W II kwartale 2023 r. szwajcarska gospodarka znalazła się w stagnacji. Co więcej, perspektywy również pozostają ponure, dlatego analitycy ostrzegają przed ryzykiem wystąpienia recesji.
- Rynek szacuje, że SNB zdecyduje się na kolejną podwyżkę jeszcze w tym miesiącu.
- Spadki odnotowano w szczególności w sektorach produkcyjnym i budowlanym.
- Rozczarowujące dane ze Szwajcarii wpływają na wzmocnienie dolara amerykańskiego.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Szwajcaria - drugi kwartał w stagnacji
Federalny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące szwajcarskiego PKB. W II kwartale nie odnotowano wzrostu (0,0%). Rynek oczekiwał natomiast +0,1% kw./kw.
Zobacz również: Mamią wizją szybkiego bogacenia się i zachęcają do rzucenia pracy na etat na rzecz "klubu inwestycyjnego"
PKB w Szwajcarii
Źródło: BFS
Sektor produkcyjny zmniejszył się o -2,9% w ujęciu kwartalnym. Największy wpływ na te dane miał spadek w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Na trudne warunki w otoczeniu międzynarodowym zareagowało również budownictwo (-0,7% kw/kw).
"W II kwartale sektor budowlany odnotował pogorszenie sytuacji. Wartość dodana, dotknięta spadkiem przychodów we wszystkich segmentach budownictwa, nieznacznie spadła (−0,7%). Inwestycje w budownictwie (−0,8%) również nieznacznie spadły. Nastąpił także powszechny spadek inwestycji w sprzęt (-3,7%), głównie w zakresie technologii informatycznych, badań i rozwoju oraz pojazdów" - komentuje Federalny Urząd Statystyczny.
Swiss Economy Stalls as Manufacturing Succumbs to Global Woes
— Max HarryHindsight Capital (@MaxDrake007) September 4, 2023
GDP failed to grow in second quarter, analyst est. 0.1%
‘Challenging international environment’ is hurting factories#USDCHF
Pojawiają się opinie, że odczyt dotyczący PKB realnie pokazuje, że podwyżka stóp procentowych w pełni wpływa na szwajcarską gospodarkę. Tak naprawdę wszystkie czynniki, które wnoszą ewentualny wkład w poziom cen, zostały obniżone, od konsumpcji prywatnej po wydatki rządowe.
Wsparciem dla gospodarki mogą być wyniki banku UBS, który staje się europejskim liderem. Po przejęciu Credit Suisse zysk banku wyniósł ponad 29 mld USD. Po publikacji kwartalnego raportu wynikowego akcje wzrosły o 6%, całkowita fuzja ma natomiast zakończyć się w 2024 r.
Zobacz również: Wielka Pokoleniowa Hossa się skończyła? Fatalny miesiąc na GPW, a przed nami wrzesień, który może być jeszcze słabszy!
Reakcja franka szwajcarskiego - w oczekiwaniu na dane z USA
Rozczarowujące dane ze Szwajcarii wpływają na wzmocnienie dolara amerykańskiego. Analitycy zwracają jednak uwagę, że eskalacja napięć w wojnie handlowej między USA a Chinami może przynieść korzyści frankowi szwajcarskiemu.
W tym tygodniu nowy kierunek dla pary USD/CHF może wyznaczyć publikacja amerykańskiego indeksu PMI dla usług ISM.
Indeks dolara amerykańskiego (DXY) utrzymuje się powyżej poziomu 104,00.
Notowania USD/CHF
Źródło: TradingView
"Spodziewamy się, że kurs CHF/PLN wzrośnie do poziomu 4,69 na koniec 2023 r." - uważają analitycy BNP Paribas.
Wśród argumentów za spadkiem CHF/PLN analitycy wymieniają interwencje walutowe Szwajcarskiego Banku Centralnego, złagodzenie "jastrzębiej retoryki" SNB oraz pogorszenie sytuacji w bankowości. Wzrost kursu może być natomiast podyktowany wzrostem oczekiwań inflacyjnych w Szwajcarii, utrzymywaniem się wysokiej zmienności na rynku czy potencjalną eskalacją napięć politycznych.
Zobacz również: Akcje największych banków nurkują - jest gorzej niż podczas kryzysu!
Notowania CHF/PLN
Źródło: TradingView
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję