Reklama
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.38
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jeden z największych banków na świecie pracuje nad inteligentnym programem do inwestowania! Narzędzie ułatwi wybór akcji i obligacji

|
selectedselectedselected
Jeden z największych banków na świecie pracuje nad inteligentnym programem do inwestowania! Narzędzie ułatwi wybór akcji i obligacji | FXMAG INWESTOR
Wikimedia/Freepik/Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie wprowadza narzędzie oparte na AI, które ma ułatwić podejmowanie decyzji inwestycyjnych. Według nieoficjalnych informacji to bardziej zaawansowany konkurent słynnej aplikacji Chat GPT. 

 

  • JP Morgan chce przyspieszyć transformację technologiczną w strukturach firmy, wprowadzając narzędzie inwestycyjne oparte na AI.  
  • Index GPT ma mieć praktyczne zastosowanie w doradztwie inwestycyjnym. 
  • Po upublicznieniu informacji o planach JP, akcje poszły w górę. 

 

Co wiadomo o nowym rozwiązaniu JP Morgan? 

JP Morgan Chase pracuje nad narzędziem, które automatyzuje proces inwestycyjny. Program będzie oparty na technologii AI, pozwalając na szybsze i efektywniejsze podejmowanie decyzji. Rozwiązanie ma przypominać formą popularny Chat GPT. Obecnie trwają prace nad zgłoszeniem znaku towarowego „Index GPT”. Według nieoficjalnych informacji będzie wskazywał klientom banku, które instrumenty finansowe warto wybrać, analizując preferencje oraz potrzeby. O aplikacji jako pierwszy poinformował portal CNBC. 

Zobacz również: Rosną wyceny spółek związanych z AI. Ale klasyczne spółki dywidendowe mogą wrócić do łask

Reklama

 

Według analityków sam Chat GPT nie jest narzędziem odpowiednim do wskazywania porad inwestycyjnych. W obecnej formie oprogramowanie może natomiast odpowiadać na najczęstsze pytania dotyczące rynku walutowego czy wpływu polityki pieniężnej na kształtowanie się gospodarki. JP Morgan chce wprowadzić bardziej zaawansowany model, który nie tylko będzie korzystać z dostępnych zasobów i na bieżąco analizować dostępne dane, ale przede wszystkim uwzględniać preferencje klientów. Legendarny inwestor Howard Marks wyjaśnia, że Chat GPT przedstawia tzw. myślenie drugiego poziomu. Oznacza to, że ma zdolność rozpoznania, jak inni inwestorzy wyceniają dany składnik aktywów. 

Dan Kemp, analityk Morningstar powiedział w wypowiedzi dla Business Insidera, że Chat GPT jest w stanie przedstawić wskazówki “które wszyscy znają”, a jeśli chodzi o samo doradztwo, jest ono w bardzo ograniczonym zakresie i “nie oferuje niczego nowego”. 

Zobacz również: Jesteśmy świadkami najszybszego rajdu stulecia? Ekspert tłumaczy, czy wciąż warto kupić akcje spółek technologicznych

 

Czy to początek końca zawodu doradcy inwestycyjnego? 

Daniel Will, analityk Fortune wskazuje, że narzędzie to może zostać użyte nie tylko do wskazywania decyzji inwestycyjnych, ale również szerokiego zakresu działań administracyjnych, marketingowych czy logistycznych. JP Morgan złożył wniosek dla trzech oddzielnych międzynarodowych klas znaków. Pierwszy obejmuje usługi „reklamowe i biznesowe”, drugi usługi „ubezpieczeniowe i finansowe”, natomiast trzeci usługi „komputerowe i naukowe”.  

Reklama

Po zapowiedziach akcje JP Morgan Chase wzrosły, kończąc trend spadkowy trwający do 25 maja. 

Zobacz również: Nadciąga chińska konkurencja dla ChatGPT! Technologiczny gigant z Państwa Środka chce konkurować z Microsoftem

 

Notowania JP Morgan Chase na tle indeksu S&P 500

Źródło: Trading View 

 

Reklama

Wciąż nie podano daty wprowadzenia rozwiązania na rynek. Media podejrzewają, że Index GPT jest na razie testowany w strukturach firmy, m.in.  oceniana jest jego skuteczność w reakcji na zmiany rynkowe. Pojawiają się również obawy, że technologia ta zastąpi doradców inwestycyjnych. Nie jest jasne, na jakim poziomie zaawansowania jest to narzędzie, ale oczekuje się, że zanim rzeczywiście zostanie dopuszczone do użytku komercyjnego, minie sporo czasu. 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej