Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w USA w centrum uwagi. Dane mogą wstrząsnąć rynkiem

|
selectedselectedselected

Wczoraj oczekiwaniu na dzisiejsze inflacyjne dane z USA towarzyszyła spora zmienność na rynku akcji i spadki rentowności 10-letnich Treasuries z ustanowionych w poniedziałek tegorocznych szczytów. Dolar lekko osłabiał się wobec euro, ale dzień zakończył bez większych zmian.

Inflacja w USA w centrum uwagi. Dane mogą wstrząsnąć rynkiem
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ślad za rynkami bazowymi obniżyły się także rentowności polskich obligacji. Złoty rozpoczął wczorajszą sesję od kontynuacji trendu aprecjacyjnego, kurs EURPLN spadł przejściowo do 4,25, a USDPLN obniżył się do 3,91, jednak pod koniec dnia oddał część zysków.

 

Dziś uwaga na światowych rynkach skoncentrowana będzie na danych o inflacji z USA i na minutes FedInformacje o natężeniu presji inflacyjnej są obecnie kluczowe dla polityki Fed i momentu rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych. Od początku roku inflacja zaskakuje negatywnie, a zgodnie z konsensusem w marcu CPI może wzrosnąć do 3,4% r/r (z 3,2% w lutym i 3,1% r/r w styczniu). Ten wzrost jeszcze nie wyklucza naszego scenariusza pierwszej obniżki stóp Fed w czerwcu. Ważniejsze dla decyzji Rezerwy Federalnej powinno być to, co wydarzy się z inflacją bazową, a tu w marcu oczekiwany jest minimalny spadek, do 3,7% r/r z 3,8% r/r w lutym. Dodatkowych wskazówek dotyczących polityki Fed mogą dostarczyć miutes FOMC oraz wypowiedzi przedstawicieli Fed – na popołudnie zaplanowane jest wystąpienie M.Bowman.

 

Reklama

Z regionu napłyną dziś dane o inflacji w Czechach, która od początku roku utrzymuje się w okolicy celu inflacyjnego, a w marcu może marginalnie spaść poniżej 2% r/r.

 

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Hennig-Kloska (MKiŚ) poinformowała, że w czwartek na komitecie stałym Rady Ministrów ma zostać przyjęty rządowy projekt dot. rozwiązań dla odbiorców energii po 1 lipca 2024. Minister zapowiedziała, że znajdą się w nim 3 elementy: bon energetyczny (który będzie dotyczył minimum 3,5 mln gospodarstw domowych wyodrębnionych pod kątem dochodów na osobę w rodzinie), nowa niższa podstawa do naliczenia w połowie roku taryf i cena maksymalna jako dodatkowa osłona.

Reklama

 

POL: Kightley (wiceprezes NBP) powiedziała, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni i „obecnie trudno zobaczyć możliwość obniżki” w tym roku.

 

POL: Premier D.Tusk poinformował, że rząd przyjął program "Aktywny rodzic". W ocenie skutków regulacji koszt programu oszacowano na ok. 6 mld PLN rocznie, a w ciągu 10 lat łącznie na 64,97 mld PLN. Negatywne skutki dla sektora finansów publicznych będzie ograniczać wzrost dochodów (FUS i NFZ) z tytułu aktywizacji zawodowej (te wzrosną łącznie o ok. 1,4 mld PLN rocznie) oraz likwidacja świadczeń z rodzinnego kapitału opiekuńczego i dofinansowania opłat w żłobkach (ok. 2,9 mld rocznie). Skutek netto wszystkich proponowanych działań to pogorszenie wyniku sektora finansów publicznych łącznie o 20 mld PLN w perspektywie 10 lat.Projekt ustawy przewiduje trzy rodzaje świadczeń, w tym dopłaty do opieki nad dziećmi w wieku 12-15 miesięcy w wysokości 1.500 PLN dla rodziców aktywnych zawodowo.

 

Reklama

EURWyniki kwartalnego badania EBC pokazują, że w 1q24 popyt na kredyty firm w strefie euro nadal spadał. Przyczyniły się do tego podwyższone stopy procentowe, stłumiona aktywność inwestycyjna i wciąż słaba koniunktura konsumencka. Może to stanowić kolejny argument za obniżką stóp EBC w najbliższych miesiącach.

 

ROM: Kolejny szacunek PKB potwierdził wzrost w 4q23 o 3% r/r w ujęciu nieodsezonowanym i o 1,1% r/r po odsezonowaniu. W całym roku PKB wzrósł o 2,1% r/r. Spośród państw regionu Rumunia wykazała się największą odpornością na negatywne szoki zewnętrzne. Wzrost gospodarczy, podobnie jak w Polsce, wspierały inwestycje napędzane funduszami UE. W Rumunii dodatkowo odporniejsza była konsumpcja prywatna. Przewidujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika PKB nabierze rozpędu, a wzrost gospodarczy w 2024 wyniesie 3,3% i tym razem będzie nieco słabszy niż w Polsce, gdzie oczekujemy wzrostu o 3,7%.

 

Reklama

 

POL: W rankingu FDI Confidence Index firmy doradczej Kearney Polska znalazła się w czołówce rynków, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W indeksie ogólnoświatowym Polska zajęła 23. lokatę, a w indeksie rynków wschodzących była 7. najbardziej atrakcyjnym rynkiem. Pozytywnie oceniany jest m.in. polski potencjał technologiczny i Na czele rankingu od 12 lat znajdują się USA, na 2. miejscu jest obecnie Kanada, a na 3. awansowały Chiny.

 

CHN: Agencja Fitch utrzymała długoterminowy rating zadłużenia zagranicznego Chin na poziomie „A+”, ale obniżyła perspektywę ze stabilnej do negatywnej, ze względu na rosnące ryzyko dla perspektyw finansów publicznych. Według agencji, rosnąca niepewność oraz wysiłki mające na celu odejście od modelu wzrostu opartego o rynek nieruchomości spowodowały erozję buforów fiskalnych, co może skutkować trwałym wzrostowym trendem zadłużenia. W połączeniu z hamującym nominalnym wzrostem gospodarczym zaostrza to wyzwania związane z zarządzaniem wysoką dźwignią finansową w całej gospodarce. Wcześniej, w grudniu 2023, na obniżkę perspektywy chińskiego zadłużenia długoterminowego zdecydowała się agencja Moody’s.

 

Zoabcz także: Notowania lubelskiego KGHM najwyższe od 12 miesięcy!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej