Reklama
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.08
Kurs franka:  4.47
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.39
Cena ON:  6.39
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.29
Kurs dolara:  4
Kurs funta:  5.08
Kurs franka:  4.47
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.39
Cena ON:  6.39
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny: inflacja i odczyty PKB zakołyszą kursami walut. Polski złoty pod presją przed odczytami z rynku pracy

|
selectedselectedselected
Kalendarz makroekonomiczny: inflacja i odczyty PKB zakołyszą kursami walut. Polski złoty pod presją przed odczytami z rynku pracy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Co wydarzyło się w minionym tygodniu na rynkach finansowych? Jak wypadły najważniejsze odczyty makroekonomiczne i które spółki dały o sobie znać - zarówno pozytywnie, jak i negatywnie - w minionych dniach?

 

 

PKB Stanów Zjednoczony za czwarty kwartał oraz wydatki Amerykanów

Reklama

Nadchodzący tydzień pod względem odczytów makroekonomicznych dla USA upłynie pod znakiem wstępnych danych na temat tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki w ostatnim kwartale zeszłego roku.

We wtorek 21 lutego poznamy wstępne dane na temat nastrojów w sektorze przemysłowym i usługowym za luty - w przypadku wskaźnika PMI dla przemysłu analitycy prognozują odczyt na poziomie 47 pkt., wobec 46,9 pkt. odnotowanych w styczniu. Prognozy zakładają nieznaczne odbicie nastrojów wobec słabego grudnia, kiedy przemysłowe PMI wyniosło 46,2 pkt. (zeszłoroczne minima).

Prognozowany PMI dla usług w lutym to 47,1 pkt., wobec 46,8 pkt. odnotowanych w styczniu. Dane zostaną opublikowane o godz. 15:45.

O godz. 20:00 we wtorek opublikowany zostanie protokół z lutowego posiedzenia FOMC, w którym rynek będzie doszukiwał się sygnałów wskazujących na kształtowanie się kolejnych decyzji Fedu.

 

Reklama

Bez wątpienia w centrum uwagi rynku w nadchodzącym tygodniu będzie znajdował się kolejny szacunkowy odczyt wskaźnika PKB za czwarty kwartał. W pierwszym szacunku annualizowany PKB Stanów Zjednoczonych w Q4 wyniósł 2,9%, wobec 3,2% osiągniętych w trzecim kwartale 2022 roku. Deflator PKB (pokazujący jak duża część wzrostu PKB wynikała z samej inflacji) w pierwszym szacunkowym odczycie za czwarty kwartał wyniósł zaś 3,5% k/k, wobec 4,4% k/kw trzecim kwartale zeszłego roku. Poznamy również kolejny odczyt wskaźnika PCE Core za czwarty kwartał, odzwierciedlającego zmianę wydatków konsumenckich (bez paliw, energii i żywności): w pierwszym, styczniowym szacunku wyniósł on 3,9% w ujęciu kwartalnym, a w Q3 2022 było to 4,7% k/k.

 

Zobacz także: Inflacja w USA jednak nie spada tak szybko, jak oczekiwano - koniec marzeń o zakończeniu podwyżek stóp? Problemy z drożyzną nie odpuszczają

 

Nastroje w przemyśle i sektorze usług w Unii Europejskiej oraz odczyty styczniowej inflacji

Nadchodzący tydzień będzie też obfity w publikacje wstępnych odczytów PMI za luty dla krajów UE.

Już we wtorek 21 lutego poznamy odczyty dla Francji, Niemiec oraz całej strefy euro. O godz. 9:15 poznamy przemysłowe i usługowe PMI dla Francji - prognoza zakłada wzrost indeksu dla przemysłu do 50,8 pkt. (z 50,5 pkt. w styczniu) oraz usługowego PMI do 49,9 pkt. (Z wcześniejszych 49,4 pkt.).

Reklama

Większe zainteresowanie rynku skupi jednak odczyt PMI z Niemiec. Prognozy analityków również zakładają nieznaczną poprawę nastrojów w lutym - prognoza dla przemysłowego PMI to 47,7 pkt., wobec 47,3 pkt. w styczniu. Wciąż jednak byłby to odczyt znacząco poniżej 50 pkt., będący granicą pomiędzy dekoniunkturą a wzrostem. W przypadku usługowego PMI dla Niemiec, prognoza zakłada nieznaczny wzrost z 50,7 pkt. w styczniu do 50,8 pkt. w lutym. Niemieckie odczyty PMI poznamy o godz. 9:30.

O godz. 10:00 Eurostat opublikuje wstępne PMI dla całej strefy euro. Prognozy analityków zakładają wzrost indeksu przemysłowego do 49,2 pkt. (z 48,8 pkt. w styczniu) oraz usługowego PMI do 51 pkt. (z wcześniejszych 50,8 pkt.).

 

W środę 22 lutego (o godz. 8:00) poznamy ostateczne odczyty styczniowej inflacji w Niemczech. Szacunkowe dane na temat inflacji CPI pokazały dynamikę na poziomie 8,7% r/r (wobec 8,6% r/r w grudniu), zaś w przypadku inflacji zharmonizowanej (HICP) wstępne odczyty pokazały wynik 9,2% r/r, wobec 9,6% r/r w grudniu zeszłego roku.

Dzień później, w czwartek o godz. 11:00, poznamy ostateczne dane na temat inflacji HICP w strefie euro. Wstępne dane za styczeń pokazały inflację na poziomie 8,5% r/r (wobec 9,2% r/r w grudniu), natomiast szacunkowe odczyty inflacji bazowej HICP (bez cen żywności i paliw) wskazały na 5,2% r/r (bez zmian wobec grudnia).

Reklama

W piątek 25 lutego warto też zwrócić uwagę na drugi szacunkowy odczyt niemieckiego PKB za ostatni kwartał zeszłego roku. Pierwszy odczyt wstępnych danych pokazał spadek PKB o -0,2% w ujęciu kwartalnym oraz wzrost o 0,5% r/r w skali roku (dane niewyrównane sezonowo). Jeśli kolejny odczyt będzie znacząco różnił się od pierwszych szacunków, możliwy jest wzrost zmienności m.in. na niemieckim indeksie DAX.

 

Czytaj także: Decyzja EBC w lutym - stopy procentowe w strefie euro jak podczas kryzysu finansowego!

 

Tydzień pod znakiem danych z rynku pracy + sezon wyników na GPW

Spośród odczytów makroekonomicznych istotnych dla polskiej gospodarki w przyszłym tygodniu warto wyróżnić przede wszystkim styczniowe dane z rynku pracy, które są szczególnie interesujące w kontekście niedawnego wzrostu płacy minimalnej (do 3490 PLN brutto z wcześniejszych 3010 PLN).

W poniedziałek poznamy dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat poziomu zatrudnienia i dynamiki wynagrodzeń w styczniu. Analitycy prognozują, że zatrudnienie wzrośnie w tempie 1,8% w perspektywie roku, wobec 2,2% r/r osiągniętych w grudniu zeszłego roku. Taki scenariusz zakłada nieznaczne ochłodzenie polskiego rynku pracy - w zeszłym roku dynamika wzrostu zatrudnienia nie spadła poniżej 2% r/r. Większa uwaga skupiona będzie jednak na odczycie przeciętnego wynagrodzenia za styczeń - prognozy ekonomistów zakładają średni wzrost płac o 12,6% w ujęciu rocznym, wobec 10,3% r/r w grudniu zeszłego roku. Szacowany wzrost oznacza kontynuację realnego spadku wynagrodzeń - inflacja w styczniu wyniosła bowiem 17,2% r/r.

Reklama

Spośród danych z polskiego przemysłu warto wymienić poniedziałkowy odczyt produkcji przemysłowej za styczeń - analitycy oczekują wzrostu produkcji o 4,2% w ujęciu rocznym, wobec wzrostu o 1% odnotowanego w poprzednim miesiącu.

Wszystkie poniedziałkowe dane GUS opublikuje o godz. 10:00.

 

We wtorek poznamy styczniowe dane na temat sprzedaży detalicznej - spodziewany odczyt zakłada wzrost o 19% w ujęciu rocznym. W grudniu zeszłego roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,5% r/r oraz 12,9% m/m.

 

Zobacz również: PILNE! Inflacja w Polsce – styczeń 2023. Dane GUS pokazały prawdę o tempie wzrostu cen w polskich sklepach!

Reklama

 

Wyniki za czwarty kwartał i 2022 rok na GPW

W nadchodzącym tygodniu swoje sprawozdania pokażą takie spółki jak m.in.:

  • Ambra (środa)
  • Asbis (czwartek)
  • PKN Orlen (piątek)
  • Santander Bank Polska (środa)

 

Czytaj również: Tydzień poszukiwań sztucznej inteligencji na GPW i kolejny stand-up prezesa Glapińskiego. Quo vadis gospodarko?

 

Stopy procentowe w Nowej Zelandii - przed nami kolejna podwyżka

W środę 22 lutego o godz. 2:00 polskiego czasu poznamy lutową decyzję Banku Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Konsensus analityków zakłada wzrost stóp o kolejne 50 punktów bazowych, po tym jak oprocentowanie dolara nowozelandzkiego poszło w górę o 75 pb. na listopadowym posiedzeniu. Realizacja takiego scenariusza oznacza wzrost głównej stopy do 4,75%.

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii - Bank Anglii podniósł główną stopę do 4%, najwyższego poziomu od 14 lat! 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej