Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fala zwolnień w wielkich spółkach. Przychody rosną, akcje drożeją, a zatrudnienie w IT spada

|
selectedselectedselected

Wiele największych spółek technologicznych w ostatnich kwartałach postanowiło postawić na restrukturyzacją i optymalizację kosztów. Niestety, oznacza to często redukcję zatrudnienia. Zebraliśmy informacje o najważniejszych z nich.

Fala zwolnień w wielkich spółkach. Przychody rosną, akcje drożeją, a zatrudnienie w IT spada
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Początek 2024 roku przyniósł wzrost liczby zwolnień firm technologicznych w porównaniu do ostatnich miesięcy
  • Duże redukcje załogi dokonane zostały m.in. przez Google, Microsoft czy Meta (Facebook)

 

Kolejna fala zwolnień w firmach technologicznych

Według strony internetowej Layoffs.fyi, od początku 2024 roku w gronie największych spółek technologicznych świata zwolniono już ponad 34,1 tys. pracowników. Redukcje zatrudnienia, przynajmniej te oficjalnie ogłoszone, rozpoczęło w tym roku już 138 firm technologicznych.

 

Zwolnienia w firmach technologicznych w latach 2022-2024 według danych portalu Layoffs.fyi

fala zwolnien w wielkich spolkach przychody rosna akcje drozeja a zatrudnienie w it spada grafika numer 1fala zwolnien w wielkich spolkach przychody rosna akcje drozeja a zatrudnienie w it spada grafika numer 1

Reklama

Źródło: Layoffs.fi

 

Poniżej prezentujemy wybrane przypadki głośnych w ostatnich kilkunastu tygodniach zwolnień oraz tych, które dotyczą największych globalnych spółek technologicznych.

 

Zwolnienia w firmach technologicznych w latach 2020-2024 (od początku pandemii COVID) według danych portalu Layoffs.fyi

fala zwolnien w wielkich spolkach przychody rosna akcje drozeja a zatrudnienie w it spada grafika numer 2fala zwolnien w wielkich spolkach przychody rosna akcje drozeja a zatrudnienie w it spada grafika numer 2

Reklama

Źródło: Layoffs.fi

Zwolnienia w DocuSign

W lutym 2024 roku DocuSign zmniejszył zatrudnienie o 6%. Na koniec roku firma zatrudniała 7336 pracowników. Cięcia dotkną około 400 pracowników, przy czym oczekuje się, że większość zwolnień dotknie zespoły sprzedaży i marketingu.

Spółka poinformowała, że redukuje personel w ramach planu restrukturyzacji i cięć kosztów.

 

Zwolnienia w Snap (Snapchat)

W lutym 2024 roku Snap po raz kolejny zmniejszył zatrudnienie, tym razem o kolejne 10%, czyli około 540 pracowników. Firma twierdzi, że zwolnienia były konieczne, aby zburzyć hierarchię i “promować współpracę osobistą”.

Ostatnia duża runda cięć miała miejsce w sierpniu 2022 roku, kiedy to firma zwolniła 20% pracowników.

Reklama

"Aby jak najlepiej przygotować naszą firmę do realizacji naszych najwyższych priorytetów i zapewnić sobie zdolność do stopniowego inwestowania w celu wspierania naszego wzrostu w czasie, podjęliśmy trudną decyzję o restrukturyzacji naszego zespołu" - napisali przedstawiciele Snap w komunikacie.

 

Zwolnienia w Microsoft

W styczniu Microsoft zlikwidował 1900 miejsc pracy w firmach Activision i Blizzard. W lutym spółka przeprowadziła koljne zwolnienia w dwóch swoich spółkach zależnych zajmujących się grami, redukując 86 miejsc pracy w studiu Skylander Toys for Bob i 76 miejsc pracy w Sledgehamer Games, deweloperze Call of Duty.

Wcześniej, w 2023 roku Microsoft rozpoczął drugą co do wielkości falę zwolnień w historii firmy, kiedy zasygnalizował, że zlikwiduje 10 tys. miejsc pracy w okresie od połowy stycznia 2023 roku do końca marca 2023 roku. Podobnie jak wiele innych firm technologicznych, firma ograniczała koszty, ponieważ klienci zmniejszali swoje wydatki (szczególnie na oprogramowanie Windows) wraz z końcem pandemii.

Zwolnienia w Unity

W styczniu 2024 roku Unity zwolniło 1800 osób, czyli jedną czwartą swojej siły roboczej. To kolejna fala 1110 innych zwolnień w firmie w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Zwolnienia w Amazon

Reklama

Na początku 2024 roku, należący do Amazon Twitch przekazał, że zwolni 500 pracowników.

Sam Amazon zwalnia kilkaset osób w Prime Video i MGM Studios. 

Później, jeszcze w styczniu 2024 roku Amazon zredukował 5% personelu pracujących przy programie lojalnościowym “Prime”.

Wcześniej, Amazon przedstawił masowe plany zwolnień jesienią 2022 roku. Rozszerzył te cięcia na początku stycznia 2023 roku, kiedy spółka przekazała, że zlikwiduje 18 tys. miejsc pracy. Większość w zespołach sprzedaży detalicznej i rekrutacji.

W marcu 2023 roku firma rozpoczęła zwolnienia kolejnych 9 tys. osób. W kwietniu 2023 roku poinformowała, że odchodzi ponad 100 pracowników z segmentu gamingowego.

CEO Amazon, Andy Jassy, jako powód zwolnień wymienił niepewność gospodarce, ale i zbyt szybkie zatrudnianie w ostatnich latach przy trendzie powrotu konsumentów do zakupów w sklepach stacjonarnych.

Reklama

 

Zwolnienia w Meta (Facebook)

W 2024 roku Meta podobno zwolniła 60 pracowników Instagrama. Ta liczba wypada niezwykle skromnie na tle poprzednich fal redukcji etatów.

Wcześniej, Meta zlikwidowała 11 tys. miejsc pracy jesienią 2022 roku. W marcu 2023 roku firma ujawniła plany zwolnienia kolejnych 10 tys. pracowników. Celem miało być dalsze obniżenie kosztów działalności.

Pierwsze zwolnienia w 2023 roku dotknęły zespół rekrutacyjny, ale pod koniec kwietnia 2023 zmniejszyły się zespoły technologiczne, a pod koniec maja grupy biznesowe.

Zwolnienia w Google

Na początku 2024 roku, w ramach kolejnej rundy zaciskania pasa, Google podobno zwolniło setki pracowników w swoich działach Asystenta Google i hardware. 

Google zreorganizowało swoje działy Pixel, Nest i Fitbit, co podobno doprowadzić miało do odejścia współzałożycieli Fitbit.

Reklama

W styczniu 2024 roku Google zwolniło również setki pracowników w segmencie reklam. Spółka matka, Alphabet, zredukowała kilkadziesiąt miejsc pracy w swoim laboratorium X moonshot.

CEO Alphabet, Sundar Pichai, napisał później w wewnętrznej wiadomości do pracowników, że jeszcze więcej cięć nadejdzie w ciągu 2024 roku

Wcześniej, w styczniu 2023 roku Alphabet rozpoczął zwolnienia 12 tys. osób. 

 

Zwolnienia w Discord

W styczniu 2024 roku Discord zwolnił podobno 170 pracowników, czyli 17 % swojej siły roboczej. CEO Jason Citron przekazał załodze, że firma zatrudniła zbyt wiele osób w 2020 roku.

"Szybko się rozwijaliśmy i jeszcze szybciej zwiększaliśmy naszą siłę roboczą, zwiększając ją pięciokrotnie od 2020 roku" - napisał James Citron, CEO Discord.

Reklama

"W rezultacie podjęliśmy się większej liczby projektów i staliśmy się mniej wydajni w sposobie działania" - dodał.

Cięcia te są jak dotąd największymi w Discord po tym, gdy aplikacja do przesyłania wiadomości zwolniła 4 % pracowników w sierpniu 2023 roku.

 

Zwolnienia w eBay

W styczniu 2024 roku eBay rozpoczął redukcję załogi o około 1000 miejsc pracy, czyli około 9 % pełnoetatowych pracowników.

Firma planuje również zmniejszyć liczbę podwykonawców w nadchodzących miesiącach, a także zmniejszyć liczbę kontraktów z "zastępczą siłą roboczą".

 

Zwolnienia w iRobot 

Reklama

W styczniu 2024 roku producent robotów Roomba, iRobot, zmniejszył zatrudnienie o 31%. Było to następstwo decyzji Amazona o zakończeniu proponowanego przejęcia firmy, które zostało zresztą zablokowane przez Komisję Europejską.

 

O blokadzie tej transakcji pisaliśmy tutaj: Kurs spółki spadł o 40% po decyzji Komisji Europejskiej. Wielka transakcja zablokowana

 

Zwolnienia w firmie Block

W styczniu 2024 roku Block zwolnił podobno około 1000 pracowników, przy czym najbardziej ucierpiały zespoły Cash App i Square. CEO Block, Jack Dorsey, przekazał pracownikom, że Block staje się “szczuplejszą firmą”.

 

Zwolnienia w PayPal

Reklama

W styczniu 2024 roku PayPal zredukował 9% swojej siły roboczej, czyli około 2500 pracowników. Stało się tak pomimo odnotowania silnego wzrostu przychodów w 2023 roku.

 

Zwolnienia w Spotify

Pod koniec grudnia 2023 roku Spotify ogłosiło plany zwolnienia 17% swoich pracowników. Poinformował o tym CEO Spotify, Daniel Ek jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Wcześniej, w czerwcu 2023 roku, Spotify ogłosiło, że zlikwiduje 200 miejsc pracy w swoim dziale podcastów.

Z kolei jeszcze wcześniej, bo pod koniec stycznia 2023 roku, Spotify postanowiło zwolnić 6 % załogi, czyli niecałe 600 pracowników z ówczesnej załogi liczącej 9800 osób.

O ostatnich wynikach finansowych Spotify pisaliśmy tutaj: Wielka firma zwolni 17% załogi, choć wyniki finansowe są świetne

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama