Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co to są pozimy Fibonacciego

Julia Zagórska | 14:55 26 luty 2019

Co to są pozimy Fibonacciego | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Poziomy Fibonacciego, zwane także poziomami fibo mają swoje źródło w XIII-wiecznych Włoszech, kiedy to matematyk Leonardo Fibonacci, zwany także Leonardem z Pizy, przedstawił matematyczny ciąg liczbowy, który jest obecnie podstawą wielu analiz, nie tylko finansowych.

 

Czym jest ciąg Fibonacciego?

Podstawą do wyliczenia poziomów fibo jest ciąg liczb naturalnych stworzony przez Fibonacciego. Zgonie z jego założeniami, pierwsza wartość równa jest 0, druga jest równa 1, a każda następna jest sumą dwóch poprzednich. Wyglądać to więc następująco:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, … 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181…

Reklama

Ten wzór jest obecnie podstawą badań naukowych w dziedzinach matematycznych, ale też przyrodniczych. Znalazł on również zastosowanie na rynkach finansowych. Ta metoda opiera się bowiem na teorii, że w przyrodzie występują "złote proporcje", które znajdą swoje odzwierciedlenie także na wykresach cen instrumentów finansowych. W tym przypadku znaczenie mają dalsze zależności między liczbami. Otóż dzieląc liczbę z ciągu przez liczbę następną w ciągu, zawsze otrzymamy wynik zbliżony do 0,618. Natomiast każda liczba w ciągu podzielona przez poprzednią, daje wynik 1,618. Ta prawidłowość w matematyce jest zwana złotym podziałem. Idąc dalej, teoria wskazuje, że jakakolwiek liczba z ciągu podzielona przez drugą kolejną liczbę w ciągu równa się 0,3812, a podzielona przez drugą poprzednią liczbę w ciągu daje wartość 2,618.

 

Wykorzystanie poziomów fibo w tradingu

Opisane działania doprowadzają nas do wspomnianych już poziomów fibo. W Analizie technicznej najczęściej spotykamy się z wykorzystaniem następujących poziomów:

0,236 =23,6%

0,382 = 38,2%

0,618 = 61.8%

Reklama

1,272 = 127,2%

1,618 = 161,8%

2,618 = 261,8%

4,236 = 423,6%

Powyższe współczynniki znajdują zastosowanie w analizach zmian cenowych oraz zmian czasowych. Oznacza to, że poziomy fibo są zamieszczane na wykresach aby przeanalizować wielkości jednego ruchu względem drugiego.

Reklama

Wyznaczanie znaczącego minimum i maksimum ceny w danym okresie to podstawowe zastosowanie tej teorii. Poziomy Fibonacciego używane są więc do wyznaczania punktów wsparcia i oporu na wykresach, a także potencjalnych miejsc zamykania pozycji.

 

Wewnętrzne zniesienia Fibonacciego

To poziomy, dzięki którym jesteśmy w stanie zmierzyć impuls. Zniesienia wewnętrzne nie wykraczają poza 100%, czyli mieszczą się w zakresie wielkości analizowanego impulsu. Pozwalają też na ustalenie potencjału danego ruchu. Mogą one wyznaczyć możliwe poziomy wsparcia dla korekty i określają, w jakim stopniu ruch poprzedzający został zredukowany przez korektę.

 

Zewnętrzne zniesienia Fibonacciego

Kiedy mamy do czynienia z kontynuacją trendu, pozwalają one na wskazanie potencjału ruchu. Zewnętrzne zniesienia są to wszystkie poziomy fibo, które przekraczają wielkość badanego impulsu (>100% wartości mierzonego ruchu ceny). Nierzadko są używane do pomiaru korekt, a także pomagają wyznaczyć potencjalne poziomy wsparcia.

Reklama

 

Zniesienia Fibonacciego w praktyce

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy cena zjeżdża poniżej 38,2% lub 61,8% procent zniesienia poprzedzającej fali. Po takim ruchu ceny, mamy do czynienia z odbiciem i kontynuacją pierwotnego ruchu. Jeśli naruszone zostanie zniesienie 61,8%, to bardzo często zatrzymuje się na poziomie 68,5% poprzedniej fali, aby następnie wrócić do wcześniejszego kierunku. Odpowiednio, w sytuacji przebicia ceny powyżej znaczącego szczytu lub poniżej znaczącego dołka,  cena zatrzymuje się często na zewnętrznym zniesieniu fali poprzedzającej.  Równa się ono najczęściej 138,2% albo 161,8%.

 

 

Reklama

 

 

Podsumowując, poziomy Fibonacciego pomagają nam w wyznaczaniu poziomów wsparcia i oporu. Wykorzystanie momentu przełamania tych poziomów może przynieść bardzo dobre rezultaty.  Warto jednak równocześnie używać innych narzędzi, żeby analiza była jeszcze bardziej dokładna, a zysk pewniejszy. Jak we wszystkich decyzjach inwestycyjnych, wchodzenie na rynek musi być poprzedzone wieloaspektową analizą. Każdy trader dobiera techniki odpowiadające jego strategii, a poziomy Fibonacciego mogą być jedną z nich, zakładając, że będzie ona wspomagana również innymi metodami analizy.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej