• Odbierz prezent
Instrument Zmiana Kurs Czas Cena otwarcia Cena max. Cena min.
BITCOIN 1.39% 43335.44 18:35 42739.61 43665.95 40686.46
70,59% inwestorów traci na rynku
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Czym jest Bitcoin

Bitcoin to w pełni zdecentralizowana kryptowaluta oparta na transakcjach peer-to-peer, które pozwalają na płatności online wysyłane bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez przechodzenia przez żadną instytucję finansową. Bitcoin powstał niedługo po kryzysie gospodarczym, który ogarnął rynek na przełomie lat 2008 i 2009. Jak później udowodniono, zawiodły regulacje i zabezpieczenia instytucji finansowych i bankowych. 700 mld dolarów to kwota jaką rząd USA przekazał instytucjom bankowym w tamtych latach w celu zapobieżenia skutkom światowego kryzysu. Całe zdarzenie negatywnie wpłynęło na zaufanie do sektora bankowego, a inwestorzy zaczęli powracać do alternatywnych sposobów lokowania swojego kapitału m.in. w surowce. Twórcą BTC jest anonimowa osoba lub grupa ludzi, kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Czym są kryptowaluty

Kryptowaluty to zupełnie nowe instrumenty finansowe. Można powiedzieć, że są to pewnego rodzaju tokeny finansowe reprezentujące wartość, bądź własność. To właśnie dzięki tym tokenom możliwe jest podpisywanie transakcji w sposób cyfrowy. Jest wiele miejsc, w których można dokonywać płatności za pomocą kryptowalut. Pomimo tego wciąż BTC nie został uznany za w pełni legalną walutę. Nazwa „kryptowaluta” pochodzi od słowa kryptografia, które oznacza naukę zajmującą się ochroną i szyfrowaniem danych. Sama dziedzina znana jest już od wielu dziesięcioleci, a hashe (czyli kryptograficzne funkcje haszujące – nadające transakcjom niepowtarzalne identyfikatory) powstały niecałe 20 lat temu i są powszechnie używane w bankowości internetowej.

Co to jest Manifest Satoshiego Nakamoto(whitepaper)

Jest to dokument, który powstał 31 października 2008 roku. Referat zapowiada powstania kryptowaluty Bitcoin, a w jego treści znajdziemy szczegółowe wyjaśnienie czym są transakcje peer-to-peer, które pozwalają na przesyłanie pieniędzy bezpośrednio między użytkownikami bez konieczności tworzenia centralnych organów regulujących takich jak Banki Centralne. Taki mechanizm rozwiązałby problem podwójnego wydatkowania środków(tzw. double spending), ponieważ dysponować BTC może tylko osoba, która posiada klucz prywatny.

Kto stworzył Bitcoina

Satoshi Nakamoto to pseudonim, pod którym kryje się osoba lub grupa ludzi odpowiedzialnych za powstanie Bitcoina. Anonimowość twórców Bitcoina powoduje, że BTC wciąż jest nieprzychylnie odbierane w środowisku finansowym.

Ile jest Bitcoinów na całym świecie

Liczba wszystkich monet BTC możliwych do wydobycia jest ograniczona i wynosi 21 mln BTC, co powoduje, że wykluczona jest sytuacja dodrukowywania pieniędzy. Wydobycie odbywa się stopniowo, natomiast podaż zmniejsza się wraz z upływem czasu.

Jak powstają Bitcoiny

Potocznie proces, w którym powstają Bitcoiny nazywany jest miningiem(ang. mining -górnictwo). Bitcoiny wydobywane są przez  koparki kryptowalut, czyli komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej, w tym również układy ASIC. Komputery nie wykonują skomplikowanych obliczeń matematycznych, ale szukają rozwiązań bloków(czyli konkretnych hashy) metodą prób. Co za tym idzie, im większa moc obliczeniowa koparki, tym więcej prób odgadnięcia jest w stanie komputer wykonać. Na początku, kiedy Bitcoin nie był aż tak popularny, do wydobywania BTC wystarczył zwykły komputer lub nawet laptop. Z czasem trudność (czynnik, który wpływa na szybkość wydobywania) wydobywania kryptowaluty stała się na tyle duża, że obecnie kopaniem monet BTC zajmują się profesjonalne zrzeszenia górników posiadające sprzęt o bardzo dużej mocy obliczeniowej (głównie układy ASIC). Taki sposób wydobywania nazywamy Proof of Work, ponieważ sprzęt musi wykonać określoną pracę w celu znalezienia rozwiązania funkcji haszującej. Warto zaznaczyć, że PoW opiera się na prawdopodobieństwie, ponieważ nigdy nie mamy pewności, że sprzęt o większej mocy obliczeniowej zawsze szybciej odgadnie funkcje haszującą od sprzętu z mniejszą mocą obliczeniową.

Co to jest Blockchain

Blockchain to inaczej rozproszona i zdecentralizowana baza danych. Blockchain tworzą łańcuchy bloków, w których grupowane są wszystkie transakcje w sieci. Bloki nie mogą być zmieniane, ani usuwane co właśnie odróżnia ten rejestr od działalności banków, które mogą dokonywać modyfikacji. Każda zmiana w sieci p2p zostałaby odrzucona przez pozostałych użytkowników.

Dane techniczne dotyczące BTC

Maksymalna ilość monet to 21 mln BTC. Pierwszy blok powstał 1 września 2009 roku. Liczba bloków to 460 992. Czas pomiędzy blokami wynosi około 10 min. Nagroda za jeden blok wynosi 12,50 BTC. Rozmiar Blockchain wynosi 130,07GB. Cała sieć opiera się na algorytmie SHA256.

 

Lubisz nasze publikacje? Polub nasz fanpage

Jeżeli jesteś zadowolony z tego co robimy, możesz się nam odwdzięczyć dając like'a.

Zamknij

Koszyk