recesja niebawem w USA - twierdzi agencja, która zbankrutowała podczas kryzysu w 2008 roku

Przemysław Tabor | 23:53 19 wrzesień 2023

Recesja niebawem w USA - twierdzi agencja, która zbankrutowała podczas kryzysu w 2008 roku | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Wygląda na to, że Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku "łagodnej recesji" w pierwszej połowie przyszłego roku, prognozują ekonomiści amerykańskiego giganta hipotecznego Fannie Mae. Jeśli strajk pracowników przemysłu motoryzacyjnego potrwa dłużej, a stopy procentowe zostaną wysokie przez długi czas, to amerykańska gospodarka znajdzie się pod jeszcze większą presją.

  • Fannie Mae odegrała kluczową rolę w kryzysie w latach 2007-2009
  • Agencja skupuje kredyty hipoteczne od instytucji wykorzystując je do emisji opartych na nich instrumentów finansowych
  • Ekonomiści Fannie Mae prognozują "łagodną recesję" w 2024 roku

Możliwa "łagodna recesja" w USA - ostrzega amerykańska rządowa agencja

Recesja w USA to możliwy scenariusz w przyszłym roku, uważają ekonomiści Fannie Mae, amerykańskiej instytucji specjalizującej się w obsłudze kredytów hipotecznych.

Konsensus analityków zakłada, że Rezerwa Federalna raczej nie podniesie stopy procentowej po posiedzeniu 20 września. Jednak utrzymująca się inflacja może nadal skłonić Fed do podniesienia stóp procentowych jeszcze w tym roku, a nawet wdrożenia strategii "wyższych stóp procentowych na dłużej". To oznaczałoby dodatkową presję na gospodarce amerykańskiej, ostrzegają eksperci z Fannie Mae.

Po raz pierwszy progności z Fannie Mae przewidywali, że Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku recesji już w kwietniu 2022 roku. Miało to miejsce tuż po tym, gdy Fed zaczął podnosić stopy procentowe. Wtedy też osłabł wpływ środków stymulacyjnych wprowadzonych podczas pandemii.

Reklama

 

Stopa inflacji CPI w USA

Źródło: Trading Economics

 

Tym razem, ekonomiści Fannie Mae twierdzą, że nadal spodziewają się "łagodnej recesji" w pierwszej połowie 2024 roku. Swoją prognozę opierają się na przekonaniu, że konsumenci będą musieli ograniczyć wydatki, aby żyć na miarę swoich możliwości.

Reklama

<center><blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">82% of Americans said in August that it’s a bad time to purchase a home, per Fannie Mae.</p>&mdash; unusual_whales (@unusual_whales) <a href="https://twitter.com/unusual_whales/status/1701186573096677849?ref_src=twsrc%5Etfw">September 11, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script></center>

"Zasadniczo konsumpcja osobista pozostaje na poziomie, który uważamy za niezrównoważony w stosunku do dochodów, a pełne skutki zacieśnienia polityki pieniężnej nadal działają w gospodarce" - stwierdzili ekonomiści FNMA.

“Czarnym łabędziem” dla gospodarki USA może okazać się strajk rozpoczęty w zeszłym tygodniu przez związek zawodowy United Auto Workers. Jest on skierowany przeciwko trzem wielkim producentom samochodów: General Motors, Ford oraz Stellantis (Dodge, Jeep, Chrysler). Obecnie, nie jest jasne ile on potrwa. Jeśli będzie długotrwały, jego skutki mogą być poważne.

Ekonomiści Fannie Mae uważają, że długotrwały strajk może spowodować słaby wynik PKB. Jednak ich zdaniem po krótkotrwałym strajku prawdopodobnie nastąpi odbicie w produkcji samochodów. Innego zdania są eksperci z Pantheon Macroeconomics.

"Można oczekiwać, że strajk trwający cały miesiąc obniży kwartalny wzrost PKB Stanów Zjednoczonych o około 1,7 punktu procentowego, zanim uwzględni się uderzenie w łańcuch dostaw" - powiedział zespół ekonomistów Pantheon Macroeconomics. - "Problemem dla Fed jest to, że niemożliwe jest ustalenie w czasie rzeczywistym, w jakim stopniu spowolnienie wzrostu gospodarczego można z całą pewnością przypisać strajkowi, a ile może być spowodowane innymi czynnikami, w szczególności uderzeniem w konsumpcję spowodowanym ponownym uruchomieniem spłat kredytów studenckich. Ten ostatni czynnik jest już odczuwalny w postaci spadku liczby restauracji i pasażerów linii lotniczych".

Reklama

<center><blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Thank you, Congressman Ro Khanna, for holding the line with members of <a href="https://twitter.com/hashtag/UAW?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#UAW</a> Local 12 in Toledo , OH. <a href="https://twitter.com/hashtag/StandUpUAW?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#StandUpUAW</a><a href="https://twitter.com/RepRoKhanna?ref_src=twsrc%5Etfw">@RepRoKhanna</a> <a href="https://t.co/Ky4t1WBlNv">pic.twitter.com/Ky4t1WBlNv</a></p>&mdash; UAW (@UAW) <a href="https://twitter.com/UAW/status/1703869130758103226?ref_src=twsrc%5Etfw">September 18, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script></center>

Zespół analityków Goldman Sachs nieco bardziej optymistycznie patrzy na perspektywy gospodarki Stanów Zjednoczonych. Według nich, jest tylko 15% na recesję w przyszłym roku w USA: Prognoza wielkiego banku z Wall Street może zaskoczyć sceptyków

 

Kilka faktów o Fannie Mae

Fannie Mae, oficjalnie znana jako Federal National Mortgage Association (FNMA), to amerykańska agencja rządowa działająca na rynku finansowym. Jej głównym celem jest wspieranie rynku hipotecznego poprzez kupowanie kredytów hipotecznych od instytucji finansowych, co pomaga tym instytucjom uwolnić środki na nowe kredyty. Fannie Mae jest również upoważniona do emitowania i sprzedaży obligacji zabezpieczonych hipotekami, co pozwala na pozyskiwanie środków na finansowanie swojej działalności.

 

Reklama

Zobacz również: Kurs polskiego złotego (PLN) jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej