Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.15
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Januszex dwa razy gorszy niż korpo? Małe i średnie firmy daleko w tyle za korporacjami

|
selectedselectedselected

Praca w korporacji czy zatrudnienie małej prywatnej firmie? Dobrze znany dylemat udało się ubrać w statystyki. Wychodzi na to, że małe i średnie firmy są dwa razy mniej produktywne. Czy to zaleta czy wada?

Januszex dwa razy gorszy niż korpo? Małe i średnie firmy daleko w tyle za korporacjami
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego małe i średnie firmy są mniej produktywne?
  • Jak dużo jest małych i średnich firm w Polsce?
  • Czy inaczej jest w Polsce niż na świecie?

 

Praca w korporacji znacznie bardziej produktywna, pokazują badania

Januszex czy korporacja? Wygląda na to, że jeśli praca ma być produktywna dla gospodarki, to pracownik dużej firmy produkuje znacznie więcej.

Choć małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za lwią część gospodarki, to ich produktywność w porównaniu do dużych firm jest dwa razy mniejsza. Takie wyniki nowego badania otrzymali ekonomiści z McKinsey.

Okazuje się, że pracownik firmy z sektora MŚP  w Polsce wytwarzał w ostatnich latach średnio 50 tys. USD wartości dodanej. Jednocześnie, pracownik polskiej dużej firmy wytwarzał przeciętnie 100 tys. USD.

Reklama

To dokładnie dwa razy mniej. Wszystkie kwoty w USD zostały wyliczone uwzględniając parytet siły nabywczej.

 

Zobacz także: Kryzys w całej branży przez sztuczną inteligencję. Krach akcji spółek wywołany przez ChatGPT

 

Wykres: Produktywność mierzona w wartości dodanej tworzonej przez pracownika poszczególnego sektora (MŚP - kolumna granatowa oraz dużych firm - kolumna szara) w USD z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej.

Reklama

Źródło: McKinsey Global Institute.


Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Polsce stanowią trzon na jakiej zbudowana jest polska gospodarka. W Polsce sektor MŚP stanowi aż 99,8% wszystkich przedsiębiorstw.

W tym sektorze zawierają się firmy, które zatrudniają do 249 pracowników. Duże przedsiębiorstwa to takie, których siła robocza to co najmniej 250 osób.

Co istotne, polskie małe i średnie firmy są w tyle za innymi krajami rozwiniętymi. W tej grupie państw, przeciętnie pracownik sektora MŚP wytwarza 60 tys. USD wobec 100 tys. USD.

Dysproporcja między małymi i średnimi firmami, a gigantami korporacyjnymi jest jeszcze większa w USA. W Stanach Zjednoczonych produktywność pracowników sektora MŚP jest 2,12 razy mniejsza niż tych zatrudnionych w dużych firmach. 

Reklama

 

Czytaj również: Sekretarka Warrena Buffetta płaci wyższe podatki niż on. Inwestor chce zmiany tej patologii

 

Różnica w wydajności małych i średnich firm, a tych dużych, różni się między krajami. Wśród krajów, które badamy, sektor MŚP jest stosunkowo najbardziej produktywny w Wielkiej Brytanii, na poziomie 84% dużych firm, co przekłada się na lukę w produktywności tylko 16%. Ogólnie rzecz biorąc, luka w wydajności jest większa w gospodarkach wschodzących niż w gospodarkach wschodzących. - stwierdzili ekonomiści McKinsey.

Wielkość firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z pewnością odgrywa rolę w ich produktywności w porównaniu z dużymi firmami. Mikroprzedsiębiorstwa ustępują dużym firmom w większym stopniu niż małe i średnie przedsiębiorstwa. - czytamy w raporcie McKinsey.

 

Reklama

Wykres: Produktywność mierzona w wartości dodanej tworzonej przez pracownika poszczególnego sektora w USD z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej.

Źródło: McKinsey.
 

Większa liczba dużych firm jest cechą rozwiniętych gospodarek, wynika ze statystyk McKinsey.

Małe firmy pozostają w tyle za dużymi firmami pod względem wydajności. Średnio (w skali globu) ich wydajność pracy lub wartość dodana na pracownika jest dwukrotnie mniejsza niż w przypadku dużych firm.

Sektor MŚP tworzy ogromną wartość dla gospodarek na całym świecie. Reprezentują one około połowy światowego PKB. Udział ten jest bardzo zróżnicowany. W Portugalii, Izraelu, Indonezji, Włoszech i Kenii udział ten jest większy niż 60%. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, Nigerii i Indiach jest to mniej niż 40%. Są również znaczącymi pracodawcami, stanowiąc około 40% całego zatrudnienia i 70% zatrudnienia w sektorze biznesowym - dodano.

 

Zobacz również: Miliarderzy płacą nawet 3 razy mniejsze podatki niż reszta zarabiających. Europa to raj dla bogaczy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej