Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto inwestować w złoto

Złoto – metal, który kochają kobiety i bankierzy (i ciężko rozstrzygnąć, kto bardziej). Jedni kupują je ze względów estetyczno – ozdobnych, inni inwestycyjnie albo w celu ochrony kapitału przed inflacją. Na temat tego, czy warto kupować złoto czy też nie wylano już morze słów i atramentu, więc my odpowiemy sobie na pytanie nie czy?, tylko jak? Na pierwszy ogień weźmiemy najbardziej popularną formę zakupu złota, czyli złoto fizyczne.

Podstawowe informacje o złocie - karaty

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym są karaty i o co oznacza próba złota. Próba złota to określenie, które wskazuje, jaka jest zawartość czystego złota w danym stopie. Wystarczy, że oznaczenie próby, np. 999 podzielisz przez 10, a otrzymasz procentowy udział złota w stopie, czyli np. próba 500 podzielona przez 10 daje 50 procentowy stop złota. Stosuje się również zapis karatowy (kt,ct), gdzie 24 karaty odpowiadają czystemu złotu (99,9%), a 12 karatów stopowi 50 procentowemu.

Podstawowe informacje o złocie – uncja

Zestawienie karatów, próby złota oraz odpowiadającej im zawartości procentowej kruszcu. Opracowanie własne na podstawie https://www.diamenty.pl/jaka-probe-zlota-wybrac

Reklama

Waga złota podawana jest w uncjach (oznaczenie oz). Cena złota, którą widzimy na wykresach jest ceną podaną w dolarach amerykańskich za uncję. Ile waży jedna uncja złota?

Uncja trojańska złota wraz z odpowiadającą wagą w gramach

Opracowanie własne

Podstawowe informacje o złocie – waluta denominacji

Kurs złota, który śledzimy na wykresach popularnych portali finansowych jest ukazywany w dolarach za uncję. Dwa słowa wyjaśnienia. Pierwsze – złoto jest denominowane w dolarze amerykańskim, w związku z tym Twoja inwestycja podatna jest na ryzyko kursu USD/PLN. Kupując złoto liczysz nie tylko na wzrost wartości surowca samego w sobie, ale również liczysz na to, że dolar amerykański, w którym jest denominowane, również się umocni. W skrajnym wypadku może wystąpić sytuacja, w której cena złota wzrośnie, a Ty i tak stracisz w wyniku osłabienia się dolara względem PLN. Zawsze, gdy inwestujesz lub bierzesz kredyt w innej walucie, niż zarabiasz, musisz liczyć się ze stratą powstałą w wyniku niekorzystnej zmiany kursowej, o czym boleśnie przekonali się m.in. posiadacze kredytów denominowanych we Frankach Szwajcarskich.

Sztabka czy moneta?

Reklama

Szczerze? Bez różnicy. O ile nie chcesz nosić złotej monety na szczęście w kieszeni lub szpanować nią w towarzystwie obracając między palcami jak zawodowy szuler, powinna Cię interesować przede wszystkim cena, bo chcesz uzyskać jak najwyższy zwrot z inwestycji. W tym wypadku praktycznie nie ma różnicy w cenach pomiędzy sztabką i monetą o tej samej wadze i tej samej dostępności. Oto najpopularniejsze monety bulionowe dostępne w sprzedaży – są to monety inwestycyjne, a nie kolekcjonerskie, więc nie będziesz miał problemów z ich sprzedażą oraz nie ponosisz dodatkowych opłat za wartość kolekcjonerską.

Popularne monety bulionowe

https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/monety-bulionowe/?dir=asc&order=mass

Są to, począwszy od lewego górnego rogu:

 • Południowoafrykański Krugerrand
 • Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf)
 • Amerykański Orzeł (American Eagle)
 • Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker)
 • Australijski Kangur (Australian Kangaroo)
 • Chińska Panda

Jaką ilość opłaca się kupić? 

Gdzie można sprawdzić aktualne ceny złotych monet lub sztab? Najprościej możesz to sprawdzić w porównywarce internetowej, np.

Reklama

https://www.zlotyranking.pl/zloto,Wszystkie,1Oz,7

http://www.ceny-zlota.pl/zloto/ceny-zlota-monety-1-oz

Istotną informacją podawaną w zestawieniu jest procent o ile cena sztabki czy monety przewyższa cenę SPOT. Zasada jest jedna – im cięższą sztabkę czy monetę kupujesz, tym mniej przepłacasz ponad SPOT, gdyż musisz oprócz ceny samego kruszcu ponieść koszty np. prowizji dystrybutora. Oczywiście najtańsza będzie klasyczna sztabka złota o wadze 12,4 kg, czyli 400 uncji trojańskich, ale zakładam, że jesteś zainteresowany zakupem nieco mniejszej ilości złota. W przypadku monety 1 oz musisz liczyć się z zapłaceniem dodatkowych od 4% do 6% ponad SPOT. Inwestycja w mniejszą ilość złota wiąże się z coraz wyższą marżą, sięgającą blisko 20% w przypadku monet o wadze 1/10 oz. Krótko mówiąc - chcesz inwestować w złoto? Opłaca się kupić monetę/sztabkę o wadze co najmniej 1 oz.

Gdzie kupić złoto?

Tylko u autoryzowanego, dużego sprzedawcy z długoletnią historią na rynku. Ponadto najlepiej, jeśli kupisz złoto od jednego z najbardziej znanych producentów, takich, jak:

 • Degussa,
 • Heraeus,
 • Pamp,
 • Perth Mint,
 • Umicore,
 • Valcambi.

Warto sprawdzić pełną listę mennic z akredytacją londyńskiej giełdy złota LBMA. Kupując złoto od jednego z najpopularniejszych producentów nie powinieneś mieć problemu z jego późniejszą odsprzedażą na całym świecie, zwłaszcza jeśli będzie opakowane w tzw. CertiCard, posiadające równocześnie certyfikat autentyczności, potwierdzający jej próbę i numer seryjny, a producent należy do londyńskiego stowarzyszenia LBMA, przykład:

Reklama

 

https://goldco.pl/blog/certicard-zwane-tez-certipack-czyli-zloto-certyfikowane-w-mennicy/

Oprócz tego, gdzie kupić złoto fizyczne wato wiedzieć, gdzie nie kupować. Zacznijmy od tego, gdzie nie kupować. Odradzam aukcje i sklepy internetowe wątpliwej proweniencji, ale za to posiadające atrakcyjne ceny, wszelkie lombardy, małe sklepiki i super okazje na zagranicznych aukcjach. Dlaczego? Istnieje na rynku dużo podróbek, i to coraz lepszej jakości. Pomimo tego, że sprzedawcy zabezpieczają się pisząc w aukcji, że sprzedają atrapy, to oferowane przez nich produkty nie posiadają takich oznaczeń. Przykład:

https://www.mennicaskarbowa.pl/Jak-nie-dac-sie-nabrac-przy-zakupie-zlota-blog-pol-1507800960.html

Reklama

Na pierwszy rzut oka powyższe sztabki są nie do odróżnienia, więc sprzedawcy w lombardach czy małych sklepikach nieposiadający wagi magnetycznej czy spektrometru, za pomocą których można sprawdzić autentyczność sztabki, skupują je w dobrej wierze, a potem odsprzedają niczego nieświadomym klientom.

Co najbardziej przyda Ci się w odróżnieniu oryginału złota od falsyfikatu? Zdrowy rozsądek. A konkretnie, na rynku złota nie ma czegoś takiego jak okazja. Jeżeli uncja trojańska kosztuje na rynku np. 1900$ to musisz zapłacić 1900$ za uncję + kilka procent marży. Jeśli trafisz na ofertę poniżej ceny rynkowej, to albo kupujesz tombak (tzw. złoto głupców) albo kradziony towar. Zastanowiłbym się również nad zakupem złota w sklepach internetowych i przesyłką kurierską. Nie dość, że przesyłka wiąże się w tym przypadku ze sporym ryzykiem, to również z dodatkowymi kosztami. Moim zdaniem najlepiej kupić złoto osobiście, o ile nie kupujesz kilku sztab.

Gdzie przechowywać złoto?

Znalezienie wolnej skrytki bankowej graniczy z cudem, jeśli jednak Ci się uda, jest to koszt ok. 40 zł miesięcznie. W przypadku jednej z największych firm prywatnych koszty przechowywania złota wyglądają następująco:

 • Do 1kg – opłata 35,00 PLN miesięcznie
 • Od 1kg do 10kg – opłata 35,00 PLN miesięcznie + 20,00 PLN za każdy kolejny kilogram.
 • Od 10kg do 25kg – opłata stała 215,00 PLN miesięcznie.
 • Powyżej 25kg – opłata stała 215,00 PLN + 0,015% wartości każdego dodatkowego grama miesięcznie.

W aktualnej sytuacji najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się przechowywanie złota w domowym, atestowanym sejfie. Koszt zależy od klasy bezpieczeństwa. W kwestii ubezpieczenia, najniższą klasę S1 można ubezpieczyć maksymalnie do 50 tys. złotych, klasę S2 do 100 tys. klasę VIII na 10 mln zł, a wszystkie powyżej bez ograniczeń.

Czy mogę kupić złoto anonimowo?

Tak, w gotówce możesz przeprowadzić transakcję do kwoty 10 000 EUR (Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu) a transakcje bezgotówkowe do kwoty 15 000 EUR. Co prawda znacznie trudniej będzie Ci dokonać anonimowej transakcji za pośrednictwem przelewu bankowego, niemniej jednak taka możliwość jest dopuszczona przez ustawodawcę. W przypadku zapłaty gotówką u autoryzowanego sprzedawcy możesz być poproszony o podanie danych osobistych, lecz rzadko się to zdarza.

Podatek?

Reklama

Zakup oraz sprzedaż złota inwestycyjnego są zwolnione z podatku VAT. Zgodnie z ustawą złotem inwestycyjnym jest (art 121 Ustawy o VAT):

 1. Sztabki lub płytki złota o próbie co najmniej 995,
 2. złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,
 3. złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
 • posiadają próbę co najmniej 900,
 • zostały wybite po roku 1800,
 • są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
 • są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie

Podatek PIT musisz zapłacić, jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia zakupu sprzedasz złoto inwestycyjne z zyskiem (18% lub 32%, w zależności od tego w której skali podatkowej jesteś). Możesz jednak nie płacić tego podatku, jeśli dokonasz sprzedaży po upływie 6 miesięcy od dnia zakupu.

W kwestii podatku PCC, płaci go tylko firma skupująca złoto powyżej 1000 zł., więc jest on już wkalkulowany w cenę złota, którą musisz zapłacić.

Jak i gdzie sprzedać fizyczne złoto?

Najprościej – tam, gdzie kupiłeś lub u autoryzowanego dealera, u którego dostaniesz najlepszą cenę.

Inwestycja w papierowe złoto

Dla osób zainteresowanych czystą spekulacją oraz ceniących płynność waloru i wygodę, dobrą opcją może być inwestycja w „złoto papierowe” czyli w papiery wartościowe, których notowania są ściśle skorelowane z kursem złota. Do przykładów można zaliczyć:

 • Akcje spółek wydobywczych
 • Kontrakty CFD
 • Kontrakty terminowe na złoto
 • fundusze ETF kupujące złoto fizyczne lub kupujące kontrakty terminowe na złoto
 • ETC (Exchange Traded Commodity) oraz ETN (Exchange Traded Notes)
 • Fundusze inwestycyjne posiadające w swoim portfelu złoto fizyczne, akcje spółek wydobywających złoto lub kontrakty terminowe na złoto

Spółki wydobywcze

Reklama

Jedną z alternatyw jest pójście w ślady Warrena Buffeta i zakup akcji spółek wydobywających złoto. Cena ich akcji zależy w głównej mierze od cen złota, ale nie tylko. Należy wziąć pod uwagę politykę dywidendową czy sprawność organizacyjną spółki. Do grona największych producentów złota na świecie należą m.in. Barrick Gold Corp oraz Newmont Mining Corp

Kontrakty CFD na złoto

Kontrakty CFD mogą być dobrym instrumentem finansowym dla doświadczonego inwestora, który jest w stanie ponieść znaczne ryzyko utraty części lub całości zainwestowanego kapitału oraz ma doświadczenie w inwestowaniu w instrumenty pochodne wykorzystujące lewar. Zaletą CFD jest wysoka płynność, możliwość osiągnięcia zysku zarówno w przypadku wzrostu wartości instrumentu bazowego jak i jego spadku oraz zwiększenie potencjalnego zysku dzięki zastosowaniu dźwigni. Uwaga, dźwignia działa w obie strony i zwiększa zarówno zyski jak i straty. Słowem – tylko dla bardzo doświadczonych inwestorów z uwagi na bardzo wysokie ryzyko inwestycji. Kontrakty CFD na złoto dostępne są w ofercie większości wiodących dealerów walutowych (TMS, XTB).

Kontrakty terminowe na złoto

Bardzo podobny instrument do CFD, z tą różnicą, że Futures na złoto jest standaryzowanym kontraktem terminowym notowanym na rynku regulowanym, natomiast CFD jest OTC. Największym rynkiem kontraktów terminowych jest amerykański COMEX. Również w tym przypadku występuje możliwość inwestowania z dźwignią finansową, która pomnaża zarówno zyski, jak i straty oraz graniem zarówno na wzrosty, jak i na spadki. Kontrakty terminowe na złoto dostępne są w ofertach większości domów maklerskich.

ETF 

Można wyróżnić trzy rodzaje funduszy ETF inwestujących w złoto: kupujące złoto fizyczne, nabywające kontrakty terminowe na złoto albo kupujące akcje spółek wydobywczych. Celem ETF jest w jak największym stopniu odwzorowywać benchmark. Biorąc pod uwagę, że każdy z tych funduszy ma za zadanie naśladować notowania cen złota, ale robi to za pomocą innych instrumentów finansowych, wyniki każdego z nich mogą być różne, co może wpłynąć na Twoje zyski.

Aktualnie nie ma polskiego funduszu ETF inwestującego w złoto, konieczny będzie rachunek maklerski z dostępem do rynków zagranicznych. Przykłady zagranicznych ETF na złoto:

 • SPDR Gold Trust
 • Aberdeen Standard Physical Gold Shares ETF
 • Perth Mint Physical Gold ETF
 • iShares Physical Gold ETC

Fundusze inwestycyjne lokujące swoje aktywa w złoto

Reklama

Odnośnie funduszy inwestycyjnych innych niż ETF kwestia lokowania kapitału wygląda podobnie, z tą różnicą, że o ile ETF ma w jak najbliżej odzwierciedlać benchmark, którym jest cena złota, o tyle fundusz ma dany benchmark pokonać.

Do funduszy inwestycyjnych dostępnych na rynku polskim można zaliczyć m.in.:

 • PKO Akcji Rynku Złota
 • Quercus Gold
 • Investor Gold Otwarty
 • Superfund GoldFund

Przykłady z rynku zagranicznego:

 • BlackRock GF World Gold (zarówno w USD jak i w EUR)
 • Schroder ISF Global Gold
 • Franklin Gold and Precious Metals Fund

Dwa słowa podsumowania

Po pierwsze, musisz pamiętać, że inwestycja w złoto, mimo iż uważana jest za lokatę kapitału na czas inflacji czy kryzysu, wiąże się z możliwością tak osiągnięcia zysku, jak poniesienia straty. Może brzmi to jak truizm, ale w czasach, gdzie „z lodówki” wyskakują nam reklamy o cudownych inwestycjach w złoto oraz o kolejnych „inwestorach”, których analitycy nienawidzą, bo zarabiają miliony monet w ciągu tygodnia, trzeba powtarzać, że nie istnieje nic takiego, jak gwarantowany zysk. Po drugie, inwestycja w złoto może stanowić uzupełnienie portfela inwestycyjnego o aktywo chroniące przed inflacją, jednak powinno być jego kilkunastoprocentowym elementem, a nie kilkudziesięcioprocentowym głównym aktywem. Chyba że inwestujesz w biżuterię dla swojej żony licząc na wysoki zwrot z inwestycji, ale to już jest temat na zupełnie inny artykuł.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora, została przygotowana tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Autor, nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania czytelnika lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego artykułu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego artykułu lub zawartych w nim informacji. Inwestowanie w papiery wartościowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. 

 

 

Czytaj więcej