Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nvidia napędza rynek: lepsze wyniki łagodzą reakcję na jastrzębie komentarze Fed

|
selectedselectedselected

Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu.

Komentarz walutowy: Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI. 

Komentarze płynące z Minutes sugerują utrzymanie przez Fed narracji bardziej jastrzębiej, jednak ciężko jest dostrzegać w tych informacjach diametralnej odmiany w stosunku do wypowiedzi, które dotąd słyszeliśmy. Choć bankierzy zapowiedzieli, że nie wykluczają nawet podniesienia stóp procentowych, kluczowym w komunikacie wydaje się określenie "jeżeli będzie tego wymagała sytuacja". Pozostaje to w zgodnej linii z dotychczasowymi wypowiedziami bankierów podkreślających uzależnienia decyzji o dalszych ruchach stóp procentowych od danych napływających z gospodarki. Na rynku pieniężnym ostatecznie przedstawiony raport nie zrobił dużego wrażenia. Rynek pieniężny cały czas szacuje, że pierwsza obniżka stóp o 25 punktów zapadnie z 69% prawdopodobieństwem we wrześniu tego roku (o 4 punkty procentowe mniejszym niż sprzed Minutes). 

Nvidia kolejny kwartał z rzędu przebiła rynkowe oczekiwania. Poza lepszymi wynikami na poziomie wszystkich najistotniejszych danych finansowych, spółka zapowiedziała także podział akcji 10-1 oraz podwyższenie dywidendy. W reakcji na wyniki spółka notuje wzrost w handlu posesyjnym w wysokości ok. 6%. Spełnienie oczekiwań inwestorów pozwoliło tym samym na wymazanie wczesnych spadków po odczycie Minutes i nadanie względnie optymistycznego tonu porannej sesji w Europie.

Na rynku FX prym cały czas wiedzie dolar nowozelandzki (przedłużenie reakcji po decyzji RBNZ). Spadki na szerokim rynku obserwowane są przede wszystkim na dolarze amerykańskim oraz jenie japońskim. Polski złoty nieznacznie traci o poranku, czego przyczyną mogą być słabe dane o sprzedaży detalicznej. Za dolara zapłacimy obecnie 3.9400 zł, za euro 4.2720 zł, za franka 4.3105 zł, a za funta 5.0189 zł. 

Reklama

 

Zobacz także: Tesla z najsłabszą sprzedażą od 15 miesięcy. Chińskie elektryki gorącym problemem Elona Muska

 

Nota prawna

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Mateusz Czyżkowski

Mateusz Czyżkowski

Z XTB związany od 2021 roku, w którym zajmuje stanowisko Analityka Rynków Finansowych. Rynkami kapitałowymi zajmuje się aktywnie od 2019 roku. W 2020 roku koordynował jeden z największych w Polsce projektów związanych z funduszami Private Equity oraz Venture Capital organizowanym przez Klub Inwestora Szkoły Głównej Handlowej.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama

Czytaj dalej