Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,19%
USD / PLN3,99+0,06%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,25%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 827,45+0,17%
S&P 5005 257,66+0,17%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,08+1,66%
ZŁOTO2 221,05+1,34%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena euro kielce

Dziś poznamy finalne wyliczenia za kwiecień indeksów PMI dla usług w Niemczech (godz. 9:55) i w całej strefie euro (godz. 10:00). Według wstępnych danych wyniosły one odpowiednio 50,1 pkt i 50,3 pkt wskazując na ożywienie w tym sektorze pomimo dalszego utrzymywania się restrykcji.

§  PL: 

Dziś odbędzie się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem nie przyniesie ono zmiany dotychczasowego kursu większości członków tego gremium – stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie i zostanie podtrzymany program odkupu obligacji na rynkach. Decyzję RPP poznamy w godzinach popołudniowych. Komunikat najpewniej nie dostarczy nowych informacji, pomimo inflacji CPI znacząco przewyższającej poziom górnego ograniczenia odchyleń od celu inflacyjnego.W kontekście piętrzących się ryzyk dla oczekiwań dotyczących narastania presji inflacyjnej w Polsce ciekawsza wydaje się zaplanowana na piątek na godz. 15:00 konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego, choć i ono najprawdopodobniej nie przyniesie nowych wskazówek dla oceny perspektyw polityki pieniężnej w Polsce.

Naszym zdaniem zmiana retoryki większości członków Rady na mniej łagodną będzie miała miejsce,

gdy ryzyko wprowadzania kolejnych obostrzeń znacząco się zmniejszy, a więc nie wcześniej niż przy okazji publikacji nowej projekcji w lipcu. Zmiana ta nie wpłynie jednak na korekty w poziome stóp procentowych, które według założeń naszego bazowego scenariusza pozostaną na obecnym poziomie do końca kadencji większości członków Rady w połowie 2022 r.

Wydarzenia i komentarze

Indeks PMI obrazujący koniunkturę w krajowym przemyśle zaskakująco obniżył się w kwietniu do 53,7 pkt z 54,3 pkt w marcu. Dane te wskazują na nasilające się problemy z dostawami surowców i półproduktów, które w warunkach znaczących absencji pracowników wynikających z pandemii COVID-19 (zwolnienia, kwarantanna) ograniczają produkcję i najszybciej w historii tej ankiety (tj. od czerwca 1996 r.) windują ceny produkcji sprzedanej. Wraz z planami dalszego znoszenia obostrzeń trudności te mogą w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej przybrać na sile, co ograniczałoby skalę ekspansji sektora przemysłowego. Naszym zdaniem należy jednak pamiętać, aby problemy „urodzaju" nie przysłoniły bardzo dobrych uwarunkowań w przemyśle, które zapewne jeszcze poprawią ze względu na czynniki krajowe, po trwałym zniesieniu obostrzeń. Sektor ten powinien pozostawać filarem zakładanego ożywienia gospodarczego w Polsce w tym roku.

Rynki na dziś

Reklama

Środa obfituje w potencjalne impulsy przemawiające za zmiennością na rynkach finansowych. W przypadku rynków bazowych inwestorzy koncentrować się będą na odczytach indeksów PMI w europejskim i amerykańskim sektorze usług, choć ze względu na finalny charakter dzisiejszego odczytu pole do niespodzianki jest ograniczone. Raport ADP ze Stanów Zjednoczonych będzie natomiast prognostykiem przed najważniejszą publikacją danych z rynku pracy USA tj. piątkowym raportem payrolls. Na krajowym rynku uwaga uczestników rynku koncentrować się będzie na wyniku posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Mimo niedawnego wyskoku inflacji CPI w Polsce nie spodziewamy się żadnych korekt w stosunku do poprzednich posiedzeń. Pod tym kątem ciekawiej zapowiada się piątkowa konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kurs EUR/PLN koncentruje się wokół poziomu 4,55 i liczymy, że dziś wraz z prawdopodobną techniczną zwyżką eurodolara, złoty może się skromnie tj. o około grosz umocnić do euro.

Rynek krajowy

Za nami dość nerwowa sesja w wykonaniu kursu EUR/PLN, który początkowo obniżył się do niemal miesięcznego minimum na poziomie 4,53 by w drugiej połowie dnia zwyżkować do 4,56. Nie przypisywalibyśmy jednak wpływu na wtorkową sesję czynnikom krajowym (słabszego od oczekiwań odczytu indeksu PMI w polskim przemyśle, dzisiejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej podejmowanej zaledwie parę dni po wyskoku inflacji CPI, czy przeciągającej się sagi sądowej w sprawie walutowych kredytów hipotecznych).

Wczorajszy ruch był zbieżny z przeceną obserwowaną w notowaniach pozostałych walut tej części Europy

Co więcej pomagał jej spadek eurodolara. O tym, czy złoty posiada przestrzeń do aprecjacji zadecydują najbliższe dni. W naszej ocenie kurs EUR/PLN powinien powrócić w okolice 4,54 a na krótkoterminowym sentymencie do złotego zaważy zbliżająca się decyzja Sądu Najwyższego. W przypadku krajowego rynku długu ostatnie dni były burzliwe. Powrót oczekiwań reflacyjnych na świecie zbiegł się ze znaczącym przyspieszeniem inflacji w kraju, co dodatkowo nasiliło zwyżkę dochodowości obligacji o 10-letnim terminie zapadalności.

O ile nie dyskutujemu ze słusznością globalnego trendu oczekiwań normalizacji polityki pieniężnej w warunkach popandemicznej odbudowy gospodarki,

o tyle oczekiwania dotyczące poziomu stóp procentowych mierzone kontraktami FRA są w naszej ocenie zbyt agresywne w przypadku polskiego rynku. Dzisiejsze posiedzenie RPP, obok piątkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego, prawdopodobnym kolejnych solidnych przetargów odkupu długu przez bank centralny powinno sprzyjać niewielkiej korekcie obligacji w stosunku do 13-miesięcznego maksimum osiągniętego na koniec kwietnia.

Rynki zagraniczne

Dolar powrócił do umocnienia w relacji do euro, choć jego skala nie była zbyt duża. Kurs EUR/USD obniżył się do poziomu 1,20 i coraz więcej wskazuje na rozpoczęcie przez notowania korekty w trwającym przez cały kwiecień trendzie wzrostowym. Sprzyjają temu również dane, które jak chociażby poniedziałkowy odczyt indeksu ISM w Stanach Zjednoczonych okazały się rozczarowaniem. Między innymi z tego powodu w przyspieszonym tempie odbywa się spadek dochodowości obligacji bazowych, w szczególności długu amerykańskiego. T

Czytaj więcej