Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Kontynuacja umocnienia rodzimego długu
    1. Nieudany test poziomu 1,0800 na EURUSD
      1. Zobacz także: Kurs dolara (USD) spisany na porażkę... Polska waluta (PLN) wyczuła sprzyjające warunki
    2. Doniesienia z KE wsparciem dla złotego

      Kontynuacja umocnienia rodzimego długu

      Krajowe obligacje wykorzystały pozytywne impulsy z poprzedniego tygodnia i krótko po otwarciu poniedziałkowej sesji zaczęły zyskiwać na wartości. Nie były to szczególnie silne zmiany, ale rentowość 10Y SPW obniżyła się do dolnego ograniczenia wskazywanego przez nas wczoraj przedziału zmienności (5,60-5,65%). Doszło również do delikatnego zawężenia marży ASW (o 2 pb. do 37 pb na 10Y). Dług w regionie także korzystał z lepszych nastrojów globalnych – umacniały się zarówno czeskie, jak i węgierskie papiery. Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w dół o 4, 7 oraz 8 pb. do odpowiednio 5,35% (2Y), 5,48% (5Y) oraz 5,60% (10Y).

      W kolejnych godzinach widzimy potencjał do kontynuacji spadku dochodowości na krajowych obligacjach. Sprzyjać temu powinny delikatnie pozytywne nastroje na bazowym FI i utrzymujący się globalny apetyt na ryzyko. Nie wykluczamy przetestowania przez 10Y SPW poziomu 5,55% w perspektywie dzisiejszej sesji.

       

      Nieudany test poziomu 1,0800 na EURUSD

      Mimo braku impulsów ze strony danych makro, bądź sygnałów ze strony banków centralnych, EURUSD spróbował w poniedziałek przetestować poziom 1,0800. Ta próba nie zakończyła się sukcesem i ostatecznie zamknięcie na parze wypadło na poziomie 1,0765 (bez zmian w ujęciu dziennym).

      Podobnie jak wczoraj nie widzimy potencjału do bardziej zdecydowanych ruchów FX. Kalendarz makro jest pusty, a hipotetyczne wypowiedzi przedstawicieli FOMC będą raczej wyważone biorąc pod uwagę agregat danych opublikowanych w minionych tygodnia. Nadal więc oczekujemy, że EURUSD pozostanie blisko poziomu 1,0750.

       

      Zobacz także: Kurs dolara (USD) spisany na porażkę... Polska waluta (PLN) wyczuła sprzyjające warunki

       

      Doniesienia z KE wsparciem dla złotego

      Do południa notowania

      EURPLN
      EUR/PLN
      4.27
      -0.12 %
      1 tydzień
      1.97 %
      1 miesiąc
      1.72 %
      1 rok
      -1.09 %
      5 lat
      -6.18 %
      były stabilne. Później obserwowaliśmy stopniowe umocnienie się krajowej waluty. Wobec braku innych impulsów nie wykluczamy, że katalizatorem aprecjacji złotego mogły być doniesienia PAP o zakończeniu procedury z art. 7 przeciwko Polsce (szczegóły tutaj). Wraz z aprecjacją rodzimej waluty obserwowaliśmy również wzrosty wartości czeskiej korony oraz forinta. Prawdopodobnie pozytywne sygnały dla polskich aktywów przeniosły się również na region (wspierały to także dobre nastroje globalne – S&P 500 wzrósł o 1%). Ostatecznie EURPLN zakończył sesję spadkiem o 0,4% do 4,3080.

      W kolejnych godzinach nie oczkujemy kontynuacji umocnienia złotego. Wczorajszy ruch interpretujemy jako jednorazowy i spodziewamy się handlu w przedziale 4,30-4,32

       


       

      Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

       



      BGK - analizy ekonomiczne

      BGK - analizy ekonomiczne

      Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama