Reklama
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088
Kurs euro:  4.37
Kurs dolara:  4.09
Kurs funta:  5.19
Kurs franka:  4.59
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1088

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta spadnie o 40 groszy do końca roku - ostrzeżenie ekspertów o GBP

|
selectedselectedselected

Kurs funta może stanieć nawet do 4,65 PLN jeszcze w tym roku, uważają ekonomiści jednego z brytyjskich banków. Wiele zależy od ważnej decyzji banku centralnego, który może bardzo mocno wpłynąć na trajektorię notowań GBP/PLN.

Kurs funta spadnie o 40 groszy do końca roku - ostrzeżenie ekspertów o GBP
Opracowanie własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Kurs funta oparł się sile dolara w pierwszych miesiącach 2024 roku
  • Kwestia inflacji w UK pozostaje kluczowa dla Banku Anglii oraz przyszłości funta
  • Jakie są prognozy dla kursu funta do złotego?

 

 

Funt (GBP) oparł się sile dolara (USD)

Funt pozostaje walutą G10, która w tym roku najlepiej opiera się sile USD, uważają ekonomiści banku Societe Generale.

Reklama

“Kurs funta skorzystał na stosunkowo wysokich stopach procentowych, banku centralnym zmuszonym do nieco jastrzębiego stanowiska przez przerażający kompromis między inflacją a wzrostem, a także na powszechnym pesymizmie co do perspektyw gospodarki i waluty” - skomentowali ekonomiści Societe Generale.

“Jednak pomimo całej tej odporności, umiarkowana słabość funta brytyjskiego prawdopodobnie powróci, gdy stopy procentowe zaczną spadać. Choćby dlatego, że stopy w Wielkiej Brytanii będą spadać z większej wysokości niż w większości innych dużych gospodarek” - dodali eksperci z Societe Generale.

 

Wykres: Kurs funta do dolara (GBP/USD)

FX:GBPUSD Chart Image by FXMAG-CHART

FX:GBPUSD Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe na poziomie 5,25% w I kwartale 2024 roku. Według ekspertów Societe Generale, obniżki mogą nadejść już nawet w II kwartale.

“Zmiana kierunku zbliża się w II kwartale, pod warunkiem, że inflacja powróci poniżej celu 2%, a dezinflacja płac wykaże dalsze oznaki postępu. Stopniowe ożywienie wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w I kwartale 2024 roku (...) oznacza, że impuls recesyjny z 2023 roku został za nami” - dodano. “Opór przed aprecjacją funta szterlinga jest silny, ale jeśli zmienność walutowa pozostanie ograniczona (...) możliwe jest umocnienie GBP” 

 

Czytaj również: Inflacja w Wielkiej Brytanii - są nowe dane! Kurs funta (GBP/PLN) mocno w górę, a zarobki dużo wzrosły

 

Ostrożne prognozy dla kursu funta - Goldman Sachs

Reklama

Analitycy rynku walutowego z Goldman Sachs sugerują ostrożność w podejściu do kursu funta. Z ich prognozy wynikać może, że funta brytyjskiego może czekać potencjalne osłabienie z uwagi na ryzyko polityki pieniężnej.

“Na marcowym posiedzeniu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. (...) BoE nie postrzega już ryzyka wzrostu inflacji jako dominującego (...) i zasygnalizował, że jego polityka może pozostać restrykcyjna” - stwierdzili ekonomiści Goldman Sachs.

“(...) Prezes Banku Anglii Andrew Bailey zdawał się potwierdzać oczekiwania rynku dotyczące trzech obniżek stóp procentowych w tym roku” - zauważyli eksperci z Goldman Sachs.

“Utrzymujemy ostrożne prognozy dla funta brytyjskiego względem obecnych poziomów, zwłaszcza w stosunku do dolara (...)” - dodali.

 

Zobacz również: Kurs euro po 4,50 złotego w 2025? Zdumiewające prognozy ekspertów dla EUR/PLN

Reklama

 

Kurs funta po 4,56 PLN w 2025 - prognoza Natwest

Eksperci z Natwest dostrzegają pewne umiarkowane ryzyko spadkowe dla kursu funta brytyjskiego w dalszej części tego roku. Powodem może być polityka pieniężna, a zwłaszcza to, że rynki przeceniają stopień jej złagodzenia.

“Obecnie pozostajemy neutralni wobec funta szterlinga (...)” - podsumowali analitycy Natwest.

Prognoza Natwest dla kursu funta do złotego zakłada jego dość radykalną zniżkę jeszcze w tym roku. Według ekonomistów banku, na koniec 2024 roku powinniśmy zobaczyć GBP/PLN na 4,65 PLN.

To nie koniec zapowiadanej przez Natwest przeceny. W I kwartale 2025 roku kurs funta do złotego może osunąć się jeszcze niżej, bo do 4,56 PLN.

Reklama

 

Wykres: Kurs funta do złotego (GBP/PLN)

OANDA:GBPPLN Chart Image by FXMAG-CHART

OANDA:GBPPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Prognozy dla kursu funta szterlinga są w dużej mierze uzależnione od kwestii stóp procentowych Banku Anglii, zaznaczyli ekonomiści Natwest.

Reklama

“Ostatnia gołębia zmiana Banku Anglii jest zatem negatywna” - stwierdzili analitycy Natwest. - “Wątpimy jednak, by słabość miała jeszcze przed sobą tak długą drogę, przede wszystkim ze względu na trwającą gołębią zmianę (w podejściu do polityki pieniężnej, przyp. red.) w całej Europie”

“Jednak przy inflacji cen usług powyżej 6%, wydaje się mało prawdopodobne, aby Bank of England szybko stał się jednym z najbardziej agresywnie luzujących politykę banków europejskich” - skomentowali ekonomiści Natwest. - “Komitet ds. Polityki Pieniężnej nadal potrzebuje dowodów na to, że inflacja wraca do celu w sposób zrównoważony. Te pojawią się wraz z kwietniowymi danymi o wynagrodzeniach” 

 

Zobacz również: Cena funta może spaść o blisko 50 groszy. Zaskakująca prognoza dla kursu funta (GBP/PLN)

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej