Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) znów zyskuje. RPP nie zaskoczyła, czas na konferencję prezesa NBP

W środę złoty umocnił się nieco względem euro i dolara, kurs EUR/PLN kończył sesję w okolicach 4,34, a USD/PLN w pobliżu 4,03. Na bazowych rynkach FX globalnie osłabiał się dolar, w wyniku czego kurs EUR/USD zwyżkował w pobliże 1,0770.

Kurs złotego (PLN) znów zyskuje. RPP nie zaskoczyła, czas na konferencję prezesa NBP
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek stopy procentowej - Stabilizacja notowań może być do końca bieżącego tygodnia kontynuowana.
  • Rynek walutowy - Złoty był mocniejszy, pierwsze zasięgi korekt zostały niemal osiągnięte.


Głównym wydarzeniem dnia na krajowym rynku była decyzja RPP dotycząca stóp procentowych NBP, które zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami nie zostały zmienione, a komunikat po posiedzeniu nie zawierał nowych akcentów. Decyzja RPP była neutralna złotego, a lekko wspierał go osłabiający się globalnie amerykański dolar. Co ciekawe na zachowanie EUR/USD ale i na rynki FI nie miała wpływu publikacja słabych danych o produkcji przemysłowej z Niemiec za grudzień ’23, a co więcej w czasie sesji kurs ww. pary testował krótkoterminowe opory w okolicach 1,0790. Generalnie sesja zarówno na krajowym jak i globalnym rynku FX miała korekcyjny charakter, a żadne istotne poziomy nie zostały pokonane.

 


W czwartek głównym wydarzeniem na krajowym rynku finansowym będzie konferencja prezesa NBP, na której nie oczekujemy zwrotu w dotychczasowej narracji. Na rynkach bazowych dla nastrojów istotne mogą być dane o inflacji CPI i PPI z Chin za styczeń br. oraz tygodniowe dane o ilości zasiłków dla bezrobotnych w USA. Naszym zdaniem minimalne zasięgi ruchów korekcyjnych na PLN oraz na USD zostały niemal wykonane, wobec czego na ostatnich sesjach bieżącego tygodnia otoczenie dla złotego może stać się lekko negatywne. Jeśli tak się stanie to kursy EUR/PLN i USD/PLN mogą ponownie zbliżyć się do lokalnych maksimów z obecnego tygodnia. Sytuacja rynkowa nie jest jednak jednoznaczna i dużo mógłby zmienić ewentualny wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,08, czy spadek indeksu dolara poniżej 103,60 pkt.

Reklama

 

 

Na globalnych rynkach stopy procentowej środa przyniosła stabilizację notowań, rentowności zmieniły się niewiele, w kraju w przedziale 0/+4 pb., a na rynkach głównych w zakresie 0/+2 pb.

 

Reklama


RPP zgodnie z rynkowym konsensusem nie zmieniła stóp procentowych, komunikat po posiedzeniu zawierał zarówno elementy „jastrzębie” jak i „gołębie”, jednak ogólny przekaz nie różnił się naszym zdaniem w stosunku do tego, co prezes NBP prezentował na konferencjach po poprzednich posiedzeniach Rady. Być może coś nowego przyniesie dzisiejsza konferencja (początek o 15:00), choć komunikat po posiedzeniu na to nie wskazuje. Tym samym póki co lutowe posiedzenie RPP nie miało wpływu na zachowanie krajowych SPW, a polskie papiery pozostawały pod wpływem rynków bazowych. Tam natomiast rentowności po porannych wzrostach spowodowanych jastrzębim odbiorem narracji członkini zarządu EBC Isabel Schnabel (wywiad dla FT), w godzinach popołudniowych wróciły w okolice cen otwarcia sesji. Generalnie środowe zachowanie rynku FI nie zmieniło jego obrazu, gdzie szczególnie na Bundach i UST mają miejsce ruchy korekcyjne, po mocnych wzrostach rentowności z przełomu tygodnia.  

 


Do końca bieżącego tygodnia kalendarium makro nie jest bogate, w czwartek istotną figurą mogą być tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które w ostatnich tygodniach wskazywały na wzrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Utrzymanie tej tendencji może wywierać presję na niższe rentowności UST. W regionie CEE-3, oprócz ww. konferencji A. Glapińskiego, CNB najprawdopodobniej obniży stopy procentowe o 25 pb., co może nieco wspierać krajowe SPW. Naszym zdaniem scenariuszem bazowym do końca bieżącego tygodnia jest stabilizacja notowań obligacji skarbowych zarówno krajowych jak i tych z rynków głównych w zakresie +/-10 pb. w odniesieniu do środowych zamknięć.

Reklama

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce - mamy nowe prognozy po decyzji RPP

 

Wykres dnia: Mocniejsze od oczekiwań odczyty danych makro z USA podtrzymują rentowności obligacji amerykańskich w okolicach tegorocznych maksimów. 

 

Reklama

Źródło: Refinitiv

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej