Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) niesiony na skrzydłach czeskiej korony (CZK)

|
selectedselectedselected
Kurs złotego (PLN) niesiony na skrzydłach czeskiej korony (CZK)
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czeskie dane mogły zaszkodzić SPW

Za nami relatywnie słaba (w odniesieniu do bazowego FI) sesja na krajowych papierach. Na starcie notowań 10-letni benchmark przesunął się o ok 5 pb. w górę. Ruch nie był sprowokowany ani impulsami globalnymi, ani krajowymi. Stąd nie wykluczamy, że za osłabieniem SPW stała tym razem wyższa od oczekiwań inflacja w Czechach. Rynek mógł ocenić, że wyższa presja na ceny żywności nie musi ograniczyć się do gospodarki naszego południowego sąsiada i analogiczne zaskoczenie również może pojawić się w innych krajach CEE. Stąd wraz z czeskimi papierami traciły również polskie oraz m.in. węgierskie. Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w górę o 3, 4 oraz 6 pb. do odpowiednio 5,43% (2Y), 5,52% (5Y) oraz 5,66% (10Y).

W tle Ministerstwo Finansów ogłosiło, że na przetargu zamiany 15 maja sprzeda papiery serii OK0426, PS0729, DS1029, WZ1129 i DS1034, a odkupi: WZ0524, OK0724, PS1024 i PS0425.

W kolejnych godzinach oczekujemy stabilizacji notowań na SPW. W przypadku delikatnego pozytywnego zaskoczenia PPI z USA spodziewamy się relatywnie silnego umocnienia bazowego FI, co powinno również sprowadzić dochodowość krajowego benchmarku 10Y do ok. 5,60%.

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) na fali aprecjacji. Kurs czeskiej korony (CZK) wystrzelił na widok inflacji

 

Bez przełomu na EURUSD

Reklama

Podczas poniedziałkowych notowań obserwowaliśmy delikatną presję spadkową na amerykańską walutę i próbę wyjścia EURUSD powyżej poziomu 1,0800. Nie zakończyła się ona sukcesem, ale przy neutralnych sygnałach makro oraz spokojnym handlu na bazowym FI można to odebrać za pozytywny sygnał dla pary. Ostatecznie zamknięcie na EURUSD wypadło na poziomie 1,0790 po wzroście o 0,15%.

Analogicznie jak w przypadku FI spodziewamy się, że nawet relatywnie niewielkie pozytywne zaskoczenie amerykańskim odczytem PPI może wywołać silną reakcję na FX. W związku z tym nie wykluczamy wyraźnego przebicia poziomu 1,0800 na EURSD, a nawet próby testu okolic 1,0850.

 

Złoty zainspirowany koroną

Za nami pozytywna sesja dla krajowej waluty. EURPLN przed południem przesunął się w dół z okolic 4,30 do 4,2850 i blisko tego poziomu zamknął sesję (-0,5%). Ruch nie był bezpośrednim skutkiem wyższej od oczekiwań inflacji z Czech. Oceniamy jednak, że przy braku innych impulsów, umocnienie krajowej waluty było inspirowane zachowaniem czeskiej korony. Po pierwszej reakcji EURCZK nie wrócił do pierwotnego poziomu, co wywołało w kolejnych godzinach presję zarówno na spadek EURPLN, jak i m.in. EURHUF.

Do wczesnego popołudnia oczekujemy utrzymania notowań złotego blisko poziomu z wczorajszego zamknięcia. W przypadku pozytywnego zaskoczenia inflacją PPI za Oceanem nie wykluczamy spadku EURPLN do okolic 4,27.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama