Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

IBEX 35 - hiszpański indeks giełdowy. Co warto o nim wiedzieć? Co lepsze? Kontrakty futures czy cfd na IBEX 35 (SPA35)?

|
selectedselectedselected
IBEX 35 - hiszpański indeks giełdowy. Co warto o nim wiedzieć? Co lepsze? Kontrakty futures czy cfd na IBEX 35 (SPA35)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Hiszpański indeks IBEX 35, czyli benchmark giełdy papierów wartościowych w Madrycie. W jaki sposób i na jakich warunkach można na nim handlować z dźwignią i z możliwością zajmowania pozycji w obie strony?

 

Czym jest IBEX 35 (SPA35)?

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers i w którym staram się przystępnym językiem podejmować tematy związane z lewarowanymi instrumentami pocdhodnymi. W tym odcinku wezmę pod lupę kolejny indeks giełdowy, na którym możemy spekulować z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Poprzednio opowiadałem o indeksie Euro STOXX 50 i o tym jak uzyskać na niego ekspozycję z wykorzystaniem derywatów, teraz nadszedł czas na indeks lokalny, a konkretnie skupiający największe i najbardziej płynne spółki notowane na giełdzie w Madrycie. Mowa oczywiście o indeksie IBEX 35, w którym znajdziemy - jak sugeruje sam symbol - trzydzieści pięć komponentów, o których opowiem więcej już za chwilę.

 

Reklama

 

 

 

IBEX35 jest uznawany za benchmark hiszpańskiej giełdy, jego kalkulacją od lutego 1992 r. zajmuje się spółka BME, która jest operatorem giełdy w Madrycie. Jest to więc stosunkowo młody indeks, jak na europejskie standardy rynków rozwiniętych. Dla porównania, nasz WIG20 wystartował zaledwie dwa lata później, w kwietniu 1994 r.

Od wielu indeksów czołowych giełd świata odróżnia go również to, że daleko mu do historycznych szczytów, które zostały wyznaczone w 2007 r., po kilku latach prosperity w nowym stuleciu, tuż przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego (ponad 15 700 pkt.). IBEX 35 nie zdołał też jak dotąd odrobić zeszłorocznych pandemicznych spadków (z 9950 pkt. poniżej 6800), aktualnie jego notowania oscylują w okolicach 9050 pkt.

Reklama

 

Spółki wchodzące w skład indeksu IBEX 35. Które z nich są najważniejsze?

Wśród 35 spółek tworzących portfel indeksowy IBEX znajdziemy takie jak:

  • Iberdrola: spółka energetyczna, największy producent i dystrybutor prądu w Hiszpanii (13,01%)
  • Inditex: jeden z największych w UE holdingów odzieżowych; jego marki to m.in. Zara, Bershka czy Massimo Dutti (12,07%)
  • Banco Santander: największy bank w Hiszpanii, notowany również na GPW (11,21%)
  • Banco Bilbao (8,29%)
  • Cellnex Telecom: spółka telekomunikacyjna, największy operator nadajników komórkowych w UE (7,5%)
  • Amadeus IT: spółka informatyczna, dostawca oprogramowania dla turystyki i logistyki i transportu (5,68%)
  • Telefonica: największy telekom w Hiszpanii (4,53%)
  • Caixa Bank: największy bank detaliczny w Hiszpanii (4,1%)
  • Ferrovial: spółka konstrukcyjno-budowlana (3,95%)
  • Aena: państwowy operator wszystkich lotnisk w Hiszpanii (3,58%)

10 spółek (28,5% wszystkich) stanowi prawie 74% wagi całego portfela indeksowego

 

Jak otworzyć pozycję na IBEX 35? Czym charakteryzują się kontrakty terminowe futures na indeks IBEX 35? 

Przejdźmy teraz do tego, co traderzy lubią najbardziej i - nie, nie jest to analiza techniczna. W jaki sposób możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję na hiszpański indeks, wraz z możliwością zajmowania zarówno długiej, jak i krótkiej pozycji?

Podstawowym sposobem są oczywiście kontrakty terminowe futures na IBEX 35, a te znajdziemy na giełdzie Mercado Español de Futuros Financieros, którą zarządza operator giełdy w Mardycie. 

Reklama

Podstawowy futures na IBEX 35 ma mnożnik w wysokości 10 euro. Czyli, przy kursie kontraktu na poziomie 9050 pkt. jego wartość nominalna to 90 500 euro (ponad 420 tys. PLN). Wysokość depozytu zabezpieczającego jest zmienna i na bieżąco ustala ją MEFF, załóżmy jednak, że wynosi 8%. To oznacza, że pozycję o wolumenie 1 kontraktu otworzymy dysponując kwotą 7240 EUR, czyli ok. 33 660 PLN, nie wliczając prowizji maklerskich.

Na hiszpańskiej giełdzie derywatów notowany jest też futures IBEX 35 w wersji Mini, którego mnożnik to 1 EUR, czyli kurs kontraktu odpowiada jego wartości nominalnej. W takim przypadku - przy założeniu marginu 8% - pozycję 1 kontraktu otworzymy dysponując 724 EUR (ok. 3366 PLN), co sprawia, że jest on dostępny również dla traderów z mniejszym depozytem.

Co ciekawe, od niedawna notowany jest też futures Micro IBEX35, którego mnożnik to zaledwie 0,1 EUR (10 eurocentów)

 

Kontrakty CFD SPA35 (IBEX 35) - specyfikacja

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na hiszpański indeks blue-chipów, to znajdziemy je w ofercie większości brokerów CFD. Regulacje ESMA pozwalają na maksymalną dźwignię w wysokości 10:1 (10% depozytu zabezpieczającego).

Reklama

U większości brokerów instrumentem bazowym dla CFD na IBEX 35 będzie “duży” futures, co oznacza obecność mnożnika 10 EUR.

Tak też jest w XTB, gdzie na platformie xStation 5, można znaleźć CFD na hiszpański indeks pod tickerem SPA35. Wartość lota będzie odpowiadała wartości nominalnej pełnego kontraktu futures, czyli dziesięciokrotności kursu indeksu wyrażonej w euro.

Oczywiście, w przypadku CFD możemy otwierać pozycje o wolumenie niższym od pełnego lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. W takim wypadku, przy kursie 9050 otworzymy pozycję 1 mikro lota już za lekko ponad 420 PLN.

 

Co lepsze? Kontrakt CFD na IBEX 35 (SPA35) czy futures na IBEX 35?

Na sam koniec standardowe pytanie - co będzie lepsze, kontrakty terminowe na IBEX 35 czy CFD na hiszpański indeks blue chipów? Nie ma tutaj oczywiście jednoznacznej odpowiedzi - CFD są szerzej dostępne i wygodniejsze w obsłudze (z poziomu jednej platformy naszego brokera), natomiast ze względu na to, że kontrakty terminowe na IBEX 35 występują zarówno w wersjach Mini i Micro, trudno mówić o przewadze CFD pod względem elastyczności zarządzania pozycją, bo np. futures Micro również jest przeznaczony dla traderów z niewielkim kapitałem. Kontrakty różnicowe mają też ujemne punkty swapowe, co oznacza dodatkowe koszty utrzymania pozycji w przypadku swing tradingu. CFD chronią natomiast przed ujemnym saldem i dokonują za nas rolowania kontraktów, które nie wpływają na wynik transakcji.

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

IBEX35 giełda hiszpańska co to jest margin call regulacje ESMA co to jest swing trading swing trading co to jest ujemne punkty swapowe indeks IBEX czym jest swing trading ibex 35 index index ibex 35 ibex 35 notowania ibex 35 sole 24 ore ibex 35 bloomberg ibex 35 mini empresas ibex 35 ibex 35 investing ibex 35 santander ibex 35 en directo ibex 35 investing foro Czym jest IBEX 35 (SPA35)? Spółki wchodzące w skład indeksu IBEX 35 Jak otworzyć pozycję na IBEX 35? Czym charakteryzują się kontrakty terminowe futures na indeks IBEX 35? Kontrakty CFD SPA35 (IBEX 35) - specyfikacja Kontrakt CFD na IBEX 35 (SPA35) czy futures na IBEX 35? co to jest IBEX 35 co to IBEX 35 indeks giełdowy IBEX 35 IBEX 35 indeks giełdowy co to jest SPA35 SPA35 indeks indeks giełdowy SPA35 Hiszpański indeks IBEX 35 giełda w madrycie giełda w hiszpanii jak inwestować w hiszpański indeks IBEX 35 czy warto inwestować w hiszpański indeks IBEX 35 Hiszpański indeks IBEX 35 czy warto inwestować opinie o hiszpańskiej giełdzie giełda w Hiszpanii czy warto inwestować benchmark hiszpańskiej giełdy jaki jest benchmark hiszpańskiej giełdy Iberdrola spółka energetyczna kto jest największym producentem i dystrybutorem prądu w Hiszpanii Bershka Massimo Dutti Banco Santander: największy bank w Hiszpanii Banco Bilbao Cellnex Telecom: spółka telekomunikacyjna jaki jest największy operator nadajników komórkowych w UE Amadeus IT: spółka informatyczna Telefonica jaki jest największy telekom w Hiszpanii Caixa Bank największy bank detaliczny w Hiszpanii Ferrovial Aena futures na IBEX 35 cfd na IBEX35 Mercado Español de Futuros Financieros giełda Mercado Español de Futuros Financieros Podstawowy futures na IBEX 35 kontrakt IBEX 35 kontrakt IBEX 35 jaki mnożnik hiszpańska giełda derywatów IBEX 35 w wersji Mini futures Micro IBEX35 Kontrakty CFD SPA35 (IBEX 35) kontrakty różnicowe na hiszpański indeks blue-chipów hiszpańskie blue chipy kontrakty terminowe na IBEX 35 kontrakty terminowe na IBEX 35 czy warto
Reklama

Czytaj dalej