Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w USA w centrum uwagi. Dane mogą wstrząsnąć rynkiem

|
selectedselectedselected

Wczoraj oczekiwaniu na dzisiejsze inflacyjne dane z USA towarzyszyła spora zmienność na rynku akcji i spadki rentowności 10-letnich Treasuries z ustanowionych w poniedziałek tegorocznych szczytów. Dolar lekko osłabiał się wobec euro, ale dzień zakończył bez większych zmian.

Inflacja w USA w centrum uwagi. Dane mogą wstrząsnąć rynkiem
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ślad za rynkami bazowymi obniżyły się także rentowności polskich obligacji. Złoty rozpoczął wczorajszą sesję od kontynuacji trendu aprecjacyjnego, kurs EURPLN spadł przejściowo do 4,25, a USDPLN obniżył się do 3,91, jednak pod koniec dnia oddał część zysków.

 

Dziś uwaga na światowych rynkach skoncentrowana będzie na danych o inflacji z USA i na minutes FedInformacje o natężeniu presji inflacyjnej są obecnie kluczowe dla polityki Fed i momentu rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Od początku roku inflacja zaskakuje negatywnie, a zgodnie z konsensusem w marcu CPI może wzrosnąć do 3,4% r/r (z 3,2% w lutym i 3,1% r/r w styczniu). Ten wzrost jeszcze nie wyklucza naszego scenariusza pierwszej obniżki stóp Fed w czerwcu. Ważniejsze dla decyzji Rezerwy Federalnej powinno być to, co wydarzy się z inflacją bazową, a tu w marcu oczekiwany jest minimalny spadek, do 3,7% r/r z 3,8% r/r w lutym. Dodatkowych wskazówek dotyczących polityki Fed mogą dostarczyć miutes FOMC oraz wypowiedzi przedstawicieli Fed – na popołudnie zaplanowane jest wystąpienie M.Bowman.

 

Z regionu napłyną dziś dane o inflacji w Czechach, która od początku roku utrzymuje się w okolicy celu inflacyjnego, a w marcu może marginalnie spaść poniżej 2% r/r.

Reklama

 

inflacja w usa w centrum uwagi dane moga wstrzasnac rynkiem grafika numer 1inflacja w usa w centrum uwagi dane moga wstrzasnac rynkiem grafika numer 1

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Hennig-Kloska (MKiŚ) poinformowała, że w czwartek na komitecie stałym Rady Ministrów ma zostać przyjęty rządowy projekt dot. rozwiązań dla odbiorców energii po 1 lipca 2024. Minister zapowiedziała, że znajdą się w nim 3 elementy: bon energetyczny (który będzie dotyczył minimum 3,5 mln gospodarstw domowych wyodrębnionych pod kątem dochodów na osobę w rodzinie), nowa niższa podstawa do naliczenia w połowie roku taryf i cena maksymalna jako dodatkowa osłona.

 

POL: Kightley (wiceprezes NBP) powiedziała, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni i „obecnie trudno zobaczyć możliwość obniżki” w tym roku.

Reklama

 

POL: Premier D.Tusk poinformował, że rząd przyjął program "Aktywny rodzic". W ocenie skutków regulacji koszt programu oszacowano na ok. 6 mld PLN rocznie, a w ciągu 10 lat łącznie na 64,97 mld PLN. Negatywne skutki dla sektora finansów publicznych będzie ograniczać wzrost dochodów (FUS i NFZ) z tytułu aktywizacji zawodowej (te wzrosną łącznie o ok. 1,4 mld PLN rocznie) oraz likwidacja świadczeń z rodzinnego kapitału opiekuńczego i dofinansowania opłat w żłobkach (ok. 2,9 mld rocznie). Skutek netto wszystkich proponowanych działań to pogorszenie wyniku sektora finansów publicznych łącznie o 20 mld PLN w perspektywie 10 lat.Projekt ustawy przewiduje trzy rodzaje świadczeń, w tym dopłaty do opieki nad dziećmi w wieku 12-15 miesięcy w wysokości 1.500 PLN dla rodziców aktywnych zawodowo.

 

EURWyniki kwartalnego badania EBC pokazują, że w 1q24 popyt na kredyty firm w strefie euro nadal spadał. Przyczyniły się do tego podwyższone stopy procentowe, stłumiona aktywność inwestycyjna i wciąż słaba koniunktura konsumencka. Może to stanowić kolejny argument za obniżką stóp EBC w najbliższych miesiącach.

 

ROM: Kolejny szacunek PKB potwierdził wzrost w 4q23 o 3% r/r w ujęciu nieodsezonowanym i o 1,1% r/r po odsezonowaniu. W całym roku PKB wzrósł o 2,1% r/r. Spośród państw regionu Rumunia wykazała się największą odpornością na negatywne szoki zewnętrzne. Wzrost gospodarczy, podobnie jak w Polsce, wspierały inwestycje napędzane funduszami UE. W Rumunii dodatkowo odporniejsza była konsumpcja prywatna. Przewidujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika PKB nabierze rozpędu, a wzrost gospodarczy w 2024 wyniesie 3,3% i tym razem będzie nieco słabszy niż w Polsce, gdzie oczekujemy wzrostu o 3,7%.

Reklama

 

inflacja w usa w centrum uwagi dane moga wstrzasnac rynkiem grafika numer 2inflacja w usa w centrum uwagi dane moga wstrzasnac rynkiem grafika numer 2

 

POL: W rankingu FDI Confidence Index firmy doradczej Kearney Polska znalazła się w czołówce rynków, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W indeksie ogólnoświatowym Polska zajęła 23. lokatę, a w indeksie rynków wschodzących była 7. najbardziej atrakcyjnym rynkiem. Pozytywnie oceniany jest m.in. polski potencjał technologiczny i Na czele rankingu od 12 lat znajdują się USA, na 2. miejscu jest obecnie Kanada, a na 3. awansowały Chiny.

 

CHN: Agencja Fitch utrzymała długoterminowy rating zadłużenia zagranicznego Chin na poziomie „A+”, ale obniżyła perspektywę ze stabilnej do negatywnej, ze względu na rosnące ryzyko dla perspektyw finansów publicznych. Według agencji, rosnąca niepewność oraz wysiłki mające na celu odejście od modelu wzrostu opartego o rynek nieruchomości spowodowały erozję buforów fiskalnych, co może skutkować trwałym wzrostowym trendem zadłużenia. W połączeniu z hamującym nominalnym wzrostem gospodarczym zaostrza to wyzwania związane z zarządzaniem wysoką dźwignią finansową w całej gospodarce. Wcześniej, w grudniu 2023, na obniżkę perspektywy chińskiego zadłużenia długoterminowego zdecydowała się agencja Moody’s.

Reklama

 

Zoabcz także: Notowania lubelskiego KGHM najwyższe od 12 miesięcy!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama