Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fed stoi murem za amerykańskim dolarem USD

Fed stoi murem za amerykańskim dolarem USD | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do środy, czyli do decyzji FOMC ws. stóp procentowych, eurodolar był spokojny. Jeszcze przed samą decyzją próbowano spekulować na rzecz gołębiego wydźwięku posiedzenia, ale wiele z tego nie wyszło i eurodolar tylko na chwilę przebywał powyżej poziomu 1,07. Siła dolara bierze się z mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz nastawienia Fedu na zwalczenie inflacji, a wg niego poziom 3,6% to nie jest poziom docelowy.

 

Posiedzenie FOMC koniec końców miało bardziej jastrzębie zabarwienie i to pomimo braku zmian stóp procentowych. Utrzymanie ich w przedziale 5,25-5,50% było jednak oczekiwane przez rynek. Fed widzi gospodarkę w jasnych barwach. Podwyższył prognozę PKB, ale i inflacji PCE, natomiast zmniejszył prognozę stopy bezrobocia. Większość, czyli 12 członków FOMC, chciałaby jeszcze raz podnieść stopy, natomiast 7 członków widzi już potrzebę ich stabilizacji. W komunikacie po posiedzeniu podkreślano też determinację Fedu w sprowadzeniu inflacji do 2-procentowego celu. Potencjalne dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej będzie zależało od napływających danych, ale te rynek ocenia jako dobre, a po najnowszych prognozach Fedu widać, że członkowie FOMC również są takiego zdania. Dodatkowo, w reakcji na zapewnienia Powella, że są w stanie dalej zaostrzać politykę, jeśli zajdzie taka potrzeba, eurodolar ruszył wyraźnie w dół. Następnego dnia jeszcze na rynek spłynęła informacja o małej liczbie nowych bezrobotnych. Dolar dostał zatem argumenty siły i jest spore ryzyko, że będzie dalej się umacniał.

 

Reklama

Umocnienie złotego w tym tygodniu do poziomu 4,61 za euro i 4,33 za dolara, w obliczu słabnących nastrojów na giełdach, wygląda na nieco sztuczne. Niemniej, w środę był on pod pozytywnym wpływem słów prezesa NBP o zawężeniu przestrzeni do podwyżek stóp oraz członka RPP H. Wnorowskiego, który mówił o nadmiernej przecenie złotego i konieczności brania tego pod uwagę przy kolejnych decyzjach Rady. Dzięki temu kurs EUR/PLN spadł o w tym dniu o 1%, ale ma wciąż do pokonania wsparcie na 4,60. Kurs USD/PLN spadł o 0,8%, do 4,32, mając z kolei przed sobą wsparcie na 4,30. Złotego wspiera jeszcze odbicie sprzedaży detalicznej do 3,1% r/r w sierpniu. To mimo wszystko jednak może być za mało, aby wygrać ze słabnącą sytuacją odsetkową złotego. Wyżej wymienione wsparcia mogą okazać się za silne. 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


MM Prime TFI

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.


Reklama

Czytaj dalej