Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.14
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Używane samochody mocno tanieją. Dwucyfrowy spadek w 2 lata

|
selectedselectedselected

Ceny samochodów używanych mocno spadły w USA w nieco ponad dwa lata, wynika z nowych danych. Tak pokaźny spadek daje nadzieję na to, że pojazdy z drugiej ręki potanieją znacznie również w Polsce. 

Używane samochody mocno tanieją. Dwucyfrowy spadek w 2 lata
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • O ile potaniały samochody używane w USA?
  • Czy nowe pojazdy też są tańsze? 
  • Czy sprzedaż używanych samochodów wzrosła czy spadła?

 

Używane samochody mocno tanieją w USA już ponad 2 lata

Ceny używanych samochodów w USA kontynuowały trend spadkowy w kwietniu, po tym gdy ceny spadły też w marcu. Łącznie od stycznia 2022 roku zmalały one o 17%.

Co ciekawe, to spoglądając na ostatnie dane o inflacji w USA, to ceny używanych aut były kategorią najmocniej taniejącą w indeksie cen konsumpcyjnych CPI w ostatnich danych rok do roku. Wygląda na to, że rynek samochodów używanych stabilizuje się po gwałtownych wzrostach cen podczas pandemii.

Samochody z drugiej ręki potaniały o zawrotne 60% między czerwcem 2020 roku a styczniem 2022 roku, wynika z indeksu cen używanych pojazdów publikowanego przez Bureau of Labor Statistics, amerykański odpowiednik polskiego GUS-u.

Reklama

 

Wykres: Indeks cen samochodów używanych w USA. Spadek cen od stycznia 2022 roku do kwietnia 2024 roku sięga już 17%.

Źródło: Yahoo Finance, dane Bureau of Labor Statistics.

 

Reklama

Różnica między dynamiką zmian cen nowych samochodów a używanych pojazdów w ciągu ostatnich dwóch lat jest zawrotna.

Jak już wspomnieliśmy, używane samochody potaniały w USA o 17% w tym okresie. Jednocześnie, ceny nowych pojazdów w tym kraju wzrosły o około 6%.

W ujęciu rocznym, ceny używanych samochodów w kwietniu 2024 roku w USA spadły o 6,9% rdr, wynika z danych Bureau of Labor Statistics. Tymczasem, ceny nowych samochodów w gruncie rzeczy nie uległy zmianie względem poprzedniego roku.

Choć ceny w gospodarce USA wzrosły o 3,4%, wynika z danych o inflacji CPI, to samochody z drugiej ręki potaniały o 6,9%. Zatem, uwzględniając efekty inflacyjne, ceny pojazdów używanych w USA spadły o ponad 10%.

Niemniej, ceny używanych samochodów osobowych i ciężarowych w USA są obecnie nadal o 29% wyższe niż w kwietniu 2019 roku.

Reklama

Inne dane o używanych pojazdach w Stanach Zjednoczonych również wskazują na pokaźną zniżkę cen w ostatnich kilkunastu miesiącach. Według indeksu Manheim (MUVVI), który śledzi ceny używanych pojazdów płacone hurtowo w USA (wyrównane sezonowo), spadł o 14% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

Zobacz także: Krach sprzedaży samochodów elektrycznych wielkiego koncernu. To zapaść o 28%! Producent porzuca elektryki?

 

Mocno taniały szczególnie samochody elektryczne z drugiej ręki. Firma wyliczyła, że ceny używanych pojazdów elektrycznych w kwietniu 2024 roku były o 17,5% niższe niż rok temu. W przypadku samochodów niebędących pojazdami elektrycznymi ceny spadły o 13,1%, szacuje firma Manheim.

Amerykanie kupują wyraźnie mniej używanych samochodów niż przed pandemią. Dane amerykańskiego Biura Analiz Ekonomicznych wykazały, że w kwietniu sprzedaż samochodów osobowych i lekkich ciężarówek była od 8 do 13% niższa niż przed 2020 rokiem.

Reklama

Pogorszyły się poglądy zarówno na obecną sytuację gospodarczą, jak i na najbliższą przyszłość. Zaufanie konsumentów spadło o 6,5% rok do roku. Plany zakupu pojazdu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spadły w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale pozostały wyższe niż rok temu. - stwierdzili analitycy Kelley Blue Book.

 

Zobacz również: Samochody elektryczne bez wpływu na ekologię? Zdumiewająca prawda o elektrykach, ropie i paliwie

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej