Reklama
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kevin McCarthy

Według Goldman Sachs porozumienie pomiędzy Demokratami a Republikanami w sprawie limitu zadłużenia USA jest kluczowe, gdyż przyczyniło się do znacznej redukcji niepewności w amerykańskiej gospodarce. Pomimo tego istotne kwestie dotyczące podniesienia pułapu zadłużenia wciąż nie zostały uregulowane. 

 

  • Według scenariusza Goldman Sachs środki USA na spłatę zobowiązań mogą wyczerpać się już 6 czerwca. 
  • O umowie mówi się, że “w Waszyngtonie nikt jej nie lubi”, gdyż doprowadziła do kontrowersyjnego kompromisu.
  • Analitycy oceniają, jak negocjacje mogą wpłynąć na reelekcję prezydenta. 

 

Goldman Sachs z bardziej “optymistycznym” scenariuszem  

Po długich negocjacjach prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy osiągnęli porozumienie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia i uniknięcia potencjalnie niewypłacalności rządu USA. Teraz umowa musi zostać zaakceptowana przez Kongres. W teorii Senat może głosować do piątku, 2 czerwca, chociaż opóźnienia proceduralne mogą przesunąć głosowanie na weekend. 

Reklama

Goldman Sachs prezentuje swoje prognozy dotyczące potencjalnego wyczerpania się środków na spłatę zobowiązań. Centralny scenariusz zakłada wyczerpanie się środków 9 czerwca, bardziej negatywna wersja wskazuje, że X-date nastąpi 6 czerwca. Obie wersje są bardziej optymistycznie niż zakładana przez sekretarz Skarbu Janet Yellen data 5 czerwca. 

GS wskazuje, że prawdopodobnie przetargi bonów skarbowych odbędą się 31 maja i 1 czerwca, a rozstrzygną 6 czerwca, w momencie, w którym będą wliczać się do długu publicznego i będą ograniczone jego limitem. Analitycy przypuszczają, że Ministerstwo Skarbu przeprowadzi te aukcje przy założeniu, że Kongres podniesie limit zadłużenia do czasu rozstrzygnięcia aukcji. 

Zobacz również: W USA osiągnięto wstępne porozumienie ws. podniesienia pułapu zadłużenia. Jak reaguje amerykański dolar (USD)?

 

Scenariusze Goldman Sachs dotyczące niewypłacalności USA

Źródło: Goldman Sachs 

  

Reklama

Alec Phillips, analityk Goldman Sachs wskazuje, że po zakończeniu zawieszenia limit wzrośnie o kwotę długu wyemitowanego w międzyczasie. Według Goldman Sachs oznacza to wzrost o ok. 4 bln USD w stosunku do obecnego limitu. 

Zobacz również: Jeden z największych banków na świecie pracuje nad inteligentnym programem do inwestowania

 

Kto wygrał w batalii politycznej?

Porozumienie między Demokratami a Republikanami jest ponadpartyjne, a więc obie strony musiały pójść na ustępstwa, aby osiągnąć konsensus. Media wskazują na wygraną McCarthy’ego, jednak również on musiał przystać na pewne ograniczenia. Ponadto kieruje sporą grupą skrajnie prawicowych konserwatystów, którzy z pewnością sprzeciwią się wszystkiemu, co wynegocjował z prezydentem. Tak więc wciąż pojawia się ryzyko, że większość Republikanów się zbuntuje, co uniemożliwi dalsze procedowanie ustawy. McCarthy powiedział jednak podczas telekonferencji w sobotę wieczorem, że “ponad 95% uczestników jego konferencji było w przeważającej mierze podekscytowanych tym, co widzą”. 

 

Reklama

 

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach Demokraci wielokrotnie przekonywali, że nie dopuszczą do negocjacji. Ostatecznie musieli pójść na ustępstwa wobec drugiej strony. Upór ten nie był podzielany przez Joe Bidena. Analitycy PBS, Mary Clare Jalonick oraz Kim Seung Min wskazują, że jeśli prezydent chce ubiegać się o reelekcję w przyszłym roku, pod żadnym pozorem nie może dopuścić, aby kwestia zadłużenia wymknęła się spod kontroli. To dało Republikanom psychiczną przewagę, gdyż zdaniem politologów realne widmo niewypłacalności natychmiast zaprzepaściłoby szansę na ponowne objęcie urzędu.  

Warto przypomnieć, że Biden brał udział w podobnych negocjacjach w 2011 r., które były równie zacięte i doprowadziły do obniżenia ratingu kraju (pierwszy raz w historii). Republikanom udało się uzyskać pewne zmiany w polityce, o które zabiegali od lat. Jeśli chodzi o dalsze rozmowy w sprawie zadłużenia, kluczowe będą kolejne dni, które przesądzą o dalszych krokach. 

Zobacz również: Czy recesja w USA już nadeszła? Dla wielu znanych analityków to byłaby dobra wiadomość dla rynków

Czytaj więcej