Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wróci słabość złotego? Prognoza dla euro, dolara i funta

|
selectedselectedselected

Dolar i euro przekraczające próg 5 złotych. Kurs funta sięgający 6 PLN. Z perspektywy czasu ciężko w to uwierzyć, ale były to realia walutowe 2022 roku. Głównym czynnikiem słabości naszej rodzimej waluty były kwestie geopolityczne. Inwazja Rosji na Ukrainę zdewastowała siłę naszej waluty. Od tamtego czasu minęły już 2 lata. Wojna nadal trwa, ale zmienił się odbiór złotego. Co przyniesie przyszłość? Czy wróci słabość PLN? 

Opracowanie własne, freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Co stoi za siłą polskiego złotego? 
  • Czy jest szansa na powrót słabości PLNa?
  • Co wpływać będzie na kurs złotego?

Kurs złotego ponownie będzie słaby?

Rynki finansowe bardzo szybko adaptują się do zmieniającego się otoczenia. Z perspektywy czasu, żeby zobaczyć ponownie panikę przede wszystkim musiałoby dojść do eskalacji konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą, a na to na ten moment się nie zanosi.

Patrząc z perspektywy danych gospodarczych można powiedzieć, że sytuacja w Polsce jest stabilna. Po raz pierwszy od dłuższego czasu inflacja znalazła się w celu polityki monetarnej NBP. Niestety prognozy co do kolejnych miesięcy nie są zbyt optymistyczne. Dlatego też nie powinna nas dziwić aktualnie prowadzona polityka monetarna i brak chęci RPP do obniżek stóp procentowych. Na ostatnim posiedzeniu pojawił się nawet wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych! Wniosek Pani Tyrowicz, członkini RPP, został jednak odrzucony i nikt poza samą wnioskodawczynią nie poparł tego pomysłu. Jeżeli chodzi o prognozy kształtowania się inflacji w Polsce, to ekonomiści generalnie celują między 4,5 a 6% na koniec 2024 roku. To oznaczałoby ponownie wejście w ujemne realny stopy procentowe.  

Polityka monetarna USA rozjedzie się z polityką NBP?

Tu dochodzimy do istotnej kwestii. Ostatnie odczyty makroekonomiczne, które napływają z USA nie są optymistyczne. Gospodarka Stanów Zjednoczonych zalicza istotne spowolnienie, a presja do obniżek stóp przez FED znacząco wzrosła. Z jednej strony dalej mówimy o 2 może 3 obniżkach o 25 punktów bazowych w 2024 roku, ale jeszcze miesiąc temu realna szansa była tylko na jedną, symboliczną obniżkę. W sytuacji gdy Narodowy Bank Polski utrzymałby aktualną politykę a Komitet Otwartego Rynku zdecydował się na bardziej gołębie kroki to ponownie powinno przekierować kapitał do naszej rodzimej waluty. Różnica miedzy stopami w Polsce a USA wzrosłaby, a więc zwiększyłaby się premia za ryzyko. W takim otoczeniu osiągnięcie poziomu 3,80 PLN za jednego dolara jest jak najbardziej osiągalne.

Co dalej z kursem euro, dolara i funta?

Patrząc z perspektywy ostatnich tygodni, zarówno dolar, funt i euro spadły na wartości. Wykresy jednak nie są identyczne. Funt i euro przełamały podczas sesji z 16. maja swoje istotne poziomy wsparcia. Takie wydarzenie nie miało miejsce w przypadku kursu dolara, gdzie cały czas znajdujemy się powyżej poziomu 3 złotych i 90 groszy. Należy pamiętać, że dla największych graczy najistotniejsza jest stabilność kursów walut, a to oczywiście powinno przekładać się w znacznym stopniu w tendencję boczną. Aktualnie na parach EUR/PLN, USD/PLN oraz GBP/PLN znajdujemy się w trendzie spadkowym i na ten moment nie ma technicznych ani fundamentalnych oznak końca tej tendencji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama