Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mostostal Zabrze akcje prognozy na najbliższe dni: słabsze wyniki finansowe mogą wpłynąć na rekomendacje analityków?

|
selectedselectedselected

Wyniki finansowe Mostostalu Zabrze za 1Q’24 na głównych poziomach były bliskie naszym prognozom. Przychody były niższe o -33% r/r, EBIT o -10% r/r, natomiast zysk netto wyższy o +9% r/r. Ostania pozycja odchylona była w największym stopniu od oczekiwanej, gdyż zysk netto wyniósł 12,5 mln PLN, czyli o 20% więcej niż w naszej prognozie. Spora rozbieżność vs prognozy wystąpiła natomiast w odniesieniu do poszczególnych segmentów biznesowych.

Mostostal Zabrze akcje prognozy na najbliższe dni: słabsze wyniki finansowe mogą wpłynąć na rekomendacje analityków?
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Segment Realizacje przemysłowe i projektowanie odnotował przychody w wysokości 102,5 mln PLN, co oznaczało spadek o -38% r/r, były one jednocześnie znacznie wyższe od tego czego się spodziewaliśmy. Od czasu zakończenia budowy fabryki dla BASF w 3Q’23, wielkość portfela zamówień Grupa MZ pozostaje na mniej więcej podobnym poziomie, co przełożyło się na oczekiwanie poziomu przychodów zbliżonego do odnotowanego w 4Q’23. W rzeczywistości Grupa MZ podpisywała na bieżąco kontrakty, w wielości zbliżonej do wartości kończonych prac, ale ich rozkład był taki, że więcej z nich przypadło właśnie na segment Realizacji. Z kolei zysk operacyjny segmentu okazał się niższy o -39% r/r i jednocześnie niższy o -35% od naszej prognozy. Było to konsekwencją mniejszej niż założyliśmy liczby rozliczanych prac w minionym kwartale, czyli w ramach segmentu więcej prac zostało wykonane, ale mniej rozliczone. Słabiej w ramach segmentu wypadły też spółki specjalizujące się w pracach elektrycznych i projektowych.

 

Odwrotna sytuacja wystąpiła w segmencie Budownictwa ogólnego i inżynieryjnego, gdzie mimo wciąż realizowanego dużego kontraktu dla POSCO, zaksięgowane przychody były niższe o -33% r/r i -25% od naszej prognozy. Były tego dwie podstawowe przyczyny. Pierwszą było wystąpienie opóźnienia w realizacji wspomnianego kontraktu, przy czym spółka zaznacza, że nie ma w tym jej winy, a drugą wspomniane powyżej mniejsze kontraktowanie, które zastąpiłoby kończone inne, mniejsze zlecenia. Z kolei rozliczeń mniejszych kontraktów wypadło więcej.

 

Zobacz także: JSW akcje prognozy na najbliższe dni: korekta wciąż trwa, AT sugeruje „sprzedaj”

Reklama

 

Słabsze wyniki odnotowano w segmencie Konstrukcji maszynowych, co jest kontynuację obserwowanego już w 4Q23 osłabienia koniunktury przemysłowej i mniejszych zamówień. Jednocześnie spółka tłumaczy się słabszym miksem zleceń, czyli większym udziałem prac o niższej rentowności. Pewnym obciążeniem było zaangażowanie w zarządzanie spółką Stalmech, nad której przejęciem, ale też uratowaniem przed likwidacją, Mostostal Zabrze pracuje. Konieczne było dokonywanie w jej imieniu zakupów surowców, gdyż ta nie posiada samodzielnej zdolności do funkcjonowania, co podwyższyło obroty, ale nie zysk segmentu. Kolejnym czynnikiem było przygotowywanie nowej linii produkcyjnej dla jednego z głównych klientów, co podwyższyło koszty.

 

 

Reklama

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem Programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. W Programie PWPA 4.0. udział wezmą spółki, które reprezentują 33 sektory gospodarki. Do najliczniej reprezentowanych możemy zaliczyć: oprogramowanie (5), nowe technologie (4), materiały budowlane (4) lub energia odnawialna (3). Kapitalizacja spółek w Programie waha się od około 51 mln zł do około 2 mld zł, a średnia kapitalizacja to około 375 mln zł (na dzień 31 maja 2023)
 

 


Reklama

Czytaj dalej