Banki krajowe zmniejszają obronę obligacji, co powoduje dalszą wyprzedaż liry. W środę o poranku obserwowaliśmy potężne osłabienie liry, na poziomie ok. 4-5%, choć nie do końca wiadomo było skąd taki ruch. Od drugiej tury wyborów lira osłabiła się ponad 15% w stosunku do dolara amerykańskiego. Teraz pojawiły się informacje, iż banki krajowe zmniejszyły wsparcie dla obligacji tureckich, co miało ograniczać wzrost CDSów wobec ostatniego odpływu kapitału z kraju.
Oprócz tego warto wspomnieć, że bank centralny nie ma już do dyspozycji zbyt wielu środków na obronę liry. Obecnie rezerwy walutowe CBRT są oceniane na poziomie ok. 56 mld USD. Na przełomie 2022 i 2023 było to ponad 85 mld USD. Ostatnie lokalne dołki w rezerwach osiągnięte były w grudniu 2020 roku na poziomie 40 mld USD. W 2013 rezerwy osiągnęły szczyty w okolicach 115 mld USD. (Czytaj więcej na XTB).
Analitycy obawiają się, że zwycięski Erdogan może mieć problem z ustabilizowaniem rozchwianej, a całkiem sporej gospodarki Turcji (PKB ma wartość około 900 mld USD). Wynika to przede wszystkim z zapowiedzi Erdogana, że nie zamierza podnosić stóp w celu zwalczenia inflacji. Teoretycznie, wszystko zmierza w dobrą stronę, a tureckie urzędy statystyczne wskazują to, że inflacja od początku grudnia 2022 r. spada… |
Lira traci ponad 6%, a od drugiej tury lira straciła ponad 15%. Źródło: xSta