- Ile wyniosła inflacja w Stanach Zjednoczonych?
- Czy gospodarce USA grozi recesja?
- Co czeka kurs dolara do złotego?
Pilne: inflacja w górę w USA
Stopa inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w marcu wzrosła do 3,5% rok do roku. Jest to odczyt wyższy niż 3,2% rdr miesiąc wcześniej. Prognoza zakłada wartość 3,4% rdr.
Wykres: Stopa inflacji CPI w USA
Źródło: Trading Economics
Jednocześnie, stopa inflacji bazowej w USA w marcu wyniosła 3,8%, w porównaniu do 3,8% w marcu. Według konsensusu miało to być 3,7%.
Tymczasem, kurs dolara do złotego (USD/PLN) spadał w środę do 3,92 PLN, ale po publikacji danych wzrósł błyskawicznie o 3 grosze do 3,95 PLN.
“Obecnie, inflacja zbliżyła się do celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej, ale nadal utrzymuje się na niewygodnym poziomie” - zauważyli ekonomiści Morgan Stanley.
“Inflacja w USA ma kluczowe znaczenie dla rynków. Pandemia COVID miała wiele głębokich skutków dla gospodarki, w tym historyczny skok inflacji. Rezerwa Federalna i inne banki centralne rozpoczęły ostrą kampanię polityki pieniężnej, podnosząc stopy procentowe na całym świecie, w wyraźnym kontraście do poprzedniej dekady niskich i często ujemnych stóp procentowych” - czytamy w komentarzu analityków z Morgan Stanley.
Wygląda jednak na to, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostaną niebawem obniżone. Według rynku, już w połowie tego roku.
Czytaj także: Rynek pracy w USA - pokazano ważne dane! Co z kursem dolara (USD)?
Inflacja w USA, a stopy procentowe Fed - kiedy obniżki?
Odczyt inflacji CPI w USA jest ważny również między innymi z uwagi na spodziewane obniżki stopy procentowej. Rynek obecnie wycenia 70% prawdopodobieństwo cięcia o 25 pb w czerwcu.
“Znaczna część komunikacji Fed na temat obniżek stóp koncentrowała się na procesie inflacji” - stwierdzili analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs. - “Wraz z upływem czasu obniżki stóp procentowych stają się mniej abstrakcyjne, a czerwcowe posiedzenie jest tuż za rogiem”
Jednak ekonomiści Credit Agricole spodziewają się obniżki stopy procentowej dopiero w lipcu:
“Dopóki rynek pracy utrzymuje się na dotychczasowym poziomie, uważamy, że inflacja będzie głównym zmartwieniem Fed, a wszystko wskazuje na to, że FOMC będzie ostrożny na tym froncie, chcąc zobaczyć dodatkowe dane, zanim będzie gotowy do cięcia. W związku z tym na razie utrzymujemy nasz podstawowy scenariusz pierwszego cięcia w lipcu, ale będziemy uważnie obserwować nadchodzące dane inflacyjne” - skomentowali ekonomiści Credit Agricole jeszcze przed publikacją danych o inflacji w USA.
Zobacz również: Kryzys na rynku pracy w Polsce i Europie. Drastyczny brak wykwalifikowanych pracowników
Czy w 2024 nadejdzie recesja gospodarcza w USA?
Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku była dobra, na co zwrócili uwagę eksperci z banku Credit Agricole.
“Gospodarka Stanów Zjednoczonych pozostała ogólnie odporna, a solidny wzrost w I połowie 2023 roku przyspieszył jeszcze bardziej w II połowie 2023 roku” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.
“W późniejszym okresie 2024 roku jesteśmy bardziej pesymistyczni. Spodziewamy się, że pod koniec roku rozpocznie się opóźniona recesja w Stanach Zjednoczonych” - czytamy w analizie Credit Agricole.
“Nasz scenariusz bazowy zakłada, że średni roczny wzrost spowolni do 1,8% w 2024 roku z 2,5% w 2023 roku, a następnie spadnie do 0,4% w 2025 roku” - dodali.
Wykres: Stopa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych
Źródło: Trading Economics
Kurs dolara (USD) - co dalej?
Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w reakcji na publikację danych inflacyjnych z USA wzrósł z 3,92 PLN do 3,95 PLN w ciągu zaledwie kilku minut.
“Spodziewamy się reakcji dolara na dzisiejsze dane o inflacji w USA” - stwierdzili ekonomiści ING Think jeszcze przed publikacją danych.
Wykres: Kurs dolara do złotego
Źródło: tradingview.com
“Oczekiwano solidnej liczby i jest ona zgodna z lepkimi danymi o inflacji i aktywności gospodarczej obserwowanymi do tej pory w tym roku. (...) Fed powiedział, że chce obniżyć stopy procentowe prawdopodobnie trzy razy (w tym roku), jeśli tylko dane na to pozwolą” - dodali eksperci z ING.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję