Reklama
WIG80 109,33+0,14%
WIG202 354,78+0,17%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,99+0,25%
CHF / PLN4,48+0,04%
GBP / PLN5,06-0,07%
EUR / USD1,08-0,26%
DAX17 944,81+0,07%
FT-SE7 724,03+0,02%
CAC 408 143,17-0,06%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,75-0,18%
ROPA WTI82,57-0,29%
ZŁOTO2 148,62-0,59%
SREBRO24,81-0,88%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ripple (XRP). Jaki portfel do Ripple wybrać? Notowania Ripple (XRP), opis kryptowaluty, historia, opinie

Darek Dziduch | 19:00 27 wrzesień 2018

Ripple (XRP). Jaki portfel do Ripple wybrać? Notowania Ripple (XRP), opis kryptowaluty, historia, opinie | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Ripple (XRP) jest rozbudowaną platformą do rozrachunków w czasie rzeczywistym (ang. RTGS), quasi-zdecentralizowaną siecią transakcyjną opartą na technologii blockchain, z własną walutą cyfrową XRP. Ripple w swoim założeniu ma być tańszą alternatywą dla rozliczeń w czasie rzeczywistym pomiędzy instytucjami bankowymi, a także zapewniać szybsze i wygodniejsze transfery międzynarodowe z wykorzystaniem różnych walut dla przedsiębiorstw. Sieć RippleNet pozwala na dokonywanie transakcji zarówno za pośrednictwem XRP, jak i walut fiducjarnych, co wyróżnia Ripple spośród innych projektów.

 

Odpowiednikiem i zarazem konkurentem bankowego systemu komunikacji SWIFT w sieci Ripple jest xCurrent, który jest otwartoźródłowy i może zostać zintegrowany z różnymi sieciami blockchain.

 

Reklama

xRapid to sieć rozliczeniowa dla banków, która pozwala na dokonywanie natychmiastowych transferów przy użyciu różnych walut fiducjarnych z wykorzystaniem XRP jako środka transferu.

 

xVia to terminal dla banków, pozwalający na dołączenie do sieci Ripple.

 

Ripple ma siedzibę w San Francisco, a także biura w Londynie, Sydney, Singapurze i Luksemburgu.

Reklama

 

Zobacz ranking kryptowalut

 

Historia powstania Ripple

Mało osób wie, że platforma Ripple jest znacznie starsza od samego bitcoina (BTC), który powstał w 2008 r. Początkowo platforma nazywała się RipplePay i została stworzona w 2004 r. przez Ryana Fuggera, developera z Kanady, którego celem było zaprogramowanie internetowego systemu wymiany wartości dla lokalnej społeczności. Pierwsza działająca wersja systemu debiutowała rok później, w 2005 r. Od samego początku miała realizować ideę natychmiastowo księgowanych transakcji dzięki wykorzystaniu tzw. modelu IOU (ang. I owe you), polegającego na tworzeniu sieci wzajemnych zobowiązań finansowych („zaciągniętych kredytów”) pomiędzy zaufanymi stronami. Jeśli dwie strony transakcji nie są zaufane, musi ona najpierw przejść drogę przez wzajemnie ufających sobie członków sieci aż do końcowego odbiorcy środków. System RipplePay swoją szybkość zawdzięczał temu, że realnie nie transferował żadnych środków, lecz księgował wzajemne zobowiązania finansowe członków sieci. Było to swego rodzaju przeniesienie modelu transferów bankowych w terminalach płatniczych do skali mikro. Podstawowe założenia tej idei są wykorzystywane w XRP również obecnie.

 

Reklama

System funkcjonował na opisanych wyżej zasadach aż do 2012 r., kiedy zdecydowano się stworzenie autonomicznej jednostki rozliczeniowej, opartej na technologii blockchain. Miała ona jednak być szybsza, bardziej wydajna i mniej energochłonna od bitcoina.

 

We wrześniu 2012 r. utworzono spółkę OpenCoin Inc., która rozpoczęła prace nad Ripple Transaction Protocol (RTXP), zaś niedługo potem powstała kryptowaluta XRP. W 2013 r. OpenCoin zmienił nazwę na Ripple Labs. Wśród inwestorów w rozwój Ripple można wymienić m.in. Venture Capital Google oraz Andreessen Horowitz.

 

Od tego czasu Ripple Labs skupiło się na rozwoju rozwiązań dla banków, instytucji oraz przedsiębiorstw. Pierwszym bankiem, który rozpoczął korzystanie z systemu Ripple był niemiecki bank internetowy Fidor (I kwartał 2014 r.). Niedługo potem z usług Ripple zaczęła korzystać spółka Earthport, dostarczająca rozwiązania płatnicze dla banków z 65 krajów, w tym takich jak Bank of America, czy HSBC.

Reklama

 

5 maja 2015 r. Ripple Labs otrzymało karę 700 tys. dolarów od amerykańskiego regulatora FinCEN za nieprzestrzeganie regulacji zapobiegających praniu brudnych pieniędzy (AML). Po tym incydencie Ripple wprowadziło monitorowanie transakcji i regulacje AML, zgodne z amerykańskim prawem bankowym, co oznacza że transakcje w XRP nie są anonimowe. W sierpniu 2016 r. w Japonii powstało konsorcjum banków korzystających z sieci Ripple (SBI Holdings), do którego dołączyło ponad 80% instytucji bankowych w kraju. 26 września 2018 r. SBI Holdings otrzymało licencję od japońskiego regulatora finansowego FSA na świadczenie usług płatniczych za pomocą XRP.

 

Stabilna wersja sieci Ripple (1.0.0) została opublikowana 15 maja 2018 r.

 

Reklama

We wrześniu 2018 r. ogłoszono nadchodzące ukończenie prac nad xRapid, który jest siecią płatniczą pozwalającą na dokonywanie natychmiastowych rozliczeń międzynarodowych z użyciem różnych walut fiducjarnych przy wykorzystaniu transferów za pomocą XRP, co pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów przelewów międzynarodowych z wymianą walut. Informacja o przyszłym udostępnieniu xRapid wywołała ponad 115% wzrost notowań XRP w ciągu kilku dni.

 

Obecnie z usług Ripple aktywnie korzysta ponad 90 banków z całego świata.

 

Sprawdź aktualny kurs Ripple XRP

 

 

Podstawowe informacje techniczne o XRP

Reklama

Ripple jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie projektów blockchainowych, zapewniającym najwyższą skalowalność, uzyskaną jednak kosztem centralizacji i konieczności występowania pośredników w postaci bram sieciowych. XRP może wykonać ponad 1500 transakcji na sekundę (TPS), jednocześnie przyjmując nawet do 50 tysięcy transakcji przy skrajnym obciążeniu, co daje podobną skalowalność do sieci płatniczej Visa. Ripple docelowo ma pełnić rolę sieci rozrachunków w czasie rzeczywistym, dlatego też operacje są potwierdzane w czasie do pięciu sekund.

 

W sieci Ripple zaimplementowany jest unikatowy algorytm konsensusu, który różni się od tych stosowanych w zdecentralizowanych sieciach (m.in. Proof of Work, Proof of Stake). Konsensus sieci oparty jest na komunikacji pomiędzy tzw. gateway’ami (bramami sieciowymi), pełniącymi w sieci rolę węzłów, wszystkie operacje zaś są podpisywane przy pomocy tzw. kryptografii krzywych eliptycznych (ang. Elliptic Curve Cryptography). W przypadku XRP nie występuje proces kopania (ang. miningu), zaś wszystkie istniejące jednostki zostały utworzone w jednym momencie. Maksymalna podaż XRP to 100 mld jednostek, jednak nie wszystkie znajdują się w obiegu rynkowym, gdyż to dopuściłoby do potężnej nadwyżki podaży. W maju 2017 r. zdecydowano się na  systematyczne zwiększanie podaży w obiegu rynkowym w sposób zautomatyzowany i zaufany. 55 mld jednostek XRP (55% wszystkich dostępnych) umieszczono na koncie Escrow, które od grudnia 2017 r. systematycznie każdego miesiąca realizuje kontrakt wypuszczenia na rynek 1 mld XRP. Jeżeli rynek nie przyjmie (nie będzie wystarczającego popytu) uwolnionej liczby XRP, zostaną one przeniesione na kolejny kontrakt, po wygaśnięciu bazowych 55. Taki model dystrybucji ma skutecznie zapobiec zbyt dużej podaży XRP, przy jednoczesnym zapewnieniu wiarygodności (kontraktów Escrow, podobnie jak smart-kontraktów, nie da się zatrzymać).

 

Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się prawie 40 mld jednostek XRP, ponad 53 mld jest ulokowanych na kontrakcie Escrow, zaś ok. 7 mld należy do Ripple Labs.

Reklama

 

Warto pamiętać, że sieć Ripple może funkcjonować bez XRP, co zapewnia mu oprogramowanie xCurrent, będące sieci komunikacyjną obsługującą różne waluty fiducjarne.

 

xRapid, który jest sztandarowym produktem Ripple, zapewnia możliwość międzybankowych transferów transgranicznych przy wykorzystaniu różnych walut, w których sam transfer jest przeprowadzany w XRP.

 

Reklama

FXMAG kryptowaluty ripple (xrp) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie ripple bitcoin visa 1

FXMAG kryptowaluty ripple (xrp) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie ripple bitcoin visa 1

Uproszczony schemat działania xRapid

 

Jaki portfel (wallet) do XRP?

Najpopularniejszym portfelem dla XRP jest otwartoźródłowy Toast Wallet, dostępny zarówno w wersji na komputery z systemem Windows, MacOS oraz Linux, a także jako wtyczka do przeglądarki internetowej Google Chrome oraz w wersji mobilnej, jako aplikacja na systemy iOS oraz Android. Godnym uwagi jest również desktopowy portfel Atomic Wallet, obsługujący poza XRP również ponad 20 innych kryptowalut i pozwalający na ich wymianę z poziomu aplikacji.

 

Portfelem online jest Exarpy, z którego korzystanie kosztuje symboliczne 0,25 XRP za każdą wykonana transakcję (obok prowizji transakcyjnej w sieci).

Reklama

 

Aby funkcjonować w sieci Ripple jako brama sieciowa (ang. gateway), należy zainstalować np. aplikację GateHub Gateway.

 

XRP jest obsługiwany również przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) francuskiej firmy Ledger (modele Nano S oraz Blue).

 

Reklama

 

Kurs i notowania Ripple (XRP)

Ripple, jako jedna z najpopularniejszych kryptowalut, jest notowany na ponad sześćdziesięciu giełdach walut cyfrowych. Największy wolumen najczęściej notują giełdy z Korei Południowej (ok. 20% całego obrotu), takie jak Upbit oraz Bithumb w parze z wonem koreańskim (XRP/KRW). Największa płynność XRP w parach z BTC oraz USDT notowana jest na giełdzie Binance. Istotnym ośrodkiem obrotu Ripple jest również Japonia, z giełdą Bitbank na czele. XRP można kupić za polskiego złotego (XRP/PLN) na największej polskiej giełdzie kryptowalut BitBay, należy jednak być świadomym bardzo niskiej płynności na tym instrumencie.

 

Ripple po raz pierwszy zajął drugą lokatę pod względem kapitalizacji cztery lata temu, na początku października 2014 r., wyprzedzając pod względem wartości Litecoina (LTC), spadając na trzecie miejsce ponad rok później (na rzecz LTC). Ripple powrócił na druga lokatę rankingu CoinMarketCap w ostatnich dniach grudnia 2017 r., wyprzedzając wówczas Ethereum (ETH). Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) miał miejsce 4 stycznia 2018 r. przy cenie 3,84 dolara oraz kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 130 mld USD.

 

Reklama

 

Opinie o Ripple (XRP)

Projekt Ripple jest wyjątkowy na tle innych blockchainowych platform. Jest on przede wszystkim przeznaczony dla banków i instytucji finansowych, o czym musi pamiętać każdy inwestor indywidualny, planujący ekspozycję swojego portfela na XRP. Ripple nie jest zdecentralizowaną siecią płatniczą, lecz dzięki istnieniu tzw. bram sieciowych (ang. gateway) zapewnia obecnie największą skalowalność i natychmiastowe rozliczenia, kosztem centralizacji.

 

XRP jest często krytykowane przez entuzjastów walut cyfrowych, nazywane bywa również ”kryptowalutą banków”. Ripple w swoim założeniu przeczy ideałom towarzyszącym m.in. powstaniu bitcoina, takim jak stworzenie systemu płatniczego bez pośredników i bez konieczności ufania podmiotom realizującym nasze transakcje (takim jak banki). Ripple korzysta z technologii blockchain, jednak w zupełnie innym celu niż BTC.

 

Reklama

Z drugiej jednak strony XRP ma duże szanse na zrewolucjonizowanie tradycyjnej bankowości i wg niektórych jest większym konkurentem np. dla systemu bankowego SWIFT, czy usług takich jak Western Union niż dla pozostałych kryptowalut.

 

Czy warto inwestować w Ripple? Projekt bez wątpienia jest przyszłościowy i już teraz stoi za nim wiele znanych instytucji. Trudno jednak określić czy wraz z rozwojem Ripple będzie rosła kapitalizacja samego XRP, gdyż platforma może funkcjonować również bez niego.

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

Ripple notowania ripple kryptowaluta ripple xrp kryptowaluta kryptowaluta xrp ripple xrp price ripple xrp wallet ripple notowania ripple kryptowaluta prognozy ripple opis kopanie ripple ripple kryptowaluta kurs ripple kopanie ripple opis kryptowaluty kryptowaluta ripple opinie kryptowaluta ripple gdzie kupić ripple 20 xrp reserve ripple opis waluty kryptowaluta xrp opinie xrp ripple news xrp ripple wiadomosci xrp ripple wallet ripple xrp 2019 120 $ prediction ripple xrp twitter kryptowaluta xrp prognozy ripple xrp 2018 ripple xrp wiki ripple kryptowaluta opinie ripple xrp co to jest xrp kryptowaluta opinie ripple xrp forum xrp ripple kurs ripple xrp coin how to buy ripple xrp ripple coin opis ripple xrp opinie kryptowaluta ripple kup ripple xrp kurs xrp ripple price ripple co to jest ripple co to gdzie kupić ripple jak kupic ripple ripple jak kupić ripple gdzie kupic gdzie trzymac ripple jak kopać ripple ripple current co to jest ile może kosztować ripple gdzie kupic ripple za pln the ripple effect co ripple jak działa blue ripple sound co to jest jak kupić ripple za złotówki jak przechowywać ripple co to jest ripple gdzie kupie ripple jaki portfel na ripple jak kupic ripple w polsce ripple co tojest gdzie mozna kupic ripple jaki portfel do ripple ripple coin gdzie kupić jak kupić kryptowaluty ripple ripple jak kopać jak kupić kryptowalutę ripple ripple jaki portfel ripple effect co ripple co to znaczy kiedy kupic ripple co z ripple ripple co sądzicie jaki portfel dla ripple jak działa ripple
Reklama

Czytaj dalej