Reklama
WIG81 264,27-1,11%
WIG202 398,38-1,09%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,98+0,03%
CHF / PLN4,50-0,01%
GBP / PLN5,05+0,01%
EUR / USD1,09-0,03%
DAX17 716,17-0,11%
FT-SE7 640,33-0,55%
CAC 407 956,41+0,28%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,97+0,22%
ROPA WTI78,70-0,08%
ZŁOTO2 114,89+0,03%
SREBRO23,94+0,17%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach

Dorota Sierakowska | 12:48 04 grudzień 2023

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Decyzja OPEC+, wprowadzająca dodatkowe – lecz głównie dobrowolne – cięcia produkcji ropy naftowej, nie zdołała wesprzeć notowań tego surowca. Wręcz przeciwnie: stanowiła ona impuls dla cen ropy naftowej do powrotu do dynamicznych przecen. Ruch ten odzwierciedla zarówno brak wiary w to, czy nowe ustalenia będą skrupulatnie przestrzegane, jak i obawy przed tym, czy będą one w odpowiedzi sposób mierzone.

 

Kluczowe w wycenie ropy naftowej jest jednak to, że na rynku oczekiwane jest na tyle istotne wyhamowanie dynamiki popytu na ropę naftową w przyszłym roku, że działania OPEC mogą nie zniwelować tego efektu. W Chinach przeważają dane makro świadczące o słabości tamtejszego sektora przemysłowego. Obawy dotyczą także amerykańskiej gospodarki, po której coraz wyraźniej widać efekt spowolnienia wywołanego wysokimi stopami procentowymi.

W kontekście USA nie pomaga fakt rosnącego tamtejszego wydobycia ropy naftowej. W piątek firma Baker Hughes podała, że liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA wzrosła do 505, czyli do najwyższego poziomu od września.

Reklama

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  - 1

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem ceny ropy praktycznie nie zareagowały na wzrost napięć politycznych na Bliskim Wschodzie. Po tym, jak USA poinformowały o atakach na statki handlowe w rejonie południowego Morza Czerwonego przez jemeńskie bojówki Huti, pojawiły się obawy o eskalację konfliktu między Hamasem a Palestyną. Niemniej, na razie nie ma to przełożenia na ceny ropy. Mimo wszystko, inwestorzy oczekują, że główni producenci ropy naftowej w tym rejonie świata będą woleli nie angażować się w konflikt.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  - 2

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

Historyczne rekordy cen złota

Bieżący tydzień na rynku złota rozpoczyna się od wyjątkowo dynamicznej sesji. Dzisiaj notowania kruszcu zdołały już na chwilę wybić się ponad poziom 2100 USD za uncję, ustanawiając tym samym historyczny rekord cenowy. Co prawda w późniejszych godzinach notowania złota spadły, jednak utrzymują się obecnie w okolicach wciąż wysokiego poziomu 2090 USD za uncję.

 

Zobacz także: Cena złota pobiła rekord: potężny rajd i nowe szczyty! Mamy prognozy dla tego metalu

 

Zwyżkom cen złota sprzyjają perspektywy związane z tzw. pivotem Fed, czyli zmianą podejścia tej instytucji do polityki monetarnej. Według narzędzia FedWatch, istnieje 70-procentowa szansa na obniżkę stóp procentowych jeszcze do końca I kwartału 2024 r. – co byłoby znacznie szybszą tego typu decyzją niż oczekiwano jeszcze tydzień czy dwa tygodnie temu (spodziewano się pierwszej obniżki w okolicach połowy 2024 r.).

Reklama

Perspektywy cięć stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to najważniejsza siła napędowa na rynku złota. W ostatnich latach wycenie kruszcu szkodziły bowiem wysokie stopy procentowe, zachęcające wielu inwestorów do lokowania kapitału w innych aktywach, przynoszących odsetki (np. obligacjach lub nawet na lokatach). Niemniej, perspektywa rozpoczęcia cyklu obniżek sprawi, że złoto znów stanie się atrakcyjniejsze jako inwestycja.

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  - 3

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej. Cena złota na historycznych szczytach  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej