Reklama
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.28
Kurs dolara:  3.96
Kurs funta:  5.03
Kurs franka:  4.33
Dane z Polski:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Bp95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EIG nabywa 25% udziałów w całkowitej światowej działalności firmy Repsol na wyższym szczeblu łańcucha dostaw

freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Należąca do EIG spółka Breakwater Energy nabywa udziały za 4,8 mld USD

WASZYNGTON--(BUSINESS WIRE)--EIG, wiodący inwestor instytucjonalny w globalnych sektorach energii i infrastruktury, ogłosił dzisiaj nabycie 25% udziałów w spółce Repsol Upstream, nowo utworzonym przedsiębiorstwie zajmującym się głównie wydobyciem i produkcją gazu, obejmującym całą światową działalność firmy Repsol na wyższym szczeblu łańcucha dostaw ropy i gazu.

Breakwater Energy, spółka zależna należąca w całości do EIG, nabyła 25% udziałów w Repsol Upstream za całkowita kwotę około 4,8 mld USD, obejmującą zadłużenie, a pozostałe 75% pozostało w rękach Repsol.

Repsol Upstream posiada i obsługuje zdywersyfikowane pod względem globalnym portfolio aktywów z wyższego szczebla łańcucha dostaw, obejmujące produkcję ponad 600 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie i działalność w 15 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych. Portfolio generuje wolne przepływy pieniężne, które powinny przełożyć się na znaczącą dywidendę, a jednocześnie utrzymuje stosunkowo niski poziom emisyjności w stosunku do podobnych podmiotów. Zarówno Repsol, jak i EIG przewidują możliwość wejścia na giełdę w Stanach Zjednoczonych w 2026 r. pod warunkiem sprzyjającej sytuacji na rynku.

Reklama

- Repsol jest liderem transformacji energetycznej, dlatego cieszymy się, że zawarliśmy transakcję z globalną spółką, która podobnie jak my jest zaangażowana w ograniczanie emisji przy jednoczesnym zaspokajaniu światowego zapotrzebowania na energię - oświadczył R. Blair Thomas, prezes i dyrektor zarządzający EIG. - Transakcja ta pozwoli Repsol Upstream szybciej obniżyć emisyjność, generować znaczne przepływy pieniężne i osiągnąć potencjalną płynność rynku.

Jak już wcześniej ogłoszono, EIG będzie mieć prawo wyznaczyć dwóch członków ośmioosobowej Rady Dyrektorów Repsol Upstream. Czterech będzie wyznaczać Repsol, a pozostałych dwóch będzie niezależnych. EIG powoła również do zespołu kierowniczego Repsol Upstream dwóch dyrektorów wykonawczych, z których jeden będzie pełnił funkcję dyrektora ds. ESG, a drugi będzie kierował projektami specjalnymi, w tym przygotowaniem pierwszej oferty publicznej.

Doradztwo finansowe związane z tą transakcją świadczyły na rzecz EIG spółki Goldman Sachs & Co LLC oraz J.P. Morgan. Goldman Sachs & Co LLC, J.P. Morgan i Lazard zapewniły doradztwo w zakresie rynków kapitałowych związane z finansowaniem transakcji. Kancelarie prawne Latham & Watkins oraz Debevoise & Plimpton zapewniły EIG doradztwo prawne.

Informacje o EIG

EIG jest wiodącym inwestorem instytucjonalnym w globalnych sektorach energii i infrastruktury, zarządzającym majątkiem o wartości 22,7 mld USD na dzień 31 grudnia 2022 r. EIG specjalizuje się w inwestycjach prywatnych w infrastrukturę energetyczną i powiązaną w skali globalnej. Podczas swojej 40-letniej historii firma EIG przeznaczyła 44,6 mld USD na 396 projektów lub przedsiębiorstw w 42 krajach na sześciu kontynentach. Siedziba EIG znajduje się w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii), a biura firmy są zlokalizowane w Houston, Londynie, Sydney, Rio de Janeiro, Hongkongu i Seulu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EIG pod adresem www.eigpartners.com.

Reklama

Informacje o Repsol

Repsol jest spółką multienergetyczną, która jest liderem transformacji energetycznej i która stawia sobie za cel osiągnięcie bezemisyjności do 2050 r. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność na całej długości energetycznego łańcucha wartości, zatrudnia 24 000 osób i rozprowadza swoje produkty w ponad 90 krajach do 24 mln klientów.

Spółka może zaspokoić wszelkie potrzeby klientów w zakresie energii i mobilności dzięki ofercie skoncentrowanej na klientach. Jest liderem w zakresie opracowywania zrównoważonych rozwiązań dotyczących mobilności, w tym coraz bardziej wydajnych paliw, ładowania energią elektryczną, paliw odnawialnych (zaawansowanych biopaliw i paliw syntetycznych), LPG i gazu ziemnego przeznaczonego do pojazdów.

Aby osiągnąć bezemisyjność do 2050 r., Repsol wybrał model, który łączy wszystkie technologie obniżania emisyjności, w oparciu o poprawę wydajności, zwiększanie zdolności w zakresie wytwarzania energii odnawialnej, produkcję paliw odnawialnych, opracowywanie nowych rozwiązań dla klientów, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz promowanie najnowocześniejszych projektów w celu zmniejszenia śladu węglowego branży energetycznej.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.repsol.com.

Reklama

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.


Contacts

Media

EIG
FGS Global
Kelly Kimberly / Brandon Messina
+1 212-687-8080
EIG@FGSGlobal.com

Repsol
+34 91 753 8787
prensa@repsol.com

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Business Wire

Business Wire

Business Wire Official Profile


Reklama

Czytaj dalej