Reklama
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.13
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.34
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.13
Kurs franka:  4.57
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wróci słabość złotego? Prognoza dla euro, dolara i funta

|
selectedselectedselected

Dolar i euro przekraczające próg 5 złotych. Kurs funta sięgający 6 PLN. Z perspektywy czasu ciężko w to uwierzyć, ale były to realia walutowe 2022 roku. Głównym czynnikiem słabości naszej rodzimej waluty były kwestie geopolityczne. Inwazja Rosji na Ukrainę zdewastowała siłę naszej waluty. Od tamtego czasu minęły już 2 lata. Wojna nadal trwa, ale zmienił się odbiór złotego. Co przyniesie przyszłość? Czy wróci słabość PLN? 

Opracowanie własne, freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co stoi za siłą polskiego złotego? 
  • Czy jest szansa na powrót słabości PLNa?
  • Co wpływać będzie na kurs złotego?

Kurs złotego ponownie będzie słaby?

Rynki finansowe bardzo szybko adaptują się do zmieniającego się otoczenia. Z perspektywy czasu, żeby zobaczyć ponownie panikę przede wszystkim musiałoby dojść do eskalacji konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą, a na to na ten moment się nie zanosi.

Patrząc z perspektywy danych gospodarczych można powiedzieć, że sytuacja w Polsce jest stabilna. Po raz pierwszy od dłuższego czasu inflacja znalazła się w celu polityki monetarnej NBP. Niestety prognozy co do kolejnych miesięcy nie są zbyt optymistyczne. Dlatego też nie powinna nas dziwić aktualnie prowadzona polityka monetarna i brak chęci RPP do obniżek stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu pojawił się nawet wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych! Wniosek Pani Tyrowicz, członkini RPP, został jednak odrzucony i nikt poza samą wnioskodawczynią nie poparł tego pomysłu. Jeżeli chodzi o prognozy kształtowania się inflacji w Polsce, to ekonomiści generalnie celują między 4,5 a 6% na koniec 2024 roku. To oznaczałoby ponownie wejście w ujemne realny stopy procentowe.  

Polityka monetarna USA rozjedzie się z polityką NBP?

Tu dochodzimy do istotnej kwestii. Ostatnie odczyty makroekonomiczne, które napływają z USA nie są optymistyczne. Gospodarka Stanów Zjednoczonych zalicza istotne spowolnienie, a presja do obniżek stóp przez FED znacząco wzrosła. Z jednej strony dalej mówimy o 2 może 3 obniżkach o 25 punktów bazowych w 2024 roku, ale jeszcze miesiąc temu realna szansa była tylko na jedną, symboliczną obniżkę. W sytuacji gdy Narodowy Bank Polski utrzymałby aktualną politykę a Komitet Otwartego Rynku zdecydował się na bardziej gołębie kroki to ponownie powinno przekierować kapitał do naszej rodzimej waluty. Różnica miedzy stopami w Polsce a USA wzrosłaby, a więc zwiększyłaby się premia za ryzyko. W takim otoczeniu osiągnięcie poziomu 3,80 PLN za jednego dolara jest jak najbardziej osiągalne.

Co dalej z kursem euro, dolara i funta?

Patrząc z perspektywy ostatnich tygodni, zarówno dolar, funt i euro spadły na wartości. Wykresy jednak nie są identyczne. Funt i euro przełamały podczas sesji z 16. maja swoje istotne poziomy wsparcia. Takie wydarzenie nie miało miejsce w przypadku kursu dolara, gdzie cały czas znajdujemy się powyżej poziomu 3 złotych i 90 groszy. Należy pamiętać, że dla największych graczy najistotniejsza jest stabilność kursów walut, a to oczywiście powinno przekładać się w znacznym stopniu w tendencję boczną. Aktualnie na parach EUR/PLN, USD/PLN oraz GBP/PLN znajdujemy się w trendzie spadkowym i na ten moment nie ma technicznych ani fundamentalnych oznak końca tej tendencji

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny portalu FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Reklama

Czytaj dalej