Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) zyska dzięki danym z Niemiec? Złoty (PLN) pozostaje w bezruchu

|
selectedselectedselected

W piątek obserwowaliśmy wyraźne wzrosty dochodowości SPW. Nie były one spowodowane impulsami z rynków bazowych, ale wyraźnym wzrostem średnio oraz długoterminowych oczekiwań dotyczących stóp procentowych w krajach regionu. Krzywa PLN IRS na tenorach 5- 10Y przesunęła się w górę o 11-13 pb.

Kurs eurodolara (EUR/USD) zyska dzięki danym z Niemiec? Złoty (PLN) pozostaje w bezruchu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analogiczną sytuację obserwowaliśmy również na CZK IRS, gdzie ruch na 10Y wyniósł w piątek +15 pb. W rezultacie dochodowość dziesięcioletnich benchmarków przesunęła się w górę w Polsce, Czechach oraz na Węgrzech o odpowiednio 9, 10 oraz 15 pb. Zmiany rentowności na głównych węzłach SPW wyniosły -5, +10 oraz +9 pb. do odpowiednio 5,35% (2Y), 5,69% (5Y) oraz 5,82% (10Y). Marża ASW na 10Y zawęziła się o 4 pb. do 45 pb.

W tle Ministerstwo Finansów ogłosiło, że na przetargu zamiany 28 maja sprzeda papiery serii OK0426, DS0727, PS0729, WZ1129 i DS1034, odkupi: serii OK0724, PS1024, PS0425 i WZ0525.

Trudno wskazać konkretny powód wyraźnego wystromienia się krajowej krzywej i piątkowych ruchów na IRS w CEE. Oceniamy więc, że było to zdarzenie jednorazowe, być może sprowokowane przez pojedynczych inwestorów. W kolejnych godzinach, przy ograniczonych impulsach z rynków bazowych spodziewamy się spokojnego handlu i nie wykluczamy próby zejścia 10Y SPW poniżej 5,80%.

 

Zobacz także: Polski złoty (PLN) znów wskakuje na falę aprecjacji! Kurs dolara (USD) ma ciekawe perspektywy

 

EURUSD wraca do okolicy 1,0850

Reklama

Podczas piątkowej sesji dolar tracił 0,3-0,5% do większości walut bazowego FX (EUR, CAD, GBP, AUD). Wycena EURUSD sukcesywnie wspinała się do ok. godz. 16:00, by potem ustabilizować się blisko poziomu 1,0850 (+0,3%). Azjatyckie notowania nie przyniosły większych zmian na parze i prawdopodobnie kolejne godziny również będą spokojne.

Euro może być delikatne wsparte przez wyższy od oczekiwań indeks Ifo z Niemiec, ale zamknięte rynki w USA i brak impulsów ze strony obligacji skarbowych prawdopodobnie będzie stabilizować notowania EURUSD blisko bieżących poziomów.

 

Złoty wsparty oczekiwaniami wyższych stóp procentowych

W czasie piątkowego popołudnia obserwowaliśmy umocnienie krajowej waluty. Analogiczny ruch był widoczny na czeskiej koronie oraz węgierskim forincie. Wyższe oczekiwane stopy procentowych w regionie (szczegóły w części o krajowym FI) przy braku zmian EUR IRS oraz globalnej percepcji ryzyka zwiększały atrakcyjność strategii carry trade i wspierały FX CEE. Ostatecznie EURPLN zakończył sesję na poziomie 4,2510 (-0,3%).

W kolejnych godzinach oczekujemy spokojnego handlu na złotym i raczej delikatnej korekty w górę wyceny euro niż próby sforsowania wsparcia na poziomie 4,25 zł.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama