Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej ze stopami procentowymi w Wielkiej Brytanii

Bank Anglii podniósł stopę procentową o 50 pb., do 3,5%. W reakcji funt nieco się osłabia, kurs GBP/USD spada o -1% (stan na 13:15).

O 50 pb., do 3,5% poszła w górę główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii. Bank Anglii (Bank of England, BoE) wciąż walczy w ten sposób z inflacją, odsuwając na drugi plan troskę o gospodarkę.

To już 9 podwyżka z rzędu, cykl zaczął się w grudniu 2021. Miesiąc temu podwyżka wyniosła 75 pb. i była najwyższa od 1989 r.

 

Reklama

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Bank Anglii podniósł stopę procentową do 3,5%

Decyzja o podwyżce stóp nie była jednomyślna. Wielu analityków liczyło na rozkład głosów 9-0-0, tymczasem było 7-2-0. Konsensus rynkowy zakładał podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych, do 3,5%, więc BoE zachował się wedle prognoz.

Wczorajszy odczyt inflacji CPI był niższy od oczekiwań. W listopadzie 2022 inflacja CPI w Wielkiej Brytanii wyniosła 10,7% r/r. Prognoza zakładała 10,9% r/r. W październiku wynosiła rekordowe 11,1%.

Reklama

BoE jest daleko od swojego celu inflacyjnego, który wynosi 2%. Bank szacuje, że inflacja nie powróci do celu co najmniej do początku 2024 r.

Zobacz również: PILNE: FED kolejny raz podnosi stopy procentowe! Kursy walut reagują

 

 

Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Co dalej ze stopami procentowymi w Wielkiej Brytanii

Co dalej? Analitycy Danske Banku spodziewają się spadku tempa podwyżek stóp na Wyspach. „W wyniku zrównoważonej polityki fiskalnej, warunki rynkowe na Wyspach powróciły do warunków sprzed minibudżetu. Spodziewamy się zatem powrotu do wolniejszego tempa podwyżek. […] Ryzyko recesji staje się wyraźne. […] Bank Anglii ma tendencję do bycia nadmiernie ostrożnym. Spodziewamy się podwyżki o 25 pb. w lutym. Jeśli presja inflacyjna utrzyma się, lub gospodarka zaskoczy pozytywnie, widzimy przesłanki do dodatkowej podwyżki stóp procentowych w marcu 2023 r.” – stwierdzili.

Podobnie sądzą analitycy Capital Economics. Zakładają ostrożne podwyżki stóp i przyznają, że główna stopa może nie dotrzeć do poziomu 4,5%, który do tej pory był zakładany.

"W przeciwieństwie do USA i UE, w Wielkiej Brytanii jest mniej oznak, że inflacja jest bliska krótkoterminowego szczytu, nawet jeśli gospodarka gwałtownie zwalnia. Słabe perspektywy gospodarcze odegrały główną rolę w dzisiejszej decyzji. Widać realną możliwość trójstronnego podziału w kwestii przyszłej polityki, co znacznie utrudni perspektywę jasnego przekazu BoE" - ostrzega Michael Hewson, analityk CMC Markets.

Zobacz również: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy

Czytaj więcej