Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy polityka pieniężna Banku Anglii wciąż jest skuteczna? Stopy procentowe na Wyspach - jaka decyzja zapadnie jutro?

|
selectedselectedselected
UWAGA! Czy polityka pieniężna Banku Anglii wciąż jest skuteczna? Jaką decyzję podejmie jutro o stopach? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wielka Brytania ma duży problem z wysoką i uporczywą inflacją i generalnie wielki problem ze słabą gospodarką. Czy polityka pieniężna Banku Anglii wciąż jest skuteczna? Jutro decyzja w sprawie stóp procentowych na Wyspach.

 

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – Bank Anglii podjął decyzję!

 

  • Jutro Bank Anglii podejmie decyzję o stopach. W czerwcu podniósł je o 50 pb., do 5%.
  • Wskaźnik CPI w czerwcu wynosił 7,9% r/r, najmniej od marca 2022.
  • Transmisja polityki pieniężnej Banku Anglii jest słabsza, niż 10-20 lat temu.
  • Jednakże polityka pieniężna Banku Anglii wciąż działa.

 

Reklama

Obecny cykl zacieśniania polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii jest prawdopodobnie bliski końca. Jednak przy stosunkowo wysokim wzroście płac i lepkiej inflacji w usługach, Bank Anglii (BoE) będzie prawdopodobnie znacznie wolniej obniżał stopy procentowe, niż amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny (EBC) w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Tak twierdzą analitycy Oxford Economics.

 

 

Polityka Banku Anglii wciąż działa

Z analizy Oxford Economics wynika, że polityka pieniężna Banku Anglii jest może nieco mniej skuteczna, ma słabszą transmisję niż kiedyś, ale wciąż działa.

„W ciągu ostatnich 10-20 lat w Wielkiej Brytanii odnotowano wyraźny spadek odsetka gospodarstw domowych posiadających kredyt hipoteczny. Wiele gospodarstw przeszło na kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu. Pojawił się wyższy poziom oszczędności gospodarstw domowych, zwłaszcza wśród właścicieli domów. Zmiany te prawdopodobnie zmniejszyły szybkość i skalę, z jaką zmiany w polityce pieniężnej wpływają na popyt poprzez kanał przepływów pieniężnych gospodarstw domowych” – tłumaczą analitycy Oxford Economics.

Reklama

Ich zdaniem gdyby – tak jak 10-20 lat temu - w Wielkiej Brytanii nadal istniał wysoki odsetek gospodarstw domowych z kredytem hipotecznym ze zmienną stopą procentową, a przeciętni właściciele kredytów hipotecznych nie mieli zbyt wielu płynnych aktywów, wówczas gospodarka prawdopodobnie spowolniłaby już znacznie bardziej. „Prawdopodobnie bylibyśmy w recesji” – wskazuje Michael Saunders, analityk Oxford Economics.

Jednakże zmiany te nie oznaczają, że polityka pieniężna Banku Anglii jest nieskuteczna. „Kanał przepływów pieniężnych gospodarstw domowych będzie nadal stopniowo wpływał na gospodarkę, ponieważ coraz więcej gospodarstw domowych refinansuje swoje kredyty hipoteczne po wyższych stopach procentowych. Co więcej, kanał przepływów pieniężnych gospodarstw domowych nie jest jedyną drogą, za pomocą której polityka pieniężna wpływa na gospodarkę. Niedawne zacieśnianie polityki pieniężnej również tłumi aktywność poprzez wpływ na przepływy pieniężne w zadłużonych firmach, wyższe stopy procentowe nowych pożyczek, rosnącego funta i wpływ na ceny innych aktywów” – podkreśla Saunders.

Zobacz także: Kurs dolara (USD) wystrzelił! Te dane mówią jasno - to nie musi być koniec podwyżek stóp w USA!

 

 

Zmiana w spłatach rat kredytów (proc. rocznych wydatków)

uwaga czy polityka pieniezna banku anglii wciaz jest skuteczna jaka decyzje podejmie jutro o stopach grafika numer 1uwaga czy polityka pieniezna banku anglii wciaz jest skuteczna jaka decyzje podejmie jutro o stopach grafika numer 1

Źródło: Oxford Economics

Reklama

 

Finanse brytyjskich gospodarstw domowych

uwaga czy polityka pieniezna banku anglii wciaz jest skuteczna jaka decyzje podejmie jutro o stopach grafika numer 2uwaga czy polityka pieniezna banku anglii wciaz jest skuteczna jaka decyzje podejmie jutro o stopach grafika numer 2

Źródło: Oxford Economics

 

Wpływ stóp BoE na konsumentów

uwaga czy polityka pieniezna banku anglii wciaz jest skuteczna jaka decyzje podejmie jutro o stopach grafika numer 3uwaga czy polityka pieniezna banku anglii wciaz jest skuteczna jaka decyzje podejmie jutro o stopach grafika numer 3

Źródło: Oxford Economics

Reklama

 

Dojdzie do opóźnionego zacieśnienia

Jutro Bank Anglii podejmie decyzję o stopach. W czerwcu podniósł je o 50 pb., do 5%. Wskaźnik CPI w czerwcu wynosił 7,9% r/r, będąc najniżej od marca 2022.

„Jeśli proces transmisji polityki pieniężnej jest wolniejszy, nieco mniej skuteczny i mniej przewidywalny, oznaczałoby to również ograniczony zakres dla BoE do dostrojenia polityki w sposób, który pozostawia gospodarkę z zerową luką produktową i inflacją zgodną z celem. Zarówno wzrost gospodarczy, jak i inflacja w nadchodzących latach będą bardziej zmienne, niż w ciągu 25 lat przed pandemią” – uważają analitycy Oxford Economics.

Ich zdaniem, znaczna część zacieśniania w tym cyklu jest już dokonana. Przy czym brytyjska gospodarka najpewniej stanie w obliczu silnego opóźnionego zacieśnienia monetarnego, na skutek refinansowania wygasających kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu.

„Prawdopodobnie osłabi to wydatki na dłuższy okres. W rezultacie BoE prawdopodobnie nie będzie skłonny do dalszych podwyżek stóp procentowych i będzie wolał przejść do strategii utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, podczas gdy opóźnione skutki poprzedniego zacieśnienia będą oddziaływać na gospodarkę. Rzeczywiście, jak pokazuje nasza symulacja, nawet gdyby stopa procentowa BoE nieznacznie spadła w przyszłym roku, średnie oprocentowanie zadłużenia hipotecznego prawdopodobnie będzie nadal rosło, ponieważ istniejące kredyty hipoteczne o oprocentowaniu około 2% są refinansowane po wyższych stopach procentowych” – ostrzegają analitycy Oxford Economics.

Zobacz również: To koniec pewnej epoki - USA tracą najwyższą wiarygodność kredytową. Kurs dolara (USD) reaguje

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama