Henryk Wnorowski (8.09.2023). Na wczorajszej konferencji padło określenie o adekwatności restrykcyjności polityki pieniężnej do odczytów inflacji. Jeśli to, co jest moim marzeniem się sprawdzi, to proces dostosowywania stóp procentowych będzie przebiegał. Natomiast to wszystko zależy od tego, jakie informacje, pewne informacje, będą do nas napływać na kolejnych posiedzeniach. Kluczowy dla mnie będzie listopad, bo będziemy mieli nową projekcję.
W naszej ocenie najbliższe dni przyniosą stabilizację notowań EUR/PLN. Uważamy, iż złoty do euro prawdopodobnie znalazł krótkoterminowy punkt równowagi, wokół którego konsolidować się będzie – niewykluczone – przez nawet miesiąc tj. do czasu kolejnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz wyborów parlamentarnych w Polsce. Te dwa wydarzenia uważamy obecnie za najpoważniejsze źródła zmienności polskiej waluty w krótkim okresie. Kluczowe będą pytania: czy i na jak agresywne cięcie stóp procentowych zdecyduje się Rada w przyszłym miesiącu oraz czy partia rządząca utrzyma władzę.
Otoczenie globalne będzie w tym tygodniu również istotne, choć akurat w najbliższych dniach nie spodziewamy się silniejszych ruchów eurodolara. Kulminacją emocji będzie posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (środa), choć przede wszystkim dla rynku dolara. Potencjalne wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów, czy Narodowego Banku Polskiego na temat wartości złotego będą miały krótkotrwałe przełożenie na wycen polskiej waluty. Za scenariusz bazowy tego tygodni