Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.08
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.39
Cena ON:  6.39
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.08
Kurs franka:  4.48
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.39
Cena ON:  6.39
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

XRP

Portal Cointelegraph poinformował, że jeden z inwestorów w kryptowalutę Ripple (XRP) wniósł pozew zbiorowy w imieniu własnym i innych osób w podobnej sytuacji przeciwko Ripple, w którym zarzuca, że spółka wprowadziła inwestorów w błąd i przystąpiła do sprzedaży XRP jako niezarejestrowanego papieru wartościowego, łamiąc prawo federalne.

 

Pokrzywdzony inwestor Bradley Sostack złożył swój ostatni wniosek w sprawie Ripple 5 sierpnia do sądu okręgowego w Kalifornii. 13 sierpnia portal Coindesk przedstawił szczegóły tej sprawy. Po raz pierwszy pozew zbiorowy został wniesiony prawie rok temu, jednak dopiero w ostatnim czasie nadano bieg tej sprawie. W związku z tym Ripple musi odnieść się do zarzutów do połowy września 2019 r.

Bradley Sostack jest mieszkańcem Florydy. Między 1 a 16 stycznia 2018 r. zakupił 128 978.88 XRP za równowartość około 307 700 USD w Bitcoinie i USDT (Tether). Nabyte XRP sprzedał między 9 a 17 stycznia 2018 r. za około 189 600 USD w BTC i USDT. W rezultacie swej inwestycji poniósł stratę około 118 100 USD. Jak zwrócono uwagę we wniosku, poszkodowany czuł się zachęcony do zakupu XRP w efekcie działań promocyjnych ze strony oskarżonych, którymi są spółka Ripple Labs Inc., spółka zależna XRP II LLC oraz Bradley Garlinghouse – CEO Ripple pełniący to stanowisko od stycznia 2017 r.

Reklama

W swym wniosku skarżący podkreślił, że „w odróżnieniu od innych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum, które są wydobywane przez uwierzytelnianie transakcji w sieci, wszystkie 100 mld XRP zostało stworzone z powietrza przez Ripple przy ich wprowadzeniu w 2013 r., przed ich dystrybucją i bez żadnych funkcjonalności za wyjątkiem spekulacyjnych inwestycji. Innymi słowy, inaczej niż pozostałe waluty cyfrowe, XRP zostało w pełni wygenerowane przed jego dystrybucją. (…) Co więcej, XRP nie jest zdecentralizowany jak Bitcoin.”

Raport Coindesku zwraca uwagę, że ostatni wniosek Sostacka powołuje się na wytyczne Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), argumentując, że XRP należy traktować jako papier wartościowy.

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał: „Jak wyjaśniono szczegółowo, stosując analizy w ramach wytycznych SEC i odpowiedni precedens, tokeny XRP oferowane i sprzedane przez oskarżonych mają wszystkie tradycyjne cechy papierów wartościowych, odzwierciedlone w SEC v. W. J. Howey Co. 328 U.S. 293 (1946) („Howey”) i następującym orzecznictwie. Tokeny XRP także kwalifikują się jako papiery wartościowe według kalifornijskiego prawa.”

Jake Chervinsky, który pełni rolę doradcy Komisji stwierdził: „Wniosek czyta się jak list miłosny do SEC (…). Chociaż wytyczne SEC są technicznie tylko niewiążącym przewodnikiem, sąd prawdopodobnie będzie przywiązywał do nich znaczącą wagę w podejmowaniu decyzji, dotyczącej zastosowania testu Howeya w tym przypadku.”

Wytyczne SEC mogą pomóc wyjaśnić, czy konkretne aktywo cyfrowe spełniało kryteria uznania za papier wartościowy w czasie jego oferowania lub sprzedaży na rynku.

Reklama

https://www.fxmag.pl/artykul/czy-sec-wplywa-na-kurs-bitcoina-i-notowania-kryptowalut-analiza-reakcji-rynku

Czytaj więcej