Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy decyzja w sprawie stóp procentowych EBC

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

Czytaj także: Pierwsze oznaki końca podwyżek stóp procentowych na świecie? Rynek nie ma wątpliwości

 

 

Amerykańskie indeksy giełdowe - S&P500, Nasdaq-100Dow Jones Industrial Average

Reklama

Pierwszy dzień kolejnego tygodnia handlowego rozpocznie się dość spokojnie, przynajmniej jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne z USA. W poniedziałek o godz. 16:30 poznamy odczyt indeksu Dallas Fed dla przemysłu za styczeń, który obrazuje stan zmiany produkcji, zatrudnienia czy liczby zamówień wśród przedsiębiorców z rejonu Teksasu. Grudniowy odczyt wyniósł -18,8 pkt. (gdzie wynik poniżej 0 oznacza spowolnienie w stosunku do poprzedniego miesiąca), natomiast zeszłotygodniowe odczyty indeksów przemysłowych za styczeń wyniosły kolejno: -11 pkt. dla indeksu Fed z Richmond (wobec oczekiwanych -5 pkt.) oraz -4 pkt. dla indeksu Kansas City Fed.

 

Na sesji we wtorek 31 stycznia poznamy odczyt styczniowego indeksu Chicago PMI, który obrazuje zmianę aktywności gospodarczej w rejonie przemysłowym Chicago, będącym jednym z największych w USA. Odczyt z grudnia zeszłego roku wyniósł 45,1 pkt., wobec 37,2 pkt. odnotowanych w listopadzie, co było najgorszym wynikiem w zeszłym roku. Podobnie jak w przypadku klasycznych wskaźników PMI, odczyt poniżej 50 pkt. oznacza spadek koniunktury i pogorszenie nastrojów. Dane zostaną opublikowane o 15:45.

O godz. 16:00 poznamy natomiast styczniowe odczyty indeksu zaufania konsumentów wg Conference Board. Indeks jest obliczany na podstawie ankietowanych gospodarstw domowych, oceniających bieżące i przyszłe warunki ekonomiczne, w tym poziom zatrudnienia, wynagrodzenia i planowane wydatki. Wyższy wynik punktowy oznacza większy optymizm ankietowanych. Analitycy prognozują styczniowy odczyt na poziomie 109,5 pkt., wobec 108,3 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku.

Oprócz tego we wtorek opublikowane zostaną mniej istotne dane, takie jak: indeks kosztów zatrudnienia za czwarty kwartał 2022 (14:30) czy indeks S&P/Case-Shiller dla największych metropolii (15:00).

Reklama

 

Pierwszy dzień nowego miesiąca, czyli środa 1 lutego, bez wątpienia będzie najistotniejszy pod względem odczytów i wydarzeń makroekonomicznych w Stanach Zjednoczonych. 

O godz. 14:15 poznamy styczniowy raport ADP. Odczyt, który  publikowany jest przez firmę analityczną Automatic Data Processing szacuje zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA i najczęściej w dużym stopniu pokrywa się z oficjalnymi, rządowymi danymi NFP, publikowanymi dwa dni później. Analitycy spodziewają się odczytu ADP na poziomie 170 tys., wobec wzrostu zatrudnienia na poziomie 235 tys. w grudniu zeszłego roku.

O godz. 15:45 opublikowane zostaną ostateczne dane indeksu PMI dla przemysłu za styczeń - zeszłotygodniowy szacunkowy odczyt wyniósł 46,8 pkt. (powyżej oczekiwań), wobec 46,2 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku.

Kwadrans później (o godz. 16:00) opublikowany zostanie najstarszy wskaźnik nastrojów w przemyśle USA, czyli przemysłowy ISM za styczeń. Analitycy prognozują nieznaczną zmianę nastrojów na niekorzyść, z 48,4 pkt. w grudniu zeszłego roku do 48,3 pkt. w styczniu. Realizacja tego scenariusza wpisałaby się w trwający od końca 2021 roku trend spadkowy odczytów przemysłowego ISM. Wraz z kompletnym odczytem indeksu ISM poznamy też składowe indeksy cen płaconych, zatrudnienia oraz nowych zamówień.

Reklama

Kluczowym wydarzeniem środowej sesji będzie jednak pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku. O godz. 20:00 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w USA - konsensus rynkowy zakłada kolejny wzrost stóp o 25 punktów bazowych do przedziału 4,50-4,75%. Dla przypomnienia, na ostatnim, grudniowym posiedzeniu FOMC stopy procentowe wzrosły o 50 pkt. bazowych, do przedziału 4,25-4,50%.

O godz. 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella po styczniowym posiedzeniu FOMC - jeżeli stopy procentowe wzrosną o oczekiwane 25 pb., może okazać się że to konferencja Powella wywoła większą zmienność rynku, w zależności od wymowy jego wystąpienia. 

 

Na czwartkowej sesji (2 lutego) będzie już znacznie spokojniej, przynajmniej pod względem publikacji makroekonomicznych. O godz. 16:00 poznamy wstępne grudniowe dane na temat zamówień - odczyty obejmują zamówienia w przemyśle, zamówienia na dobra trwałe oraz na dobra trwałe bez środków transportu.

 

Reklama

3 lutego to pierwszy piątek nowego miesiąca, co tradycyjnie oznacza publikację rządowych danych z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. 

Kluczowe będą styczniowe odczyty NFP (publikacja o godz. 14:30), czyli dane o zmianie poziomu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 175 tys., wobec wzrostu zatrudnienia o 223 tys. etatów w grudniu zeszłego roku. Oprócz tego Biuro Statystyki Pracy pokaże również dane na temat stopy bezrobocia w styczniu (prognozowany niewielki wzrost do 3,6%, z 3,5% w grudniu), długości tygodnia pracy, płacy godzinowej i zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym (oczekiwane 160 tys., wobec 220 tys. w grudniu).

O godz. 15:45 opublikowany zostanie ostateczny odczyt indeksu PMI dla usług za styczeń - wstępne odczyty wyniosły 46,6 pkt. (1,6 pkt. proc. powyżej oczekiwań), wobec 44,7 pkt. w grudniu zeszłego roku.

Kwadrans później (o godz. 16:00) poznamy odczyt styczniowego indeksu ISM dla usług - prognoza analityków zakłada wzrost do 50,2 pkt., wobec 49,6 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku (zeszłoroczne minimum, jedyny odczyt poniżej granicy 50 pkt. w 2022 roku). 

Zobacz także: Coraz lepsze nastroje w gospodarce USA - styczniowe odczyty PMI tym razem pozytywnie zaskoczyły

 

Reklama

 

Sezon wyników na Wall Street trwa (Apple, Alphabet, Amazon, Metą Platforms, Exxon Mobil, Pfizer, McDonalds, UPS General Motors)

Kolejny tydzień handlowy upłynie pod znakiem publikacji sprawozdań finansowych za czwarty kwartał zeszłego roku. Na poniedziałkowej sesji wyniki opublikują m.in. Sumitomo Mitsui Financial Group, NXP Semiconductors czy Alexandria Real Estate.

Na wtorkowej sesji wyniki finansowe opublikuje największy amerykański koncern paliwowy Exxon Mobil - analitycy spodziewają się zysku na akcję (EPS) na poziomie 3,33 USD w czwartym kwartale zeszłego roku, przy przychodach w wysokości 97,35 mld dolarów. Dla porównania w IVQ 2021 zysk na akcję wyniósł 2,05 USD (powyżej konsensusu), zaś przychody ze sprzedaży 84,97 mld USD.

Sprawozdanie finansowe za ostatni kwartał zeszłego roku pokaże również koncern farmaceutyczny Pfizer. Analitycy spodziewają się EPS na poziomie 1,08 dolara (tyle samo, ile rok wcześniej) przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 24,39 mld dolarów (23,84 mld USD rok wcześniej). 

Wyniki pokaże także McDonald’s: konsensus rynkowy zakłada EPS w wysokości 2,44 USD (2,23 USD rok wcześniej) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 5,69 mld USD (6,01 mld USD rok wcześniej).

Reklama

Oprócz tego, z większych spółek, które we wtorek pokażą swoje wyniki warto wymienić: UPS, Amgen, Caterpillar, AMD, UBS Group, General Motors czy Moody’s i Electronic Arts.

Zobacz także: Spółka Elona Muska pobiła kilka swoich rekordów!

 

 

W środę uwaga Wall Street będzie skupiona przede wszystkim na wynikach finansowych Meta Plaftorms, czyli operatora Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Oczekiwany zysk na akcję w czwartym kwartale to 2,24 USD (3,67 USD rok wcześniej) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 31,45 mld dolarów (33,67 mld dolarów rok wcześniej).

W czwartek wyniki finansowe opublikują również m.in.: Alibaba, Altria, Boston Scientific czy MetLife.

Reklama

 

Kulminacja nadchodzącego tygodnia pod względem wyników nastąpi w czwartek 2 lutego, kiedy swoje sprawozdania opublikują czołowe spółki technologiczne.

Wyniki finansowe pokaże Apple - analitycy spodziewają się w czwartym kwartale zysku na akcję w wysokości 1,95 USD (2,10 USD rok wcześniej) oraz przychodów ze sprzedaży na poziomie 122,45 mld dolarów (wobec 123,95 mld USD rok wcześniej).

Tego samego dnia poznamy raport finansowy Alphabet (Google). Konsensus analityków zakłada EPS na poziomie 1,18 USD oraz przychody na poziomie 76,6 mld dolarów.

Wyniki finansowe za czwarty kwartał zeszłego roku pokaże również Amazon: prognozowany EPS to 0,18 USD, zaś oczekiwane przychody ze sprzedaży wynoszą 145,69 mld USD.

Reklama

Oprócz tego poznamy wyniki takich spółek jak m.in.: Eli Lilly, Merck&Co, ConocoPhillips, Qualcomm, Starbucks czy Gilead.

W piątek 3 lutego wyniki finansowe opublikują m.in.: Cigna, Regeneron Pharma, AON i Cboe Global.

Czytaj również: Jak będzie wyglądał 2023 rok na amerykańskich indeksach? - prognoza dla Wall Street

 

 

Strefa euro (pary walutowe EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF, indeks DAX-40, Euro Stoxx 50)

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w istotne wydarzenia makroekonomiczne z perspektywy strefy euro. 

Reklama

W poniedziałek o 10:00 poznamy wstępne dane na temat niemieckiego PKB w czwartym kwartale zeszłego roku - w trzecim kwartale wzrost gospodarczy Niemiec wyniósł 0,4% w ujęciu kwartalnym i 1,2% w perspektywie roku.

Oprócz tego w poniedziałek poznamy dane na temat styczniowej inflacji CPI i HICP w Hiszpanii. 

 

We wtorek poznamy dane na temat PKB w strefie euro w czwartym kwartale, a także styczniowe odczyty inflacji konsumenckiej (CPI) i zharmonizowanej (HICP) we Francji oraz w Niemczech.

 

Reklama

Na środowej sesji (1 lutego) opublikowane zostaną szacunkowe dane na temat inflacji HICP w strefie euro w styczniu. Prognozy analityków zakładają nieznaczny wzrost rocznej dynamiki cen do poziomu 9,7% r/r, wobec 9,2% r/r odnotowanych w grudniu zeszłego roku.

W środę poznamy też odczyty przemysłowych indeksów PMI dla Niemiec, Francji, Włoch i całej strefy euro.

 

Na czwartkowej sesji, dzień po posiedzeniu amerykańskiego FOMC, odbędzie się pierwsze tegoroczne posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. O godz. 14:15 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych EBC - konsensus rynkowy oczekuje podwyżki o 50 punktów bazowych w lutym, do poziomu 2,50% stopy depozytowej i 3% stopy refinansowej. 

O 14:45 rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu EBC, na której wystąpi prezes Christine Lagarde. 

Reklama

 

Na piątkowej sesji Eurostat opublikuje grudniowe odczyty inflacji producenckiej (PPI) w strefie euro (godz. 11:00). Ostatni dzień handlowy upłynie również pod znakiem publikacji styczniowych odczytów indeksu PMI dla usług - dla Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i strefy euro. 

Zobacz również: Europejskie indeksy w górę, bardzo dobra sesja na warszawskiej giełdzie. Czy to jeszcze jest bessa?

Czytaj więcej