Reklama
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W USA osiągnięto wstępne porozumienie ws. podniesienia pułapu zadłużenia. Jak reaguje amerykański dolar (USD)?

|
selectedselectedselected
W USA osiągnięto wstępne porozumienie ws. podniesienia pułapu zadłużenia. Jak reaguje amerykański dolar (USD)?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Stanach Zjednoczonych osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia. Po rozmowie telefonicznej trwającej 90 -minut ustalono najważniejsze warunki, na które mogą przystać Demokraci i Republikanie. 

 

  • Wstępna umowa pomiędzy prezydentem USA a przewodniczącym Izby Reprezentantów kończy 3-miesięczny spór. 
  • Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona przez Kongres, pułap zadłużenia zostanie podniesiony na najbliższe dwa lata. 
  • Amerykę czeka restrykcyjna polityka fiskalna co najmniej do 2024 r., gdy odbędą się wybory. 

 

Podniesienie pułapu zadłużenia stało się faktem

Porozumienie ws. podniesienia pułapu zadłużenia w USA zostało osiągnięte. Prezydent Joe Biden i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy ogłosili zawarcie porozumienia w sobotę wieczór. Kolejnym krokiem jest uchwalenie ustawy przez Kongres. 

Reklama

 

 

Wstępna ugoda ma pozwolić na uniknięcie niewypłacalności. Według zatwierdzonej umowy, pułap zostanie podniesiony na dwa lata i obejmie nowe federalne limity wydatków. Warto przypomnieć, że w 2024 r. odbędą się wybory powszechne. Zatwierdzone ramy pozwalają utrzymać wydatki niezwiązane z obronnością w 2024 r. takim samym poziomie jak w roku poprzednim, w 2025 r. wzrosną natomiast o 1%. Wydatki na obronność są zgodne z planami na rok fiskalny 2024, czyli o ok. 3% więcej niż w ubiegłym roku. Polityka fiskalna (przy obecnej inflacji) będzie zatem restrykcyjna. 

Zobacz również: Czy recesja w USA już nadeszła? Dla wielu znanych analityków to byłaby dobra wiadomość dla rynków

Reklama

 

Który temat najbardziej dzieli Republikanów i Demokratów?

Głosowanie nie odbędzie się bez kontrowersji. Zastrzeżenia dotyczące warunków porozumienia pojawiają się z obu stron. Zarówno dla Demokratów, jak i Republikanów szczególnie trudnym tematem jest wymóg zatrudnienia warunkujący dostęp do niektórych programów rządowych. To właśnie ten punkt, z uwagi na skrajne podejście, był omawiany najdłużej. Liberalni Demokraci uważają, że uchwalenie podwyższenia wieku zatrudnienia (z 49 do 54 lat) w przypadku wybranych programów w praktyce będzie nieskuteczne w zmniejszaniu deficytu zadłużenia, a jedynie obciąży obywateli. Republikanie domagają się natomiast znacznie większych cięć w wydatkach rządowych.  

Dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB zwraca uwagę na fakt, że nawet czysto techniczna forma bankructwa USA (limit nie zostałby podniesiony we wskazanym terminie, co doprowadziłoby tego, że m.in. odsetki od długu nie zostałyby na czas wypłacone) była w rzeczywistości mało realna. Jego zdaniem euforyczna reakcja rynków na ogłoszenie wstępnego porozumienia stanowi raczej odzwierciedlenie bieżących nastrojów. Ekspert wskazuje, że obecnie zyskują zwłaszcza amerykańskie spółki technologiczne

Zobacz również: Kolejna agencja ratingowa obniża ocenę jednej z największych gospodarek Europy!

 

Reakcja dolara na zawarcie wstępnej umowy

Tak naprawdę rynek gwałtownie zareagował już w piątek, spodziewając się rozmowy Bidena z  McCarthym. Spodziewano się, że w weekend dojdzie do porozumienia, z uwagi na nieuchronnie zbliżającą się X-date, którą Sekretarz Skarbu Janet Yellen szacunkowo wyznaczyła na 5 czerwca (wcześniej był to 1 czerwca).  

Reklama

Prawdopodobnie w kolejnych dniach rynek czeka polityczna gra, która będzie rozgrywać się pomiędzy Demokratami a Republikanami. Dla obu stron to napięty czas, ale również okazja, aby zyskać przed zbliżającymi się w przyszłym roku wyborami. Ostatecznie jednak nie powinno być przeszkód w uchwaleniu poszczególnych zasad porozumienia. 

W ostatnich dwóch tygodniach kurs EUR/USD pozostawał w trendzie spadkowym, na co miały wpływ oczekiwania inwestorów dotyczące braku zakończenia cyklu podwyżek przez Fed. Według analityków Credit Agricole, doszło do nasilenia oczekiwań wskutek jastrzębiego wydźwięku publikacji zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia FOMC, co odbiło się na wzroście kontraktów FRA. Dolar może reagować na postępy w sprawie głosowania w Kongresie. 

Zobacz również: Amerykanie mają za dużo pieniędzy, dlatego Fed nie przestanie podnosić stóp procentowych - dolar (USD) wciąż się umacnia

 

Notowania EUR/USD

Źródło: Trading View

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej