Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (11 kwietnia 2023): Bezrobocie w najbliższych miesiącach utrzyma się na obecnym poziomie

|
selectedselectedselected
Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (11 kwietnia 2023): Bezrobocie w najbliższych miesiącach utrzyma się na obecnym poziomie | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu w kraju ilość publikacji makroekonomicznych jest skromna. W czwartek NBP przedstawi lutowe dane o bilansie płatniczym. Spodziewamy się utrzymania tendencji zaznaczonych już w styczniu, a więc wyższej dynamiki r/r eksportu (oczekujemy 9,3% r/r w EUR) niż importu (1,5% r/r w EUR), co będzie główną przyczyną realizacji nadwyżki na rachunku bieżącym, która wyniesie naszym zdaniem ok. 350 mln EUR. W piątek GUS przedstawi finalne dane o inflacji konsumenckiej. Odczyt flash 16,2% r/r był wyższy od konsensusu (15,8% r/r) i naszych oczekiwań (15,9% r/r), ale jednocześnie wyraźnie niższy od lutowej CPI (18,4% r/r). W piątek poznamy szczegóły danych.

 

W kraju

  • Na posiedzeniu RPP w marcu niektórzy członkowie Rady zwracali uwagę, że od połowy 2023 r. większość CPI będzie wynikać z inflacji bazowej - podano w opisie dyskusji z posiedzenia RPP. Podczas dyskusji oceniano, że dostosowanie rynku pracy następuje przez płace realne, a nie wzrost bezrobocia, co jest scenariuszem korzystnym.
  • Oficjalne aktywa rezerwowe w marcu 2023 r. spadły do 156.356,7 mln euro z 158.233,1 mln euro miesiąc wcześniej, po korekcie z 158.244,8 mln euro - podał Narodowy Bank Polski.
  • Nie ma fundamentalnych przesłanek do wysokiej inflacji bazowej i CPI, a inflacja bazowa zacznie spadać szybciej niż zapowiedział prezes Glapiński - poinformował w telewizji BIZNES24 członek RPP, Henryk Wnorowski.
  • Bezrobocie w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej utrzyma się na obecnym poziomie – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że rąk do pracy brakuje w takich branżach, jak transport i budownictwo.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (11 kwietnia 2023): Bezrobocie w najbliższych miesiącach utrzyma się na obecnym poziomie - 1Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (11 kwietnia 2023): Bezrobocie w najbliższych miesiącach utrzyma się na obecnym poziomie - 1

 

 

Reklama

Za granicą ważne publikacje będą również nieliczne, ale za to znacznego kalibru. W środę spłyną marcowe dane o inflacji CPI w USA. Konsensus zakłada dalszy spadek rocznej dynamiki, z 6% r/r do 5,1% r/r. Wieczorem, o 20:00, opublikowane zostaną minutes z marcowego posiedzenia FOMC. W czwartek interesując będą dane o marcowym bilansie handlowym Chin. Poza tym poznamy m.in. marcową inflację PPI dla USA. Ta wg konsensusu powinna się obniżyć z 4,6% r/r do 3% r/r. W piątek prezentowane będą marcowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.

 

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (11 kwietnia 2023): Bezrobocie w najbliższych miesiącach utrzyma się na obecnym poziomie - 2Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (11 kwietnia 2023): Bezrobocie w najbliższych miesiącach utrzyma się na obecnym poziomie - 2

 

Ze świata

  • Światowa gospodarka będzie rosła przez następne pięć lat tylko o 3 proc. rocznie - oceniła w czwartek Kristalina Georgieva, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego i nazwała to „najniższą średniookresową prognozą wzrostu od 1990 r.”
  • Indeks cen żywności na świecie w marcu spadł do 126,9 pkt. ze 129,7 pkt. w lutym - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).
  • Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w marcu o 236 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 326 tys., po korekcie z 311 tys. - podał amerykański Departament Pracy

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama