Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szokująca prognoza dla Wielkiej Brytanii! Stopa procentowa sięgnie niebotycznego poziomu i będzie „twarde lądowanie”?

|
selectedselectedselected
Szokująca prognoza dla Wielkiej Brytanii. Stopa procentowa sięgnie niebotycznego poziomu i będzie „twarde lądowanie”? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analitycy JPMorgan widzą ryzyko stopy procentowej w Wielkiej Brytanii sięgającej 7% i "twardego lądowania" wyspiarskiej gospodarki.

 

  • Oczekiwania inflacyjne wskazują na dalsze podwyżki stóp w wykonaniu Banku Anglii.
  • Zdaniem ekonomistów JPMorgan Chase jest możliwe, że główna stopa pójdzie w górę do 7%.
  • Wielce prawdopodobne jest „twarde lądowanie” brytyjskiej gospodarki w 2024 roku.

 

JPMorgan Chase uważa, że istnieje ryzyko, iż Bank Anglii (BOE) będzie musiał podnieść stopy procentowe aż do 7% i wywołać "twarde lądowanie" w gospodarce, aby stłumić wysoką inflację.

Reklama

 

 

Twarde lądowanie na horyzoncie

Ekonomista JPM Allan Monks wskazuje, że niektóre wskaźniki sugerują, iż główna stopa procentowa Banku Anglii będzie musiała wzrosnąć o kolejne 2 punkty procentowe z obecnych 5%, aby mógł on kontrolować inflację w miarę wzrostu ryzyka wystąpienia recesji.

Monks napisał w nocie do klientów JPM, że twarde lądowanie dla brytyjskiej gospodarki "wydaje się coraz bardziej prawdopodobne" i ostrzegł przed "potencjalnym wzrostem stóp procentowych, jeśli oczekiwania pozostaną wysokie". Jednak Monks podkreśla, że jego główny scenariusz zakłada znacznie bardziej umiarkowaną stopę maksymalną, na poziomie 5,75% w listopadzie 2023.

Reklama

Ta prognoza jest niepokojąca po tym, jak pogarszają się perspektywy dla brytyjskiej gospodarki. Ostatnio pojawiły się znacznie silniejsze, niż oczekiwano, dane o płacach i inflacji które sugerują, że bank centralny będzie musiał podnosić stopy procentowe. Rynek szacuje, że do końca tego roku stopy procentowe na Wyspach Brytyjskich osiągną poziom 6,25%, czyli najwyższy od 25 lat.

Wskaźnik inflacji niepokojący BOE, jest na 31-letnim szczycie. Inflacja bazowa wzrosła w Wielkiej Brytanii w maju do najwyższego poziomu od 1992 r.

Zobacz również:Gospodarka Wielkiej Brytanii jest o włos od recesji! Zobacz, co dzieje się z kursem funta

 

Wskaźnik inflacji bazowej dla Wielkiej Brytanii

 szokujaca prognoza dla wielkiej brytanii stopa procentowa siegnie 7 i bedzie twarde ladowanie grafika numer 1szokujaca prognoza dla wielkiej brytanii stopa procentowa siegnie 7 i bedzie twarde ladowanie grafika numer 1

Źródło: Trading Economics

Reklama

  

Będą problemy z powrotem do 2%

Analiza przeprowadzona przez Monksa wykazała, że wyższy wzrost płac nominalnych kompensuje część skutków droższych kredytów hipotecznych, nawet po 18-miesięcznej serii podwyżek stóp procentowych. Może to oznaczać, że Bank Anglii będzie musiał podnieść swoją kluczową stopę procentową do 7%, aby podnieść obciążenie odsetkami od kredytów hipotecznych do poziomu, który dominował w dekadzie poprzedzającej globalny kryzys finansowy w 2008 i 2009 roku.

Druga miara, uwzględniająca oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące inflacji, prognozy cen bazowych i dostosowaną regułę Taylora (zasadę dotyczącą stóp procentowych i inflacji) - również wskazuje na stopy bliskie lub nawet przekraczające 7%.

Zobacz także: Fatalne dane z przemysłu! Jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Kurs euro pod presją

 

Wielka Brytania – główna stopa proc.

 szokujaca prognoza dla wielkiej brytanii stopa procentowa siegnie 7 i bedzie twarde ladowanie grafika numer 2szokujaca prognoza dla wielkiej brytanii stopa procentowa siegnie 7 i bedzie twarde ladowanie grafika numer 2

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

To potwierdza niejako obawy, że BOE będzie miał trudności z przywróceniem inflacji do celu 2%. Podczas gdy presja inflacyjna w USA i strefie euro spada, inflacja bazowa na Wyspach nieoczekiwanie przyspieszyła w oficjalnych danych opublikowanych w zeszłym miesiącu.

„Twarde lądowanie wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, może do niego dojść w przyszłym roku, jeśli inflacja ma być pod kontrolą w Wielkiej Brytanii" - napisał Monks w swoim raporcie. "Najważniejszym pytaniem jest: czy BOE otrzyma pomoc ze źródeł zewnętrznych w przeprowadzeniu tej korekty, czy też będzie musiał sam wykonać całą ciężką pracę”.

Zobacz również: Wielka Brytania będzie musiała bardzo mocno zacisnąć pasa - ostrzega znany analityk

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama