Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.18
Kurs franka:  4.58
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PILNE! Rynek pracy w USA - pokazano ważne dane! Co z kursem dolara (USD)?

|
selectedselectedselected

Stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła 3,8% względem 3,9% w poprzednim miesiącu. Płaca godzinowa zrównała się z oczekiwaniami analityków. 

PILNE! Rynek pracy w USA - pokazano ważne dane! Co z kursem dolara (USD)?
Pixabay
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek pracy po raz kolejny mocno zaskoczył.
  • Dane przesunęły prawdopodobieństwo pierwszej obniżki na wrzesień.
  • Po publikacji sprawozdania spada kurs EUR/USD. 

 

Praca w USA - pokazano nowe dane 

Amerykański rynek pracy wydaje się odporny w obliczu utrzymujących się wysokich stóp procentowych. Wzrost liczby miejsc pracy po raz kolejny przewyższył oczekiwania, zaskakując oczekiwania rynkowe. 

Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym była wyższa od oczekiwań (303 tys. wobec prognozowanych 200 tys.). Ankieta przeprowadzona wśród ekonomistów ankietowanych przez FactSet oszacowała, że w zeszłym miesiącu w USA utworzono 200 000 miejsc pracy, chociaż prognozy Oxford Economics wskazywały na 195 000. Dane okazały się lepsze od prognoz. Nastąpił wzrost liczby miejsc pracy w ochronie zdrowia, rządzie i budownictwie. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 4,1% r/r, a w ujęciu miesięcznym o 0,3% (konsensus odpowiednio: 4,1%. i 0,3%). Prywatne payrolle wzrosły o 232 tys. przy oczekiwanych ok. 170 tys. oraz przy poprzednim poziomie 223 tys. 

 

Zobacz również: Polski Palantir ma kolejny patent w USA, presja przygniata producenta makaronów

Reklama

 

"Oczekujemy, że marcowy raport o zatrudnieniu wykaże umiarkowany wzrost liczby miejsc pracy, co wzmocni pewność Rezerwy Federalnej, że na rynku pracy następuje przywracanie równowagi i że wzrost płac zwolnił" - skomentowała główna ekonomistka Oxford Economics Nancy Vanden Houten. 

Od sierpnia 2023 r. stopa bezrobocia utrzymuje się w wąskim przedziale od 3,7% do 3,9%. Oznacza to, że zatrudnienie wciąż pozostaje wysokie, nawet pomimo prób schłodzenia inflacji przez Rezerwę Federalną poprzez podniesienie stóp procentowych. Badanie ofert pracy i rotacji pracowników (Jolts) wykazało, że pod koniec lutego liczba wakatów na rynku pracy wynosiła 8,76 mln, a więc prawie bez zmian w porównaniu z poziomem styczniowym.

 

Zobacz również: Prognozy dla złota, ropy naftowej i gazu ziemnego. Notowania surowców w mocnych trendach

 

Stopa bezrobocia w USA

Reklama

Źródło: Macronext 

 

"To kolejny naprawdę mocny raport. Bieżące sprawozdanie i sprawozdanie z lutego wykazały pewne poszerzenie zakresu tworzenia miejsc pracy, co jest bardzo dobrym znakiem" - skomentowała dla CNBC Lauren Goodwin, ekonomistka i główny strateg rynkowy w New York Life Investments. 

 

Kiedy obniżki stóp procentowych w USA? 

Reklama

Wydaje się, że Rezerwa Federalna uważa, że może sobie pozwolić na cierpliwość. W trakcie wystąpienia szef Fedu przestrzegł przed skutkami zbyt wczesnej decyzji. 

"Zbyt wczesne lub zbyt duże obniżenie stóp może spowodować odwrócenie obserwowanego postępu w zakresie inflacji i ostatecznie wymagać jeszcze bardziej rygorystycznej polityki, aby przywrócić inflację do 2%. Ale zbyt późne lub zbyt małe złagodzenie polityki może nadmiernie osłabić działalność gospodarczą i zatrudnienie" - przekazał Jerome Powell, szef Fedu na ostatniej konferencji biznesowej w Stanford. 

Kolejna decyzja w sprawie stóp procentowych zapadnie w maju. W marcu Powell przypomniał, że obniżki nastąpią w odpowiedzi na dostrzegalną słabość na rynku pracy. 

Warto przypomnieć, że w środę pojawiły się dane ADP, z których wynika, że amerykańskie firmy dodały w marcu 184 000 nowych stanowisk, co stanowi największy wzrost od lipca ubiegłego roku.

Większość miar wskazuje obecnie na inflację powyżej 3%, ale preferowany przez Fed miernik znajduje się poniżej tego poziomu. 

Reklama

 

Zobacz również: Oszustwa na rynku inwestycyjnym – jak nie tracić pieniędzy w internecie [PORADNIK]

 

"Bardzo mocny raport, który umacnia dolara i przesuwa prawdopodobieństwo pierwszej obniżki wyraźnie na wrzesień z pełnej wyceny w lipcu. EUR/USD wyraźnie w dół, ale amerykańskie kontrakty na indeksy pozostają w miarę spokojne" - komentują analitycy XTB. 

 

Zobacz również: Praca w Wielkiej Brytanii - trwa recesja a rynek pracy wyraźnie się pogarsza, ostrzegają eksperci

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej