Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Nasze prognozy inflacyjne
    1. Komunikat po decyzji Rady i jutrzejsza konferencja prezesa NBP

      Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła stopy procentowe bez zmian (główna nadal 6,75%). Rynki finansowe oraz konsensus ekonomistów zakładał właśnie taką decyzję.

      • Oficjalnie nie padła deklaracja o zakończeniu cyklu, ale efektywnie taka była wymowa już poprzedniej decyzji Rady. Wówczas to Rada utrzymała parametry polityki pieniężnej bez zmian pomimo nowej projekcji pokazującej:

      (1) wyższą inflację w 2023 roku o 0,8pp, na poziomie 13,1%r/r średnio;

      (2) niekorzystną strukturę CPI - NBP podzielił nasze obawy dotyczące uporczywie wysokiej inflacji bazowej i podniósł jej prognozę na 2023 rok aż o 1/3;

      (3) dodatkowo listopadowa projekcja pokazała powrót inflacji CPI do przedziału dopuszczalnych wahań wokół celu (2,5%, +/-1%) dopiero w 2poł25 roku i to przy dosyć optymistycznych założeniach dotyczących rynków surowcowych oraz szybkiego wygasania efektów drugiej rundy i wyraźnego pogorszenia na rynku pracy w Polsce.

      • Dzisiejsza decyzja nie jest zaskoczeniem. Jest ona zgodna z celem de facto, który Rada sama zdefiniowała jako powolna dezinflacja i łagodne hamowanie PKB. Cel de jure a więc inflacja na poziomie 2,5%+/-1 ma obecnie mniejsze znaczenie. Stąd dzisiejsza decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian, pomimo wielu ryzyk długotrwale wysokiej inflacji.
      • Dzisiaj na świecie widać pierwsze sygnały słabnącej presji cenowej, tj. dużą poprawę w globalnych łańcuchach dostaw, spadek cen surowców energetycznych, inflacja minęła szczyt w krajach niedotkniętych szokiem gazowym, np. USA, ale nie Europie. Ponieważ w 2021-22 roku mieliśmy do czynienia z największych szokiem cenowym od lat 70-tych, a obligacje wielu krajów traciły na wartości, obecnie trwa odwracanie krótkich pozycji w papierach rządowych, co spowodowało także umocnienie polskiego długu.

       

      Nasze prognozy inflacyjne

      • Nie zmienia to naszych ocen, że perspektywy inflacyjne w Polsce kształtują się niekorzystnie, a obecna polityka pieniężna może okazać się zbyt luźna, aby w sposób trwały i wiarygodny sprowadzić inflację do celu NBP w średniej perspektywie. W 2023 roku inflacji CPI spadnie z ponad 20%r/r do około 10%r/r w 4kw23, ale będzie to zasługą efektów bazowych w cenach żywności i energii.
      • Dodatkowo, w najbliższych dwóch latach będziemy się najprawdopodobniej borykali z uporczywie wysoką inflacją bazową, a „mrożenie" cen energii w 2023 powoduje nawis inflacyjny, który może w kolejnych latach generować kolejne fale efektów wtórnych, wzrost kosztów i konieczność podwyżek cen szeregu towarów i usług. NBP wydaje się przywiązywać większą wagę do krótkotrwałych kosztów gospodarczych zacieśnienia polityki pieniężnej niż do średnio- i długoterminowych strat dla gospodarstw domowych i firm z tytułu utrzymywania się wysokiej inflacji.
      • Doświadczenia innych krajów, w których nastąpiło „odkotwiczenie" oczekiwań inflacyjnych i nakręcenie spirali cenowej pokazują, że aby zwalczyć uporczywie wysoką inflację koniecznie było zdecydowane zacieśnienie policy mix, tj. polityki pieniężnej i budżetowej.
      • Dlatego w 2024 roku czekają nas albo kolejne podwyżki stóp albo mocne zaostrzenie polityki fiskalnej. Ostateczne koszty walki z długotrwale wysoką inflacją będą wyższe niż gdyby zacieśnienie policy mix obecnie było większe.
      • Z naszych rozmów z inwestorami wynika, że wielu z nich podziela obawy o trwałość inflacji w Polsce i postrzega nas rynek jako jeden z bardziej ryzykownych w Środkowej Europie.

       

      Reklama

       

      Komunikat po decyzji Rady i jutrzejsza konferencja prezesa NBP

      • Komunikat po posiedzeniu RPP niemal pozostał bez zmian, poza aktualizacją o nowe dane. Także paragrafy stanowiące podsumowanie są niemal identyczne.
      • Po takiej decyzji ważna będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP. Prezes zapewne nawiąże do spadku inflacji CPI w listopadzie oraz słabej struktury PKB w 3kw22. Rada będzie miała kolejne argumenty za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian, aby ocenić efekty dotychczasowych podwyżek. Zwłaszcza w kontekście stabilnych notowań PLN
      • Dotychczas prof. Glapiński wstrzymywał się z deklaracją końca podwyżek, w rzeczywistości ten etap walki z inflacją zakończył się, nowy rozdział rozpocznie się w 2024 roku.

      ING Bank Śląski analizy i komentarze

      ING Bank Śląski analizy i komentarze

      Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

      Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


      Tematy

      decyzja rpp dzisiaj decyzja RPP rpp decyzja kiedy decyzja rpp

      o której decyzja rpp

      decyzja rpp o której

      rpp o której decyzja

      decyzja rpp dzisiaj o której

      rpp kiedy decyzja

      o której godzinie decyzja rpp

      decyzja rpp godzina

      jest decyzja rpp

      stopy procentowe decyzja rpp

      rpp posiedzenie decyzja

      jaka decyzja rpp rpp stopy RPP stopy procentowe

      posiedzenie rpp stopy

      czy rpp podniesie stopy

      stopy procentowe posiedzenie rpp

      czy rpp podniesie stopy procentowe wplyw rpp na stopy procentowe

      rpp pozostawiła stopy procentowe bez zmian

      jakie stopy ustala rpp

      czy rpp obnizy stopy
      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama