Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Poprawa sentymentu na globalnych rynkach: indeksy S&P500 i NASDAQ wzrosły wczoraj po 1,7%

Poprawa sentymentu na globalnych rynkach: indeksy S&P500 i NASDAQ wzrosły wczoraj po 1,7% | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z porannymi notowaniami kontraktów futures giełdy w Europie otworzyły się wczoraj na wyraźnych plusach i po lekkim zawahaniu na początku handlu spokojnie, ale nieprzerwanie kontynuowały ruch w górę. Spośród głównych indeksów najsłabiej wypadł IBEX, rosnący o skromne 0,49%, ale zwyżki na najsilniejszym DAX (1,40%) i większości pozostałych rynków przekraczały 1%. Sesja przyniosła dość wyraźne spadki rentowności obligacji, w szczególności na długim końcu krzywej. Amerykańskie 10-latki zbliżyły się ponownie do 1,5%, a bundy do -0,2%. Z pewnością nie bez znaczenia był tu niższy od oczekiwań odczyt amerykańskiego PPI, które wzrosło o 0,5% m/m (konsensus: 0,6% m/m), ale w ujęciu bazowym tylko 0,2% m/m (konsensus: 0,5% m/m). Pewien wpływ na sentyment mogły mieć też tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek, których liczba spadła z 329 tys. do 293 tys.

 

WIG20 wzrósł o 0,31%, mWIG40 o 0,48%, a sWIG80 o 0,09%

Po epizodzie naprawdę niezwykłej siły drugą sesję z rzędu obserwujemy realizację zysków na GPW – wczorajsze obroty na głównym indeksie sięgnęły niemal 1,75 mld zł. Pomimo siły całego sektora bankowego pod kreską zamknęło się PKO po informacjach o rezygnacji Jana Rościszewskiego z funkcji prezesa oraz, co być może ważniejsze, odwołaniu z zarządu Rafała Antczaka oraz Jakuba Papierskiego, który w banku od ponad dekady nadzorował obszar bankowości inwestycyjnej (a do niedawna także korporacyjnej). Poważnym obciążeniem dla głównego indeksu były też wyraźne spadki CD Projekt (-4,24%) i Dino (-5,56%), a tabelę zamykało JSW (-8,38%), które wymazało większość wzrostów z tego miesiąca.

 

Choć pozostajemy pesymistyczni jeżeli chodzi o perspektywy dla globalnych rynków akcji w tym kwartale i spodziewamy się zamknięcia roku poniżej obecnych poziomów,

Reklama

chwilowo widać ewidentną poprawę sentymentu. S&P500 i NASDAQ wzrosły wczoraj po 1,7%. Bank of America i Morgan Stanley pokazały naprawdę świetne raporty, unikając problemu, którzy inwestorzy dostrzegli w sprawozdaniu JP Morgan (spadek wolumenu kredytów gotówkowych). W połączeniu z dobrą sesją w Azji, wywołaną nie tylko zachowaniem Wall Street, ale też poluzowaniem dostępu do kredytów hipotecznych w Chinach, daje to nadzieję na solidne zamknięcie tygodnia.

 

Ten epizod optymizmu co do sytuacji w chińskim sektorze nieruchomości warto wykorzystać,

by podkreślić, że w naszej opinii upadłość Evergrande będzie miała ciąg dalszy, potencjalnie przekłuwając bańkę, którą ewidentnie jest rynek mieszkaniowy w drugiej gospodarce świata. Problemy z obsługą zadłużenia wśród deweloperów są właściwie nieuniknione, gdy zerknie się na rynek chińskich obligacji korporacyjnych, a dotychczasowa reakcja giełd w Azji w tym kontekście wydaje się bardzo łagodna.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Tematy

rentowność rentowność polskich obligacji rentowność obligacji amerykańskie obligacje skarbowe rentowność obligacji USA obligacje amerykańskie rentowność obligacji skarbowych obligacje niemieckie amerykańskie obligacje rentowność sprzedaży rentowność 10 letnich obligacji usa rentowność wzór rentowność majątku rentowność przedsiębiorstwa co to jest rentowność jak obliczyć rentowność niemieckie obligacje skarbowe rentowność kapitału własnego rentowność firmy rentowność obligacji 10 letnich rentowność operacyjna rentowność inwestycji rentowność co to rentowność 10 letnich obligacji skarbowych rentowność netto sprzedaży rentowność obligacji 10 letnich usa obligacje amerykańskie notowania amerykańskie obligacje 10 letnie jak kupić amerykańskie obligacje obligacje amerykańskie jak kupić jak kupić obligacje amerykańskie obligacje amerykańskie 10 letnie obligacje amerykańskie oprocentowanie obligacje amerykańskie w rękach chin rentowność aktywów rentowność sprzedaży brutto rentowność bonów skarbowych rentowność po angielsku rentowność sprzedaży netto rentowność operacyjna aktywów rentowność sprzedaży interpretacja wzór na rentowność rentowność brutto rentowność kapitału całkowitego rentowność operacyjna sprzedaży rentownosc netto rentowność ebitda rentowność definicja sektor nieruchomości wysoka rentowność rentowność produktu rentowność produkcji ibex zwierze ibex aero ibex 35 ibex warszawa onza ibex chińskie biuro nieruchomości sektor nieruchomości mieszkaniowych w polsce stan i perspektywy rozwoju sektor nieruchomości komercyjnych sektor nieruchomości w polsce od czego zależy rentowność obligacji rentowność obligacji polskich rentowność obligacji wzór rentowność 10 letnich obligacji skarbowych stooq rentowność stacji paliw obligacje 10-letnie rentowność rynek nieruchomości a sektor bankowy sektor nieruchomości definicja sektor nieruchomości mieszkaniowych w polsce sektor nieruchomości dzieli się na sektor nieruchomości obejmuje sektor nieruchomości ang bph sektor nieruchomości 2 bph sektor nieruchomości cykle rynku nieruchomości a sektor bankowy 10 letnie obligacje amerykańskie amerykańskie obligacje chiny chiny amerykańskie obligacje obligacje amerykańskie kupno obligacje korporacyjne amerykańskie niemieckie obligacje niemieckie obligacje ujemne obligacje niemieckie oprocentowanie obligacje niemieckie notowania jak kupić niemieckie obligacje niemieckie obligacje 10 letnie obligacje niemieckie gdzie kupić obligacje greckie i niemieckie obligacje skarbowe niemieckie jak kupić obligacje niemieckie
Reklama

Czytaj dalej