Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jastrzębi ton Fed przygasił rynek surowców. Kurs ropy w dół, złoto coraz tańsze...

|
selectedselectedselected
Dorota Sierakowska
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ROPA NAFTOWA

Wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Notowania ropy naftowej wczoraj pogłębiły zniżkę. Przyczyniły się do tego dwie główne kwestie. Pierwszą z nich było potwierdzenie wzrostu zapasów ropy naftowej w USA, zaś drugą – ostrożny ton Rezerwy Federalnej w opublikowanych wczoraj minutes z ostatniego posiedzenia.

Jeśli chodzi o zapasy ropy naftowej – wczoraj opublikowany został cotygodniowy raport Departamentu Energii USA, pokazujący zmiany zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. W raporcie tym podano, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,82 mln baryłek. To negatywna informacja, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze na początku tygodnia oczekiwano zniżki o ponad 2,5 mln baryłek. Jednocześnie, nie było to już dla inwestorów duże zaskoczenie, bowiem dzień wcześniej swoje szacunki na temat zapasów ropy naftowej przedstawił Amerykański Instytut Paliw, który co prawda bazuje na mniejszej ilości danych, ale zazwyczaj jest dobrym prognostykiem publikowanego dzień później raportu departamentu.

Warto jednak zaznaczyć, że wczorajszy raport Departamentu Energii nie miał jednoznacznie negatywnego wydźwięku, bowiem spadły zapasy benzyny – zniżkowały one o 945 tys. baryłek, czyli o więcej niż oczekiwano. Może to być już sygnał rosnącego popytu przed zbliżającym się sezonem letnich wyjazdów (za jego symboliczny początek uważany jest Memorial Day, przypadający już w najbliższy poniedziałek).

Reklama

 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Wczoraj inwestorzy na rynku ropy naftowej, podobnie jak zresztą na szerokich rynkach finansowych, zwracali uwagę także na ton minutek Fed z ostatniego posiedzenia. A ten był bardziej jastrzębi niż oczekiwano – bowiem okazało się, że przedstawiciele Fed dyskutowali nawet nad podwyżkami stóp procentowych w USA, biorąc pod uwagę rozczarowujące tempo spadku inflacji. Im dłużej utrzymuje się restrykcyjna polityka monetarna w USA, tym gorzej dla popytu na ropę – więc ton Fed negatywnie przełożył się także na notowania tego surowca.

Reklama

 

Zobacz także: Najnowsze dane z polskiej gospodarki wprowadziły zamęt. Z jednej strony dobrze, z drugiej fatalnie

 

Obraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, linia, Czcionka, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

Cena złota w dół po jastrzębich minutes Fed

Reklama

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych upływała pod znakiem wyczekiwania na minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Szczególnie duże znaczenie informacje te miały dla inwestorów na rynku złota, bowiem wycena kruszcu jest ściśle powiązana z notowaniami amerykańskiego dolara oraz perspektywami dotyczącymi polityki monetarnej w USA.

Tymczasem wczorajsze minutes dały inwestorom do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych w USA wcale nie muszą nastąpić szybko. Na ostatnim posiedzeniu przedstawiciele Fed debatowali wręcz nad możliwością podwyżki stóp procentowych w celu skuteczniejszej walki z inflacją. Taki jastrzębi ton jest negatywny dla złota, bowiem sprzyja on wyższej wycenie amerykańskiego dolara i negatywnie przekłada się na ceny kruszcu. Co więcej, im wyższy jest poziom stóp procentowych, tym większy jest koszt alternatywny przechowywania złota w swoim portfelu, bowiem kruszec ten nie wypłaca odsetek.

Mimo wszystko, na razie inwestorzy wierzą w to, że kolejny ruch Fed będzie obniżką stóp procentowych. Gasną jednak szanse na kilka obniżek w tym roku – obecnie rynek wycenia 72-procentowe prawdopodobieństwo obniżki do listopada.

 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, numer

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający tekst, Czcionka, linia, numer

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

Notowania złota – dane dzienne

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej