Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs korony norweskiej (NOK) w 2024 r. - czeka nas odbicie? Jak na wiadomości rynkowe zareaguje kurs korony szwedzkiej (SEK)?

Kurs korony norweskiej (NOK) w 2024 r. - czeka nas odbicie? Jak na wiadomości rynkowe zareaguje kurs korony szwedzkiej (SEK)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Korona norweska i korona szwedzka mają za sobą trudny rok. Ostatnie kilkanaście miesięcy to okres deprecjacji walut i widma kryzysu gospodarczego. Czy w 2024 r. sytuacja na światowych rynkach będzie sprzyjać kursom SEK i NOK?

 

  • SEK i NOK to waluty z koszyka G10, które w 2023 r. radziły sobie najgorzej.  
  • Banki centralne mają przed sobą trudne zadanie, starając się umocnić kursy, jednocześnie nie doprowadzając do kryzysu wewnętrznego. 
  • Czy waluty skandynawskie czeka aprecjacja w kolejnych miesiącach? 
  • Jakie kursy EUR/NOK i EUR/SEK wskazują analitycy? 

 

Reklama

 

Czy waluty nordyckie czeka odbicie w 2024 roku?

Czy kolejny rok okaże się łaskawszy dla koron szwedzkiej i norweskiej? To zależy w dużej mierze od otoczenia makroekonomicznego oraz sposobu kształtowania polityki pieniężnej w krajach nordyckich. 

Sama kwestia zarządzania poziomem stóp procentowych przez Norges Bank oraz Riksbank jest zresztą szczególnie interesująca, rynki w obu przypadkach nie wykluczają bowiem kolejnego ruchu w górę, podczas gdy większość największych banków centralnych ostatnie podwyżki ma już dawno za sobą. Jeżeli do owego zacieśniania rzeczywiście nadejdzie, może być to pewien sygnał wzrostowy, a należy podkreślić, że oba banki wydają się w ostatnim czasie priorytetyzować sprowadzenie inflacji do celu kosztem wolniejszego wzrostu gospodarczego. Niezależnie od rozwoju sytuacji, podobnie jak i rynki finansowe oczekujemy, że stopy utrzymają się na wyższych poziomach na dłużej. Rosnące w ujęciu realnym stopy procentowe powinny zaś wspierać walutę z perspektywy carry trade” - komentuje dla FXMAG Michał Jóźwiak, analityk Ebury Polska. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka - czy to czas na wymianę SEK na inna walutę?

 

Szwedzki bank centralny z ograniczonym polem do manewru

Jak uważają analitycy ING Think, kurs EUR/SEK nadal napotyka przeszkody na drodze do długo wyczekiwanego spadku. Ekonomiści uważają, że to nie sprzedaż zabezpieczeń walutowych jest tutaj kluczowa. Zaznaczają również, że tempo, w jakim bank centralny prowadził operacje zabezpieczające waluty, pozwoliło mu zakończyć program w ciągu 4 miesięcy, co ma być dobrym wynikiem. 

Reklama

 

 

Obecnie bank dysponuje raczej ograniczonymi możliwościami w zakresie zwiększenia zakupów SEK, jeśli za swój główny cel w najbliższych miesiącach obierze zapobieganie wyprzedażom lokalnej waluty. 

Reklama

 

Źródło: Think ING

 

“W praktyce, jeśli Riksbank chce w sposób zrównoważony znacznie zwiększyć SEK poprzez sprzedaż walutową, musi zwiększyć rozmiar programu. Na razie zabezpieczenie walutowe jest czynnikiem stosunkowo marginalnym dla EUR/SEK i może jedynie pomóc w ograniczeniu krótkoterminowego wzrostu do 2024 r.” - komentują specjaliści. 

Reklama

Według opracowanego modelu BEER, EUR/SEK jest o ok. 8% zawyżony w ujęciu realnym. Niestety ścieżkę ożywienia dla korony szwedzkiej blokują perspektywy makroekonomiczne, w tym niepewna przyszłość walut procyklicznych w środowisku wysokich stóp procentowych. Pomimo że obawy dotyczące kryzysu na rynku nieruchomości opadły, wciąż nie widać korekty cen. Ryzyko recesji nadal jest wysokie, na co szczególnie narażone są szwedzkie gospodarstwa domowe. 

Ekonomiści oczekują jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych do końca bieżącego roku, co będzie sprzyjać krótkoterminowemu umocnieniu waluty. Rynek oczekuje, że będzie to ostatni etap cyklu. Niemniej decydenci wciąż wydają się przekładać walkę o inflację nad obawy dotyczące wzrostu gospodarczego. Utrzymanie jastrzębiego tonu ma być zatem nieodłącznym elementem wizerunku Riksbanku w kolejnych miesiącach. 

“Łagodzenie polityki pieniężnej EBC powinno rozpocząć się w III kwartale 2024 r. Ortodoksyjne i niekonwencjonalne próby dalszego wspierania polityki pieniężnej sprawią, że korona pozostanie częścią scenariusza i nie możemy wykluczyć rozszerzenia programu hedgingu walutowego w 2024 r. Cięcia Fed powinny sprzyjać rotacji w kierunku walut operacyjnych, w tym SEK. W II połowie 2024 roku widzimy EUR/SEK w okolicach 11,00” - komentują eksperci. 

 

Zobacz również: Korona duńska (DDK) - prognozy. Czy warto wyjechać do pracy do Danii?

 

Notowania EUR/SEK - YTD

Reklama

Źródło: TradingView 

  

Według modelu BEER dla korony norweskiej waluta jest znacznie niedowartościowana w średnim terminie. Kurs EUR/NOK ma zatem kształtować się ok. 20% powyżej rzeczywistej wartości godziwej, przy czym błędna wycena pogłębiła się w ostatnich kwartałach w wyniku rosnącej przewagi handlowej NOK.

Ekonomiści przypominają, że korona norweska jest atrakcyjna w środowisku obniżania globalnych stóp procentowych. 

“Naszym podstawowym scenariuszem jest to, że stanie się to, począwszy od drugiego kwartału 2024 r., nie możemy jednak zignorować ryzyka, że dodatkowa odporność amerykańskiej gospodarki spowoduje, że waluty procykliczne będą bardziej niestabilne w dłuższym środowisku handlowym” - komentują analitycy. 

Reklama

Norges Bank ma dokonywać zwiększonych zakupów walutowych przez znaczną część 2024 r. Zakładając, że w kolejnym roku cena ropy wyniesie 90 USD za baryłkę, rządowe prognozy dochodów z tytułu podatku od ropy naftowej są raczej optymistyczne. 

“W końcu wysokie ceny surowców oznaczają, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy w Norwegii powinien należeć do najwyższych w Europie (prognozujemy 1,2% w ujęciu rocznym), a inflacja niedawno wzrosła, co daje decydentom przestrzeń do utrzymywania zaostrzonych stóp procentowych na dłużej. Naszym scenariuszem bazowym pozostaje spadek EUR/NOK poniżej 11,00 przed końcem roku 2024” - uważają analitycy ING. 

 

Zobacz również: Praca w Szwecji - rząd zaostrza przepisy, a kurs korony (SEK) wciąż pod presją

 

Notowania EUR/NOK - YTD

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Kurs NOK, kurs SEK - co czeka waluty nordyckie w 2024 roku?

Michał Jóźwiak, analityk Ebury Polska zwraca uwagę, że ich otoczenie nie sprzyja aprecjacji. Duże znaczenie mają czynniki zewnętrzne, w tym problemy chińskiej gospodarki czy widoczna awersja do ryzyka. 

EUR/SEK sięgnął w sierpniu najwyższego poziomu w historii, EUR/NOK istotnie się zaś w maju oraz listopadzie do niego zbliżył (wyższe poziomy obserwowaliśmy jedynie w bardzo wąskim oknie towarzyszącym wybuchowi pandemii COVID-19). Obu walutom nie pomagał oczywiście nie najlepszy sentyment do ryzyka, napędzany gorszą koniunkturą chińskiej gospodarki oraz, przede wszystkim, wzrostem rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych i aprecjacją dolara na przestrzeni III kwartału bieżącego roku. W obu krajach obserwowaliśmy także istotne spowolnienie aktywności gospodarczej. Mimo iż stopy procentowe znajdują się tam obecnie na poziomach nieco niższych niż w strefie euro czy Stanach Zjednoczonych, siła transmisji polityki monetarnej na gospodarkę jest w obu państwach nieprzeciętnie wysoka (wyróżnia się na owej płaszczyźnie Szwecja, co w dużym stopniu wynika z dominującej roli krótkich okresów kredytowania nieruchomości)” - komentuje dla FXMAG ekspert. 

Dodaje również, że obie waluty są  istotnie niedowartościowane w ujęciu fundamentalnym, co łączymy między innymi z niskimi poziomami zadłużenia, stosunkowo niewielkimi problemami z konsolidacją budżetów oraz nadwyżkami na rachunkach obrotów bieżących

Reklama

 

Sprawdź także: Kurs korony norweskiej (NOK): czy warto już teraz kupować norweską walutę?

 

 

Reklama

W projekcjach szacuje się jednak odbicie w Chinach oraz stopniowe ożywienie gospodarek Europy. 

W naszych projekcjach uwzględniamy także oczekiwaną poprawę sentymentu względem walut ryzyka, która zakłada m.in. rekonwalescencję chińskiej koniunktury oraz stopniowe ożywienie europejskich gospodarek. Spodziewamy się także dalszego wzrostu kursu EUR/USD, co powinno obu koronom sprzyjać. Wyróżniamy także szereg unikalnych dla obu walut czynników, które mogą na ich zmienność wpłynąć. Dla NOKa kluczowe będą ceny surowców energetycznych, w tym ropy naftowej oraz gazu ziemnego. W ostatnich tygodniach ciekawość budzi szczególnie kształtowanie się poziomu cen ropy, która jest aktualnie o ok. 5% tańsza, aniżeli w momencie wybuchu kryzysu na Bliskim Wschodzie – rynek wydaje się szacować obecnie ryzyko związane z eskalacją konfliktu na dość niewysokie. Dla SEKa bardzo znaczące mogą być z kolei dalsze ruchy Riksbanku w zakresie zapowiedzianych na przełomie września oraz października operacji hedgingowych (mających opiewać na blisko jedną czwartą całkowitych rezerw walutowych banku)” - kontynuuje analityk. 

Uwzględniając zaprezentowane czynniki, w horyzoncie prognozy Ebury wskazuje na spodziewaną aprecjację obu walut względem euro. Analityk szacuje, że w połowie przyszłego roku kurs EUR/SEK wyniesie 11,2 oraz 11,0 na koniec. W przypadku kursu EUR/NOK to kolejno 10,8 i 10,4 na koniec II i IV kwartału 2024 r. 

“Z racji na nasz optymistyczny pogląd na złotego, wsparty w ostatnim czasie między innymi wynikami wyborów parlamentarnych oraz jastrzębim zwrotem RPP, umocnienie walut skandynawskich może w średnim terminie okazać się zadaniem znacznie cięższym, nie jednak niemożliwym – wymagać będzie zapewne dość jastrzębiej polityki monetarnej skandynawskich banków” - komentuje Jóźwiak. 

 

Sprawdź także: Czy waluta SEK zaliczy w końcu odbicie? Czy praca w Szwecji wciąż jest opłacalna?

Reklama

 

 

**************

Kursy walut NBP 20.11.2023: kurs euro jest najniżej od 3 lat

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2023-11-20

Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0,1138
dolar amerykański1 USD3,9938
dolar australijski1 AUD2,6211
dolar Hongkongu1 HKD0,5124
dolar kanadyjski1 CAD2,9152
dolar nowozelandzki1 NZD2,4128
dolar singapurski1 SGD2,9819
euro1 EUR4,3680
forint (Węgry)100 HUF1,1522
frank szwajcarski1 CHF4,5248
funt szterling1 GBP4,9960
hrywna (Ukraina)1 UAH0,1107
jen (Japonia)100 JPY2,6948
korona czeska1 CZK0,1782
korona duńska1 DKK0,5858
korona islandzka100 ISK2,8680
korona norweska1 NOK0,3720
korona szwedzka1 SEK0,3815
lej rumuński1 RON0,8787
lew (Bułgaria)1 BGN2,2333
lira turecka1 TRY0,1390
nowy izraelski szekel1 ILS1,0726
peso chilijskie100 CLP0,4495
peso filipińskie1 PHP0,0721
peso meksykańskie1 MXN0,2328
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0,2175
real (Brazylia)1 BRL0,8140
ringgit (Malezja)1 MYR0,8557
rupia indonezyjska10000 IDR2,5859
rupia indyjska100 INR4,7915
won południowokoreański100 KRW0,3097
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0,5575
SDR (MFW)1 XDR5,3312

**************

Kursy walut NBP 21.11.2023 r.: to prawdziwa burza na walutach

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2023-11-21

Nazwa walutyKod walutyKurs średni
bat (Tajlandia)1 THB0,1132
dolar amerykański1 USD3,9882
dolar australijski1 AUD2,6159
dolar Hongkongu1 HKD0,5116
dolar kanadyjski1 CAD2,9051
dolar nowozelandzki1 NZD2,4174
dolar singapurski1 SGD2,9827
euro1 EUR4,3647
forint (Węgry)100 HUF1,1475
frank szwajcarski1 CHF4,5106
funt szterling1 GBP4,9971
hrywna (Ukraina)1 UAH0,1106
jen (Japonia)100 JPY2,6988
korona czeska1 CZK0,1780
korona duńska1 DKK0,5854
korona islandzka100 ISK2,8621
korona norweska1 NOK0,3739
korona szwedzka1 SEK0,3828
lej rumuński1 RON0,8779
lew (Bułgaria)1 BGN2,2316
lira turecka1 TRY0,1386
nowy izraelski szekel1 ILS1,0744
peso chilijskie100 CLP0,4544
peso filipińskie1 PHP0,0719
peso meksykańskie1 MXN0,2330
rand (Republika Południowej Afryki)1 ZAR0,2169
real (Brazylia)1 BRL0,8215
ringgit (Malezja)1 MYR0,8571
rupia indonezyjska10000 IDR2,5830
rupia indyjska100 INR4,7842
won południowokoreański100 KRW0,3083
yuan renminbi (Chiny)1 CNY0,5588
SDR (MFW)1 XDR5,3172
 
Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Agnieszka Patyk

Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.


Reklama

Czytaj dalej