Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cisza przed burzą. Rynek metali szlachetnych w Polsce

Srebrne monety. Cisza przed burzą. Rynek metali szlachetnych w Polsce   | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pandemia COVID-19 wywołała duże zainteresowanie metalami szlachetnymi, co spowodowało skok cen, problem dostępnością złota i srebra fizycznego u dealerów na polskim rynku oraz wzrost spreadów. Sytuacja powili wraca do normy, ale tylko na rynku złota. Srebro nadal jest trudno dostępne. Wiele wskazuje też na to, że spready i premie nie wrócą do poziomów sprzed pandemii i zostaną na stałe na znacznie wyższym poziomie.

Srebrne monety

Na koniec czerwca sytuacja na rynku złota fizycznego wygląda pozornie stabilnie. Jest już ono powszechnie dostępne u dealerów, choć oferowane przez nich spready są znacznie wyższe (od 5 do 15 proc.) niż przed pandemią (od 3 do 9 proc.). Wyższe są także premie względem kontraktów terminowych.

Inaczej wygląda sytuacja na rynku srebra inwestycyjnego. Polscy inwestorzy indywidualni, którzy chcą ulokować kapitał w srebrnym metalu, stoją przed wyzwaniem. Dostępność srebra u polskich dealerów jest bowiem bardzo ograniczona. Inwestorzy mogą zamówić jedynie wybrane produkty tylko u niektórych podmiotów i po bardzo wysokich cenach, zarówno w ujęciu nominalnym, jak i względem kontraktów terminowych notowanych na giełdzie COMEX. Obecnie jednouncjowe srebrne monety bulionowe są dostępne u dealerów w cenie 100-120 zł. Spready wzrosły z poziomu 14-28 proc. przed kryzysem do 19-40 proc.

Reklama

- Producenci srebra nie chcą sprzedawać go przy tak niskich cenach - wyjaśnia Mateusz Siekierski, inwestor i twórca giełdy metali dla inwestorów indywidualnych SzlachetneInwestycje.pl. - Oczekiwana rynku są takie, że zarówno ceny złota, jak i srebra będą w najbliższej przyszłości silnie rosnąć. Sprzyja temu mocno środowisko makroekonomiczne, które stwarza pod wieloma względami idealne warunki do dalszych wzrostów. Ujemne realne stopy procentowe oraz nagły wzrost podaży pieniądza na całym świecie to wręcz „podręcznikowe” czynniki sprzyjające wzrostom cen złota i srebra – dodaje.

*Cena najtańszej srebrnej monety bulionowej przy założeniu kupna 100 oz, stan na 06.07.2020

Dealer

Cena sprzedaży*

Cena skupu

Spread

Mennica Skarbowa

105,60

79,00

25,19%

Goldenmark

113,00

68,08

39,75%

Tavex

109,43

75,89

30,65%

Metal Market

99,33

79,77

19,69%

Dla porównania w obrocie indywidualnym na rynku wtórnym (SzlachetneInwestycje.pl) spready wynoszą 1,8 proc. na zlocie i 3,2 proc. na srebrze. Cena sprzedaży najtańszej srebrnej monety bulionowej na 6 lipca br. wyniosła 91,44 zł, a cena skupu 88,56 zł.

Pandemia pobiła ceny, ale to jeszcze nie koniec

Krach na światowych rynkach finansowych oraz perspektywa głębokiej recesji sprawiły, że wiele osób chciało zabezpieczyć swój majątek, kupując fizyczny kruszec. Przez pewien czas mieliśmy na polskim rynku mieliśmy bardzo duży problem z dostępnością złota i srebra fizycznego. Było to spowodowane przede wszystkim wstrzymaniem produkcji metali inwestycyjnych przez największe podmioty oraz znacznie zwiększonym popytem ze strony inwestorów indywidualnych.

W takiej sytuacji z perspektywy producentów nie jest uzasadnione sprzedawanie dużych ilości srebra. Wygląda to więc tak, że wypuszczają oni na rynek stosunkowo małe partie towaru, które trafiają do największych dealerów. W ten sposób producenci „testują” cenę i jak dotąd, okazuje się, że rynek przyjmuje coraz to wyższe ceny. W ocenie Mateusza Siekierskiego ze SzlachetneInwestycje.pl możemy spodziewać się dalszych wzrostów złota i srebra.

Reklama

- Wiele wskazuje na to, że jest to „cisza przed burzą” i że przy kolejnym wzroście zainteresowania metalami, który przy obecnej dynamice makroekonomicznej jest w zasadzie nieunikniony, możemy mieć ponownie duże problemy z dostępnością złota, a srebra może najzwyczajniej zabraknąć, dopóki cena nie ustabilizuje się na znacznie wyższym poziomie – wyjaśnia Siekierski. - Spodziewamy się, że do końca 2020 roku cena uncji złota na światowych giełdach przekroczy 2000 dolarów, a uncji srebra 25 dolarów.

Należy pamiętać, że rynek srebra jest znacznie płytszy niż rynek złota. Szacuje się, że rynek srebra jest około 8-9 razy mniejszy.

- Dlatego też cena srebra silniej reaguje na zwiększone zainteresowanie, gdyż po prostu znacznie trudniej jest pokryć zapotrzebowanie ze strony inwestorów – tłumaczy ekspert. To oraz malejące zapasy i produkcja srebrnego metalu są kolejnymi przyczynami obecnej sytuacji.

 

SzlachetneInwestycje.pl – internetowa giełda dla osób fizycznych, gdzie bez pośredników, po najlepszej cenie i z natychmiastową realizacją można wymieniać się złotem, srebrem, monetami kolekcjonerskimi, platyną czy palladem. Platforma wystartowała w styczniu tego roku i jest finansowana z prywatnych oszczędności jej właścicieli: Mateusza Siekierskiego i Łukasza Witta.

Reklama

 

Twórcy o platformie szlachetneinwestycje.pl: „Jako inwestorzy i osoby z doświadczeniem w biznesie odkryliśmy, że rynek metali szlachetnych w formie fizycznej działa w Polsce bardzo nieefektywnie i oferuje bardzo niekorzystne warunki dla inwestorów indywidualnych. Postanowiliśmy to zmienić i opracowaliśmy zupełnie nowy model biznesowy, który wierzymy, że jest w stanie całkowicie odmienić funkcjonowanie tego rynku i wygeneruje duże korzyści dla inwestorów indywidualnych. Efektem naszej pracy jest platforma SzlachetneInwestycje.pl”.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej