Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obniżek w USA jednak tak szybko nie będzie. Jaki sygnał da EBC?

|
selectedselectedselected

Indeksy giełdowe zniżkowały po opublikowaniu amerykańskich danych inflacyjnych, które trzeci miesiąc z rzędu przekroczyły prognozy, zwiastując nową falę presji cenowej, która prawdopodobnie opóźni obniżki stóp procentowych Fed. Rentowność 10-letnich Treasuries wzrosła nieco powyżej 4,5%, co jest najwyższym poziomem w tym roku. 

Obniżek w USA jednak tak szybko nie będzie. Jaki sygnał da EBC?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dolar umocnił się w stosunku do euro – EURUSD obniżył się do 1,075, a USDPLN wzrósł do 3,97. Rentowności polskich obligacji wzrosły lekko wzdłuż całej krzywej.

 

Dziś wydarzeniem dnia będzie decyzja EBC. Powszechnie oczekuje się, że tym razem stopy procentowe pozostaną jeszcze bez zmian. Wskazują na to wypowiedzi przedstawicieli EBC i prognozy analityków ankietowanych przez Bloomberg. Dzisiaj może jednak zostać zasygnalizowana obniżka stóp w czerwcu. Będzie ona zapewne warunkowana napływającymi danymi, w tym szczególnie oczekiwanymi informacjami o presji płacowej.

 

Dane inflacyjne na dziś to ceny w amerykańskim przemyśle (wg konsensusu wzrosły w marcu o 2,2% r/r) oraz CPI za marzec dla Rumunii i Węgier (szczegóły w kalendarzu).

Reklama

 

Dzisiaj poznamy też tygodniowe statystyki z amerykańskiego rynku pracy. W poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego od stycznia poziomu, teraz prognozowana jest pewna normalizacja i niewielki spadek rejestracji bezrobotnych. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje korzystna, a niewielkie negatywne zaskoczenie po serii bardzo dobrych danych było raczej jednorazowym zaburzeniem.

 

Zobacz także: Inflacja w USA dużo w górę - są już nowe dane!

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

USA: Inflacja CPI w USA w marcu wzrosła do 3,5% r/r (kons.: 3,4% r/r) z 3,2% r/r w lutym, po raz kolejny zaskakując po niekorzystnej stronie. Negatywnie odznacza się również inflacja bazowa, która potwierdza swoją uporczywość – w ujęciu miesięcznym ceny w kategoriach bazowych wzrosły o 0,4% m/m, tyle samo co w lutym, przy oczekiwanym spowolnieniu do 0,3% m/m. Mocno wzrosły ceny paliw (1,7% m/m), nie hamuje wzrost istotnej (36% w koszyku) kategorii schronienie (0,4% m/m). Łącznie te dwie kategorie przyczyniły się do ponad połowy miesięcznego wzrostu indeksu. Silne wzrosty odnotowano również w przypadku usług transportowych - za sprawą napraw i ubezpieczeń, po tym jak w lutym mocno wzrosły ceny biletów lotniczych. Spadki odnotowano w przypadku cen nowych pojazdów, o 0,1% r/r oraz używanych samochodów osobowych i ciężarowych, o 2,2% r/r. Utrzymująca się presja inflacyjna sprawia, że prawdopodobieństwo obniżki stóp przez Fed w czerwcu maleje.

 

Reklama

obnizek w usa jednak tak szybko nie bedzie jaki sygnal da ebc grafika numer 1obnizek w usa jednak tak szybko nie bedzie jaki sygnal da ebc grafika numer 1

 

USA: protokołu z marcowego posiedzenia Fed wynika, że członkowie Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) oceniali, że aktywność gospodarcza w amerykańskiej gospodarce rosła w solidnym tempie, bezrobocie pozostawało niskie, a inflacja podwyższona. Jednocześnie ryzyka dla osiągnięcia mandatu Fed (stabilna inflacja i pełne zatrudnienie) stały się bardziej zrównoważone. Decydenci z Fed oceniali, że odczyty inflacyjne za styczeń i luty były raczej rozczarowujące, w tym niektórzy zwracali uwagę na dość szeroko zakrojony wzrost inflacji (w lutym), który nie może być interpretowany jedynie jako obserwacja odstająca. W tym kontekście ostatnie dostępne na czas posiedzenia dane nie zwiększyły pewności członków FOMC co do tego, że inflacja trwale obniża się w kierunku 2%. Wśród czynników ryzyka dla procesów inflacyjnych przedstawiciele Fed wymieniali m.in. sytuację geopolityczną, która może skutkować większymi przestojami w łańcuchach dostaw i wyższymi kosztami frachtu. Dość powszechnie zgodzono się jednak, że obniżki stóp będą odpowiednie w jakimś momencie tego roku, jeżeli procesy gospodarcze będą postępować zgodnie z oczekiwaniami. W świetle oceny danych inflacyjnych na marcowym posiedzeniu, wczorajszy wyższy od oczekiwań wynik inflacji CPI w marcu najpewniej odsuwa w czasie pierwszą obniżkę stóp procentowych poza czerwiec, a być może dopiero na jesień.

 

CZEInflacja w marcu zaskoczyła w górę pozostając na poziomie 2% r/r zanotowanym w lutym. Konsensus oczekiwał wyniku z "jedynką" z przodu, po raz pierwszy od kwietnia 2018. W porównaniu z marcem ubiegłego roku, konsumenci musieli zapłacić więcej zwłaszcza za użytkowanie mieszkania, transport i usługi gastronomiczne. Ceny w przypadku żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się jeszcze szybciej niż miesiąc wcześniej, o 5,9% r/r. Impet inflacji również zwolnił. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły tylko nieznacznie, o 0,1%. Wynika to głównie ze wzrostu opłat za autostrady i paliwa. Według nieoficjalnych szacunków inflacja bazowa w marcu utrzymała się na poziomie 2,8% r/r, czyli powyżej celu. W kolejnych miesiącach inflacja będzie oscylować wokół celu CNB. W świetle ostatnich danych oraz perspektyw inflacyjnych, przypuszczamy, że CNB będzie kontynuował strategię ostrożnego obniżania stóp procentowych, w ruchach po 50pb na kilku najbliższych posiedzeniach.

 

Reklama

HUN: Minutes z marcowego posiedzenia MNB zawierają prognozy banku pokazujące, że PKB Węgier wzrośnie o 3,5–4,5% w 2025 i o 3,0–4,0% w 2026. W ocenie członków węgierskiej RPP gospodarka jest obecnie pod wpływem silnej i powszechnej dezinflacji, jednak tempo wzrostu cen tymczasowo wzrośnie w drugiej połowie tego roku. Oczekiwana roczna inflacja w 2024 wynosić będzie między 3,5 a 5,0%, a w 2025 i 2026 może wynieść od 2,5 do 3,5%. W dokumencie znalazło się sformułowanie, że polityka pieniężna w kwietniu wejdzie w nową fazę, a tempo redukcji stóp procentowych spowolni, co jest spójne z naszą prognozą zakładającą obniżkę w kwietniu o 50pb vs 75pb w marcu. 

 

POL: Kightley (NBP) w trakcie posiedzenia sejmowej komisji zaznaczyła, że aktualnie mamy bardzo korzystny poziom oczekiwań inflacyjnych. Wiceprezes dodała również, że Zarząd NBP zdecydował, że w ciągu tego oraz nadchodzącego roku zwiększy rezerwy złota do poziomu 20% całości rezerw.

 

POL: Według wstępnych danych GUS w 2023 odnotowano wzrost liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy o 3,1% r/r. Liczba osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych wyniosła 168, a w wypadkach ciężkich 322, co oznacza spadek odpowiednio o 6,7% i o 11,8% r/r. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika stanowiło aż 41,1% wszystkich przyczyn wypadków, a niestosowanie się do poleceń oraz przepisów 6,2%. Dodatkowo, 240 osób zostało poszkodowanych podczas wykonywania pracy w formie zdalnej lub telepracy.

 

Reklama

obnizek w usa jednak tak szybko nie bedzie jaki sygnal da ebc grafika numer 2obnizek w usa jednak tak szybko nie bedzie jaki sygnal da ebc grafika numer 2

 

POL: Wnorowski (RPP) stwierdził, że na kwietniowym posiedzeniu stopy procentowe nie zostały zmienione, ponieważ RPP ma obawy co do trwałości utrzymania się inflacji w celu. Jednocześnie podtrzymał ocenę, że w 2024 może pojawić się przestrzeń do dyskusji o obniżkach.

 

CHN: Inflacja CPI spowolniła w marcu silniej od oczekiwań, obniżając się do 0,1% r/r z 0,7% r/r w lutym. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 1,0% po wzroście w tej samej skali w lutym, co może sygnalizować odwrócenie się części efektów cenowych związanych z obchodami Księżycowego Nowego Roku. Inflacja bazowa spowolniła do 0,6% r/r z 1,2% r/r w lutym. Po stronie cen producenta kontynuowane były tendencje deflacyjne – inflacja PPI wyniosła -2,8% r/r (vs -2,7% r/r w lutym). Spadki cen dotyczyły większości kategorii, w tym najgłębsze odnotowano w przypadku górnictwa i wydobywania (-5,8% r/r).  Wzrost cen dotyczył jedynie produkcji odzieży (0,3% r/r).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama