Dość optymistyczne dane napłynęły dziś z eurolandu. Inflacja producencka w lipcu okazała się dość mocno spadać zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku. To wróży spadek inflacji konsumenckiej w kolejnych miesiącach.
- O -7,6% r/r spadła w lipcu inflacja producencka w strefie euro.
- Widać mocną dezinflację w sektorze energetycznym.
- Jednak w spadki PPI pomaga wydatnie efekt bazy, który zaraz się skończy.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Inflacja producencka PPI w strefie euro w lipcu 2023 wyniosła -0,5% m/m, a oczekiwano -0,6% po -0,4% w czerwcu. W ujęciu rok do roku wskaźnik ten wyniósł -7,6%, tyle ile oczekiwano, po -3,4% r/r miesiąc wcześniej.
Strefa Euro : w VII 2023 inflacja PPI -7,6% R/R ???? (prognoza: -7,6%; poprzednio: -3,4%) #deflacja #EUR
— macroNEXT (@Macronextcom) September 5, 2023
https://t.co/bFHW8h5msw pic.twitter.com/5ntp7YBLQ3
Indeks cen producentów od 2015
Źródło: Eurostat
Ceny producentów mocno spadają w Irlandii, kraje CEE wciąż mają problem
W ujęciu miesięcznym w UE ceny producentów przemysłowych spadły o -1,2% dla dóbr pośrednich, o -1,0% w sektorze energetycznym i o -0,1% dla nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Ceny dla trwałych dóbr konsumpcyjnych pozostały stabilne, a wzrosły o 0,2% dla dóbr kapitałowych. Ceny w przemyśle ogółem z wyłączeniem energetyki spadły o -0,4%.
Największe miesięczne spadki cen producentów przemysłowych odnotowano w Irlandii (-8,1%), Holandii (-2,6%) i Szwecji (-2,6%). Największe wzrosty odnotowano na Łotwie (+2,2%), Słowacji (+1,7%) i w Chorwacji (+1,3%).
W UE w ujęciu rok do roku ceny producentów przemysłowych spadły o -21,5% w sektorze energetycznym i o 3,9% dla dóbr pośrednich. Wzrosły o 4,5% dla dóbr kapitałowych, o 4,6% dla trwałych dóbr konsumpcyjnych i o 7,6% dla nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Ceny w przemyśle ogółem z wyłączeniem sektora energetycznego wzrosły o 1,6%.
Największe roczne spadki cen producentów przemysłowych odnotowano w Irlandii (-39,5%), Bułgarii (-18,1%) i we Włoszech (-13,8%). Największe wzrosty odnotowano na Węgrzech (+18,8%), Słowacji (+17,8%) i w Słowenii (+6,8%).
Zobacz także: U naszego zachodniego sąsiada tempo spadku aktywności gospodarczej jest najszybsze od niemal roku! Jak reaguje kurs euro?
Jakie oczekiwania inflacyjne mają Europejczycy?
Miesięczna ankieta Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotycząca oczekiwań inflacyjnych konsumentów wykazała, że oczekiwania inflacyjne konsumentów ze strefy euro pozostały w lipcu na niezmienionym poziomie. Oczekiwania dla wskaźnika CPI na 12 miesięcy pozostały na poziomie 3,4% r/r.
"Mediana oczekiwań inflacyjnych konsumentów na najbliższe 12 miesięcy pozostała niezmieniona, podczas gdy oczekiwania na trzy lata naprzód wzrosły. Oczekiwania dotyczące nominalnego wzrostu dochodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy nieznacznie spadły, ale oczekiwania dotyczące nominalnego wzrostu wydatków pozostały niezmienione. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych 12 miesięcy stały się nieco bardziej negatywne, jednak oczekiwana stopa bezrobocia za 12 miesięcy pozostała niezmieniona" – czytamy w komunikacie EBC.
Idąc dalej, oczekiwania dotyczące wzrostu cen domów w ciągu najbliższych 12 miesięcy pozostały niezmienione, podczas gdy oczekiwania dotyczące oprocentowania kredytów hipotecznych za 12 miesięcy nieznacznie wzrosły. Odsetek respondentów zgłaszających, że ubiegali się o kredyt w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł w porównaniu z kwietniem.
Zobacz również: „Niezgodny z zasadami w UE”. Analitycy czołowej agencji ostrzegają przed rządowym projektem budżetu
What do consumers in the euro area expect will happen to inflation, their incomes, their spending and the value of their homes 12 months from now? We’ve published the latest results of our Consumer Expectations Survey.
— European Central Bank (@ecb) September 5, 2023
Press release https://t.co/wKTLHJMPLM pic.twitter.com/sYlpUOvj0E
Widać mocną dezinflację w sektorze energetycznym
Jak komentują dzisiejszy odczyt PPI eksperci? Zwracają uwagę, że na razie w dezinflacji pomaga efekt bazy, ale zaraz przestanie:
Inflacja PPI w strefie euro przekręca się na coraz większy minus (deflację), schodząc w lipcu do -7,6%. Efekt bazy ma tu spore znaczenie. Od danych wrześniowych (w sierpniu 2022 był szczyt PPI na 43,3%) efekt bazy przestanie już jednak pomagać. pic.twitter.com/DFxwk6ynqX
— Tavex Research (@TavexPL) September 5, 2023
Wskazują na bardzo silną dezinflację w sektorze energetycznym. To jest bardzo dobra wróżba, gdyż to właśnie dynamiczny wzrost energii jest jednym z głównych czynników napędzających i utrzymujących wysokie odczyty CPI.
Zobacz także: PKB w Szwajcarii - mamy nowe dane! Jak reaguje kurs franka?
Euro Area PPI Energy pic.twitter.com/TQsKhFmTMc
— Nicolas Goetzmann (@NicolasGoetzman) September 5, 2023
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję