Reklama
WIG82 172,36+0,28%
WIG202 424,70+0,27%
EUR / PLN4,32-0,04%
USD / PLN3,98-0,10%
CHF / PLN4,51-0,05%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,06%
ROPA BRENT83,60+0,24%
ROPA WTI79,90+1,13%
ZŁOTO2 080,95-0,08%
SREBRO23,03-0,43%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej WTI bronią odbicia od dwutygodniowego minimum. OPEC i raporty EIA w centrum uwagi czarnego złota

Łukasz Klufczyński | 10:35 13 marzec 2023

Ceny ropy naftowej WTI bronią odbicia od dwutygodniowego minimum. OPEC i raporty EIA w centrum uwagi czarnego złota | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Ropa naftowa WTI pozostaje w pobliżu poziomu 77,00 USD, ponieważ byki zmagają się z dopingiem szeroko pojętego nastroju risk-on oraz słabością dolara amerykańskiego podczas wczesnego poniedziałku. Mimo to, czarne złoto broni odbicia z poprzedniego dnia od krótkoterminowej linii wsparcia przed miesięcznymi raportami z rynku ropy naftowej, przedstawionymi przez amerykańską Agencję Informacji Energetycznej (EIA) i OPEC.

Ceny surowców początkowo spadły do dwutygodniowego minimum, po czym odbiły się od poziomu 74,90 USD na skutek spadku wartości dolara amerykańskiego, pomimo lepszego od prognoz raportu Nonfarm Payrolls (NFP). Należy zauważyć, że obawy związane z upadkiem Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank utopiły w piątek rentowność amerykańskich obligacji skarbowych i dolara.

Jednak Departament Skarbu USA, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) podjęły w weekend wspólne działania mające na celu poskromienie ryzyka. Reagując na działania amerykańskich regulatorów, prezydent USA Joe Biden powiedział, że "Amerykanie i amerykańskie firmy mogą mieć pewność, że ich depozyty bankowe będą tam, kiedy będą ich potrzebować."

Mimo to, obawy rynku, że SVB i Signature Bank zasygnalizowały kruchą kondycję amerykańskich banków, odsunęły nadzieje na kolejne podwyżki stóp ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W związku z tym, Goldman Sachs nie oczekuje podwyżki stóp w marcu, podczas gdy Fed Fund Futures również obniżył wcześniejsze optymistyczne szanse na podwyżkę stóp Fed o 0,50% w marcu.

Reklama

Z kolei, nowa kadencja prezydenta Chin Xi Jinpinga utrzymuje napięcie chińsko-amerykańskie, ponieważ powiedział on, że muszą zdecydowanie przeciwstawić się ingerencji sił zewnętrznych, "podziałowi" Tajwanu. To samo wzbudziło obawy o mniejszy popyt na energię ze strony Chin i USA w obliczu braku aktywności z powodu napięcia geopolitycznego.

W tym kontekście kontrakty terminowe na S&P 500 odbiły się od 2,5-miesięcznego minimum i wzrosły o prawie 1,60% w okolice 3.960 do czasu publikacji, podczas gdy rentowność amerykańskich obligacji skarbowych odwróciła przedwczesne odbicie od miesięcznego minimum w obliczu nowych wyzwań dla jastrzębiego Fedu.

We wtorek, indeks cen konsumenckich (CPI) za luty będzie kierował bezpośrednimi ruchami rynku. Następnie, sprzedaż detaliczna i wstępne odczyty indeksu nastrojów konsumentów Michigan za marzec, które zostaną opublikowane w środę i piątek, będą kluczowe dla traderów ropy WTI w poszukiwaniu wyraźnego kierunku.

Przede wszystkim, miesięczne raporty z rynku energetycznego od OPEC i EIA będą ważne dla traderów ropy WTI.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej