Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Potężne spadki na debiucie! Akcje tej spółki tracą ponad 25% podczas pierwszej sesji na GPW

Potężne spadki na debiucie - akcje tej spółki tracą ponad 25% na pierwszej sesji na GPW | FXMAG INWESTOR
archiwum GPW
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

To nie jest dobry czas dla debiutów, szczególnie małych spółek i to w dodatku z branży gier. Dziś na parkiecie NewConnect zadebiutowała kolejna, trzecia w tym roku, spółka z Grupy PlayWay. Akcje Freemind Games na pierwszej sesji zanotowały jednak spory, ponad 25% spadek kursu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Kolejny debiut na minusie

Spółka gamingowa Freemind Games, wchodząca w skład grupy kapitałowej PlayWay, zadebiutowała w poniedziałek na parkiecie giełdy NewConnect. Trudno jednak mówić o udanym pierwszym dniu notowań na publicznym rynku, ponieważ akcje spółki spadły na otwarciu o ponad 23%. Cena emisyjna wynosiła 15 PLN, zaś kurs akcji tuż po otwarciu notowań spadł do poziomu poniżej 11 PLN. Kapitalizacja rynkowa Freemind Games spadła tym samym poniżej 13 mln złotych, do 12,72 mln PLN.

Krakowski producent gier skupia się przede wszystkim na tworzeniu niskobudżetowych symulatorów - w 2021 roku wydała gry House Builder (symulator budowniczego domów) oraz Farmer’s Life, w której gracz wciela się w rolę rolnika, prowadzącego własne gospodarstwo. Obie gry wciąż są dostępne na Steam w wersji wczesnego dostępu, jednak jak dotąd uzyskały wysokie oceny graczy.

Z planów wydawniczych na ten rok Freemind Studio ma zamiar wypuścić symulator odśnieżania miasta (Snow Plowing Simulator), symulator prowadzenia restauracji (Restaurant Simulator) oraz symulator budowy średniowiecznych maszyn oblężniczych (Medieval Machines Builder). W 2024 roku światło dzienne ma ujrzeć gra Be My Mommy, czyli symulator matki noworodka.

Zaledwie kilka dni temu swój debiut miała gra Pool Cleaning Simulator (wersja we wczesnym dostępie), w której gracz zajmuje się czyszczeniem basenów. W ciągu pierwszych pięciu dni od premiery w serwisie Steam kupiło ją 2467 osób, co przy cenie 11,99 USD przyniosło przychody niecałych 29,6 tys. dolarów.

Reklama

W pierwszej połowie 2023 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1,621 mln złotych, zysk ze sprzedaży 42 681 PLN oraz zysk netto 44 257 złotych.

Zobacz także: Rusza wezwanie na sprzedaż akcji znanej spółki z GPW. Oferowana cena za akcję jest zaskakująca

 

 

 

Freemind Games jest ósmą spółką debiutującą na „małym parkiecie GPW” w tym roku. Jak dotąd w 2023 roku na NewConnect pojawiły się takie spółki jak: producent sprzętu treningowego Olymp, producent gier Frozen Way, spółka informatyczna Prosta Giełda, producent oprogramowania (CRM) YetiForce, spółka zapewniająca obsługę magazynów wysokiego składowania Robs Group Logistic, producent gier VR Fabric oraz spółka gamingowa Demolish Games.

Reklama

Warto dodać, że wszystkie debiutujące w tym roku na NewConnect spółki z sektora gamingowego (poza VR Fabric) należą do Grupy PlayWay.

O tym, że nie jest to dobry czas dla debiutów małych spółek może świadczyć fakt, że żadna z jak dotąd debiutujących w tym roku spółek z NewConnect nie zanotowała dodatniej stopy zwrotu, licząc od kursu zamknięcia debiutanckiej sesji. Nie wszystkie debiuty były jednak spadkowe - spółka Olymp zanotowała ponad 100% wzrost kursu na pierwszej sesji w stosunku do ceny emisyjnej. Od tamtego kursu (2,2500 PLN), który jednocześnie wyznaczył historyczne szczyty notowań, akcje Olymp straciły już ponad 70%.

Zobacz także: Cena ropy naftowej zaczęła reagować na manipulacje rynkiem. Sprawdź 5 WYKRESÓW TYGODNIA

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej